![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір’ю дитини, факт його батьківства можна встановити лише через суд. Це необхідно для отримання дитиною соціальних гарантій: виплат, пенсії у зв’язку з втратою годувальника, одноразової допомоги (у разі смерті військовослужбовця) та спадщини. Про це повідомили в Мін’юсті.
Читайте також: “Як узгоджуються податкові зобов’язання: роз’яснення для платників”.
Подати заяву до суду можуть мати, опікун, особа, яка утримує дитину, або сама дитина після досягнення повноліття. Станом на 1 січня 2025 року судовий збір становить 605,60 грн. У заяві необхідно зазначити мету встановлення факту батьківства, причини відсутності підтверджуючих документів і додати всі доступні докази: документи, фото, листування, пояснення свідків, результати ДНК-експертизи тощо.
Суд може призначити посмертну генетичну експертизу, якщо наявні відповідні біологічні зразки або допускається ексгумація. Водночас родичі померлого мають право оскаржити батьківство за певних умов — наприклад, якщо сам чоловік заперечував його за життя.
Суд, розглядаючи такі справи, керується найкращими інтересами дитини, її правом на захист і соціальне забезпечення.
Громадяни можуть звернутися за безоплатною правовою допомогою до системи БПД. Безкоштовні консультації, допомога з документами та зверненням до суду доступні для ВПО, осіб з інвалідністю, ветеранів, пенсіонерів та інших вразливих категорій.
Детальніше про способи отримання безоплатної правничої допомоги за посиланням.