15 грудня 2023 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України (далі – ВККСУ) розпочала безпрецедентний відкритий конкурс на 550 вакантних посад суддів судів апеляційної інстанції.
Основною причиною нестачі суддів стало припинення повноважень членів ВККСУ у листопаді 2019 року. Комісія протягом останніх 3,5 роки не виконувала свої повноваження, що спричинило катастрофічну ситуацію з доступом громадян до правосуддя. В апеляційні суди жодного судді не було призначено впродовж десяти останніх років. Водночас кількість працюючих суддів продовжувала скорочуватися, адже вони досягали пенсійного віку, подавали у відставку, звільнялись за станом здоров’я, власним бажанням чи з інших причин.
Щоб не допустити катастрофи та зупинення державної функції правосуддя, ВККСУ у вересні, вперше в історії сучасної України, оголосила відкритий конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційних судів. Такого за кількістю посад конкурсу Україна ще не знала. Всього в системі апеляційних судів на сьогодні бракує більш ніж половини (56%) суддів. У розрізі юрисдикцій найбільше вакансій (410) у загальних апеляційних судах, 66 вакантних посад суддів – в апеляційних адміністративних судах, 56 вакансій – в апеляційних господарських судах.
Крім доступу до вакансій суддів, адвокатів та науковців, новелою в підходах є участь громадянського суспільства в конкурсі до апеляційних судів.
Відкритий конкурс має відновити довіру суспільства до судів і дати можливість кращим із кращих прийти до судової влади та змінити її відповідно до справедливих очікувань суспільства.
Як залучити до конкурсу кращих із кращих
Для реалізації цієї ідеї довіра до апеляційних судів і їх суддів із боку суспільства має бути непохитною. Раніше суддів судів апеляційної інстанції призначала Верховна Рада України з-поміж працюючих суддів через не відкритий та дещо політизований процес.
Наразі конкурс – це можливість для фахових правників реалізувати свої професійні прагнення та ідеї на посаді судді, а також можливість для громадян своєчасно одержувати справедливі судові рішення в життєво важливих питаннях. Тобто основна мета конкурсу – забезпечити право на доступ до правосуддя для громадян України відповідно до найкращих світових стандартів. Щоб більшість справ знаходила своє логічне завершення на стадії апеляційного перегляду, а до Верховного Суду потрапляли лише справи у виключних випадках. Отже, апеляційні суди мають своїми рішеннями ставити остаточну крапку у спорі.
Що мотивує правників і науковців брати участь у конкурсі на суддю суду апеляційної інстанції?
По-перше, ВККСУ має завдання – не просто задовольнити гострий кадровий голод у судовій владі, а й залучити до суддівського корпусу доброчесних, неупереджених, мотивованих професіоналів із наукового, адвокатського та суддівського середовищ.
По-друге, ВККСУ усвідомлює велику інвестицію часу і зусиль, якої вимагатиме участь у конкурсі від кандидатів, і гарантує, що оцінювання кандидатів буде здійснено відповідно до чітких, зрозумілих і однозначних критеріїв. Справедливо і неупереджено.
По-третє, ВККСУ висловлює принципове ставлення до питання доброчесності під час конкурсу і проведе конкурс суддів у співпраці та партнерстві з громадянським суспільством. Суспільство представлятиме Громадська рада доброчесності, яка проводитиме всебічну перевірку кандидатів на доброчесність.
Що демотивує правників і науковців брати участь у конкурсі на суддю апеляційної інстанції?
Правнича спільнота вказує на непрозорість попередніх конкурсів на посади суддів, коли ринок вважав, що правила змінювали в процесі відбору під конкретних кандидатів. З огляду на те, що участь у конкурсі вимагає величезної інвестиції часу з боку кандидата, на думку правників, «кращі з кращих» підуть на конкурс лише за умови впевненості в його неупередженості.
Фахова юридична спільнота має негативний досвід участі в конкурсі на посади суддів Верховного Суду, який зводиться до двох основних фрустрацій:
1) велика інвестиція часу з боку кандидатів;
2) незрозуміла методологія нарахування балів у процесі конкурсу;
3) зміна правил конкурсу після його початку.
Як новий склад ВККС планує не допустити повторення старих помилок під час проведення конкурсу
Як вже було зазначено, до цього часу судді до апеляції обирались Верховною Радою України. Процес не був відкритим для інших правників, крім суддів; можливість обрання не була відкритою для кожного; ну, і певна політизація процесу могла мати місце. Наразі ВККС відповідає за укомплектованість судів доброчесними та професійними суддями, які, здійснюючи правосуддя, забезпечують в Україні ключові демократичні та загальнолюдські цінності.
Основними очікуваннями від ВККСУ правники називають: прозорість, зрозумілість критеріїв оцінки та присудження відповідної кількості балів кандидатам, а також чітка і розгорнута мотиваційна частина в разі подолання висновків ГРД про недоброчесність кандидата.
Важливо зазначити, що перевірятиме тестові завдання на конкурсі комп’ютер без жодного втручання людини. Доброчесність кандидата оцінюватиме, зокрема, й ГРД. Кандидати пройдуть спеціальну перевірку, як це передбачає Закон «Про запобігання корупції». Іспит та співбесіда транслюватимуться онлайн. Кожен матиме можливість наживо спостерігати за перебігом конкурсних процедур. Такі підходи мають забезпечити прозорість та відкритість конкурсу.
ВККС уже розробила детальну анкету кандидата на посаду судді та досліджуватиме мотиви кандидата брати участь у конкурсі. Наразі триває робота над близько 7 тисячами професійних тестових завдань та практичних вправ для іспиту.
Критерії та порядок виставлення балів буде доступний та відкритий.
Порушення процедури проведення кваліфікаційного іспиту щодо кандидата на посаду судді може бути оскаржено в судовому порядку – так само як і рішення, ухвалене за результатами кваліфікаційного оцінювання.
За своєю вагою та масштабом цей конкурс є не менш важливим, ніж конкурс до Верховного Суду.
Тому закликаємо колег з адвокатського, наукового та суддівського середовищ брати участь у конкурсі й не словом, а ділом впроваджувати судову реформу в Україні, євроінтеграційні процеси та своїми руками змінювати судову гілку влади на краще.
Українці роблять неможливе, з погляду інших країн світу, задля збереження території, держави загалом, задля формування справедливого та правового середовища. Тому і така процедура – масштабна та амбітна, з величезною кількістю викликів – необхідна для формування правової держави.