13 липня 2020, 14:02

Як судитися з держорганом і виграти: лайфхаки юристів

Опубліковано в №14 (720)

Людмила Куса
Людмила Куса «GRACERS, ЮФ» керівник практики вирішення спорів, адвокат

Реальність сьогодні така, що державні органи, які повинні забезпечувати дотримання прав та свобод людини та громадянина, найчастіше їх і порушують. Для того, щоб захистити своє право, необхідно не лише звернутися до суду, а й отримати в суді позитивне для себе рішення.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З чого починати

По-перше, якщо ви вважаєте, що державним органом порушуються ваші права та/або інтереси, завжди звертайтеся з таких питань з письмовим зверненням (види їх передбачені Законом України «Про звернення громадян» та законами: заява, скарга тощо) до відповідного органу і максимально зафіксуйте факт свого звернення.

Обов'язково проконтролюйте строк, у який вам буде надана (чи не надана) письмова відповідь. У будь-якому випадку, незалежно від позитивного чи негативного для вас результату розгляду звернення, посадова особа органу влади в письмовій відповіді роз'яснить вам право подальшого звернення до суду за захистом своїх прав.

Якщо ваше звернення до державного органу стосується витребування інформації, обов'язково перевірте, чи є орган, до якого ви звертаєтесь, розпорядником такої інформації.

Контроль якості

Якщо відповідь від державного органу все ж надійшла, перевірте, чи надана ця відповідь у межах компетенції цього органу, чи були дотримані процедура та регламент при вирішенні вашого звернення, чи надана відповідь по всіх порушених вами питаннях, тобто чи не є відповідь органу влади чи його посадової особи банальною «відпискою».

Що, як, коли

Оскільки діапазон суб'єктів оскарження та оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності досить великий та різноманітний (від відмови органів Пенсійного фонду України в перерахунку пенсії та скарг на бездіяльність посадових осіб Державної виконавчої служби до скарг у відповідну виборчу комісію про невнесення до списку виборців, скарг на бездіяльність слідчого про невнесення відомостей про кримінальне правопорушення в ЄРДР, оскарження платником податків акту перевірки органів Державної фіскальної служби), обов'язково контролюйте строки, в які ви отримали (чи не отримали) письмову відповідь, та строки підготовки та подачі вами до суду позову, щоби не пропустити передбачені відповідними процесуальними кодексами (ЦПК, КПК, КУпАП, ГПК, КАС тощо) позовні строки.

Тернистий шлях до перемоги

А ось тепер переходимо до основного, найважливішого етапу - підготовки позовної заяви, звернення до суду і судового розгляду.

Якщо є бажання підготувати позов самостійно, в нагоді вам стане величезний пласт юридичної літератури - посібники, кодекси, закони, практики Верховного Суду, окремі рішення судів різних інстанцій, доступ до яких можна отримати в Єдиному реєстрі судових рішень в мережі Інтернет.

Більшістю процесуальних кодексів регламентовано вимоги, які пред'являються до позовної заяви, та все ж, якщо ви не маєте спеціальної освіти, краще довірити її підготовку спеціалісту в галузі юриспруденції, аби уникнути таких неприємних реалій судочинства, як відмова у прийнятті позову, залишення позову без руху, залишення позову без розгляду, відмова у відкритті провадження тощо.

Особливу увагу слід приділити збору належних та допустимих доказів на обґрунтування своїх позовних вимог.

Необхідно також запастися терпінням та витримкою, оскільки доведеться витратити певну кількість часу на участь у судових засіданнях, в ході яких під час виступів ваших опонентів для вас буде «приємною» новиною дізнатися, що ваші права ніхто жодним чином не порушував, вам відмовлено по закону, ваші вимоги не регламентовані законом, зараз немає можливості щось виправити і т. д. Сприймайте це як належне, оскільки відповідач (суб'єкт оскарження) теж намагається відстояти свою позицію - це і є одним з основних принципів судочинства під назвою «змагальність сторін»

Навіть у випадку отримання перемоги в суді першої інстанції слід пам'ятати, що його рішення може бути не остаточним - орган, дії якого ви оскаржували, може скористатися своїм правом на апеляційне та касаційне оскарження, перегляд справи за нововиявленими та виключними обставинам. А ще залишиться один з головних етапів - виконання судового рішення.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати