25 березня 2020, 13:10

AbbVie: відмова від патентних прав на препарат «Калетра» в зв'язку з коронавірусом

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Американська AbbVie відмовилася від патентних прав на свій препарат, який проходить клінічні дослідження в якості можливого засобу терапії COVID-19. Цей крок покликаний забезпечити доступ усім бажаючим до потенційних ліків від коронавируса.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Позов про авторське право на будівлю Всесвітнього торгового центру".

AbbVie - глобальна науково-дослідницька біофармацевтична компанія.Діяльність компанії сконцентрована на розробці медичних препаратів з вираженим клінічним ефектом, що приносять користь пацієнту і є економічно ефективними, особливо в тих областях, де спостерігається найбільша в них потреба, зокрема - в лікуванні гепатиту С, хронічних захворювань нирок, в неврології, імунології, онкології і жіночому здоров'ї.

Фармконцерн AbbVie прийняв радикальне рішення - відмовився від глобальних патентних прав на антиретровірусний препарат «Калетра» (лопінавір / ритонавір), який проходить клінічні дослідження для терапії COVID-19. Американський виробник ліків більше не буде застосовувати патенти, що належать до Kaletra, ніде в світі для всіх складів, згідно з даними Патентного пулу лікарських засобів, неурядової організації, яку підтримує ООН. Компанія повідомила про зміну минулого тижня, після того, як Ізраїль прийняв рішення видати примусову ліцензію на використання комбінації препаратів проти коронавіруса SARS-CoV2, який поширюється по всьому світу. Калетра являє собою комбінацію двох противірусних препаратів - лопінавіру та ритонавіру - і зазвичай використовується для лікування ВІЛ. Але деякі лікарі звернулися до нього за лікуванням пацієнтів з коронавірусом, і його ефективність вивчається в декількох клінічних випробуваннях, в тому числі Всесвітньою організацією охорони здоров'я.

Дане рішення дасть можливість країнам купувати лопінавір / ритонавір, якщо буде дефіцит лікарських засобів або якщо він проявить ефективність в ході клінічних досліджень. За даними клінічних досліджень, що проходили в Китаї за участю 199 пацієнтів, застосування лікарського завсобу лопінавір / ритонавір не привело до поліпшення стану, збільшення тривалості життя і зниження вірусовиделення у пацієнтів в порівнянні з тими, хто отримував стандартне лікування.

Водночас аналітик компанії Evercore ISI Умер Раффат заявив, що ці ліки рано списувати з рахунків, оскільки вони показали потенційну ефективність у клінічних дослідженнях у хворих з COVID-19 в легшій формі. Так, згідно дослідження, на 28-й день лікування летальні випадки склали 15% проти 27,1% в групі з плацебо. Лікування почалося на 12-й день після появи симптомів коронавірусної інфекції.

Те, що AbbVie вирішила зробити, «не дуже поширене, звичайно, не в глобальному масштабі», - говорить Елен Хоен, директор неурядової організації Medicines Law & Policy. Згідно з базою даних MedsPaL, Kaletra має патентний захист як мінімум до 2026 року на певних територіях. Пандемія привела до загибелі 12 000 чоловік і заразила майже 300 000 чоловік. Проте немає затверджених методів лікування.

У міру того, як пандемія COVID-19 поширюється по всьому світу, випробування ліків і вакцин набирають обертів, оскільки посилюється тиск на розробників ліків, щоб знайти безпечне та ефективне лікування.

Найшвидший в світі суперкомп'ютер виявив 77 хімічних речовин, які можуть зупинити поширення коронавіруса, що є важливим кроком на шляху до вакцини.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати