16 серпня 2021, 14:40

Як в Україні захищають іноземні інвестиції

Опубліковано в №15 (745)

Дарiя Махненко
Дарiя Махненко «Клочков та Партнери, АО» помiчник адвоката

Для підтримки іноземних інвестицій створений офіс Національної інвестиційної ради, який забезпечує розбудову інституційного потенціалу та залучення інвестицій. Він є спеціально сформованим органом для діалогу між бізнесом, міжнародними інвесторами та офіційними органами державної влади в Україні.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Іноземні інвестиції в національну економіку залучаються за допомогою системи гарантій, яка передбачається Законом України «Про режим іноземного інвестування». Розглянемо особливості захисту іноземних інвестицій через систему гарантій.

1. Заборона націоналізації іноземних інвестицій

Проте може бути реквізиція на підставі нормативно-правових актів уповноважених органів влади у випадках надзвичайних обставин через суспільну необхідність. Процес реквізиції передбачає повну компенсацію іноземним інвесторам нанесених їм збитків. Водночас реквізиція може бути оскаржена.

2. Гарантії переказу прибутків, доходів та інших коштів, одержаних внаслідок здійснення іноземних інвестицій

Після сплати іноземними інвесторами всіх податків, зборів та інших платежів державою гарантується негайний та безперешкодний переказ їх коштів в іноземній валюті, які вони отримали внаслідок здійснення інвестицій. Порядок такого переказу визначається Національним банком України.

3. Гарантії у разі припинення інвестиційної діяльності

У випадку, коли інвестиційна діяльність іноземного інвестора припиняється, він має право на повернення своїх інвестицій в натуральній формі або у валюті інвестування в сумі фактичного внеску без сплати мита. Слід враховувати можливе зменшення статутного капіталу. Важливий також момент, що іноземні інвестори можуть повернути свої інвестиції лише протягом 6 місяців з дня припинення цієї діяльності.

Також іноземні інвестори мають право на повернення доходів від своїх інвестицій у грошовій чи товарній формі за реальною ринковою вартістю на момент припинення інвестиційної діяльності, якщо інше не передбачено законодавством.

4. Гарантії від незаконних дій органів державної влади, їх службових та посадових осіб

Держані органи та посадові особи не мають права втручатися в інвестиційну діяльність іноземців, окрім випадків, передбачених законодавством. Також передбачене право іноземних інвесторів на оскарження таких дій та отримання компенсації втрат, що були завдані внаслідок дій чи бездіяльності держорганів чи неналежного виконання ними своїх професійних обов’язків щодо захисту прав та інтересів іноземних інвесторів.

Спори, які виникають в ході інвестиційної діяльності, можуть бути переглянуті в національних судах України, третейським судом, міжнародним комерційним арбітражем. На міжнародному рівні інвестиційні спори також розглядає Міжнародний центр з вирішення інвестиційних спорів.

З огляду на викладене можна дійти висновку, що Україною сформована досить міцна система захисту прав іноземних інвесторів. Дотримання державних гарантій захисту іноземних інвестицій допоможе забезпечити сприятливий інвестиційний клімат, залучити більше доходів у бюджет країни, при цьому в повній мірі захищаючи інтереси іноземних інвесторів. Україна гарантує стабільні умови для здійснення іноземцями інвестиційної діяльності, додержання їх законних прав та інтересів, повне збереження іноземних інвестицій.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати