15 травня 2020, 11:34

Закупівельний FAQ для практиків: як скаржитися "по-новому"

Анна Сулима
Анна Сулима фахівець з публічних закупівель платформи "Ліги антитрасту"

Процедура оскарження за новою редакцією Закону "Про публічні закупівлі" (далі - Закон) суттєво змінилася з 19 квітня. Тому давайте визначимо кроки, які необхідно зробити, щоб успішно подати скаргу до органу оскарження.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Перелік процедур закупівель, які можна оскаржити, в новій редакції Закону залишився незмінним. Хоча законодавцем і визначено, що замовник може через систему закупівель проводити спрощені закупівлі (очікувана вартість яких складає від 50 до 200 тис. грн), рішення, дії або бездіяльність замовників в таких закупівлях не можуть бути оскаржені до тендерної Колегії АМКУ.

Додатковою опцією для оскарження стала можливість подачі скарги на рішення замовника про відміну процедури закупівлі. Така новація є довгоочікуваною серед учасників закупівель, оскільки, на жаль, поширеною є ситуація, в якій замовник відміняє торги без належного обґрунтування, якщо "щось пішло не по плану" замовника.

Щодо строків оскарження, то змінилися лише строки для подання скарги на рішення дії чи бездіяльність замовника, які відбулися після оцінки тендерних пропозицій учасників (рішення про відхилення тендерної пропозиції та/або визначення переможця), оскільки законодавцем зазначено, що вони подаються впродовж десяти днів із дня, коли суб’єкт оскарження дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав. Із такого формулювання випливає, що тепер учасник, пропозиція якого відхилена, може не чекати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір із переможцем, а подавати скаргу впродовж 10 днів із моменту оприлюднення протоколу відхилення його пропозиції.

Найбільших змін зазнав порядок внесення плати за скаргу та сума оплати. Тепер учасник, який бажає подати скаргу, повинен сплатити визначену суму коштів, яка напряму залежить від очікуваної вартості процедури закупівлі:

- 0,3% очікуваної вартості предмета закупівлі або його лота, але не менш як 2000 грн та не більш як 85 тис. грн - у разі оскарження умов тендерної документації;

- 2000 грн - у разі оскарження тендерної документації або у разі оскарження рішень, дій чи бездіяльності замовника, які відбулися до проведення електронного аукціону в електронній системі відповідно до Закону України "Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації";

- 0,6% очікуваної вартості предмета закупівлі або його лота, але не менш як 3000 грн та не більш як 170 тис. грн у разі оскарження прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника, які відбулися після оцінки тендерних пропозицій (скарги на відхилення тендерної пропозиції, рішення про допущення учасників до аукціону, рішення про визначення переможця процедури закупівлі).

При цьому оплата за скаргу здійснюється через електронну систему закупівель.
ДП "ПРОЗОРРО" відкриває окремий рахунок в державному банку, оприлюднює на веб-порталі уповноваженого органу інформацію про реквізити для внесення плати за скаргу та інформацію про зміну реквізитів, а також розраховує вартість скарги у конкретній процедурі закупівлі.

Учасник, що бажає поскаржитися, завантажує текст скарги, якому система присвоює унікальні реквізити, сплачує кошти за подання в сумі та на рахунок, визначений системою, обов'язково зазначаючи у призначенні платежу присвоєні реквізити скарги. Після цього ДП "ПРОЗОРРО" перевіряє зарахування коштів, дотримання строків на оскарження та направляє скаргу через веб-портал уповноваженого органу до органу оскарження.

З новим порядком скаржникам потрібно бути дуже обачливими, оскільки скарга передається органу оскарження тільки після того, як системою підтверджено надходження коштів на рахунок, тобто час на здійснення банківських операцій має передбачити саме скаржник, а у випадку, якщо зарахування плати за скаргу здійснюється після закінчення строку на оскарження, кошти повертаються скаржнику, а скарга не потрапляє до органу оскарження.

Крім цього, варто пам'ятати, що оскільки Законом визначено, що скарга подається у формі електронного документу, обов'язковим є накладення на скаргу ЕЦП/КЕП.

Нововведенням і приємним бонусом також є повернення коштів скаржнику у випадку задоволення або часткового задоволення скарги, залишення скарги без розгляду, якщо замовник усунув порушення. При цьому на етапі подання скарги учаснику необхідно вказати свої реквізити, на які буде здійснено повернення цих коштів.

Крім цього, тепер замовник не може на власний розсуд відмінити процедуру закупівлі, яка заблокована скаргою, або скасувати рішення про визначення переможця/допущення учасника до аукціону. І навпаки, скаржник після прийняття скарги до розгляду не має можливості відкликати свою скаргу.

На перший погляд, позитивними змінами є зменшення строку на розгляд скарги органом оскарження з 15-ти робочих днів до 10-ти. Проте в Законі передбачена можливість аргументованого продовження цього строку до 20-ти робочих днів. Можна передбачити наперед, що, враховуючи постійне навантаження на орган оскарження, аргументоване продовження строків до 20-ти днів буде часто застосовуватися - особливо у складних закупівлях.

Ще одним позитивним аспектом варто відмітити встановлення відповідальності замовника за невиконання рішення Колегії, що тягне за собою накладення штрафу на керівника замовника від двох до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Таким видом порушення доповнено Кодекс України про адміністративні правопорушення, що має стати впливовим інструментом відносно замовників, які раніше часто не виконували рішення Колегії та уникали будь-якої відповідальності за такі дії.

Тож, як бачимо, нова редакція Закону передбачає більш детальне регулювання процедури оскарження в публічних закупівлях та дещо розширює можливості скаржників для захисту своїх порушених прав та законних інтересів, пов'язаних з участю у закупівлі, що, за задумкою авторів таких змін, повинно в подальшому мати позитивний вплив на конкуренцію в цілому.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати