10 листопада 2023, 15:55

У судді Міжнародного суду справедливості обрали професора та дипломата з Румунії. Чому це важливо для України?

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Суддею головного судового органу Організації Об’єднаних Націй — МС ООН або інакше Міжнародного суду справедливості, що знаходиться в Гаазі (Королівство Нідерландів), обрано професора міжнародного права, екс-міністра закордонних справ Румунії у 2014–2015 рр. та 2019–2023 рр. Богдана Ауреску. 

На Генеральній асамблеї ООН 9-го листопада за його кандидатуру було віддано 117 голосів, а на Раді безпеки ООН — 9 голосів, написав сам Ауреску на своїй сторінці в соціальній мережі Х, раніше відомій як Twitter. 

Справа у тім, що обидва органи проводять голосування за суддів одночасно, проте незалежно один від одного. Аби бути обраним, кандидат у судді МС ООН повинен отримати абсолютну більшість голосів як у Генасамблеї ООН, так і у Раді Безпеки. У складі Суду дотримуються географічного балансу, тому від країн Східної Європи може бути представлено 2 судді. Тоді як, скажімо, від Африки та Латинської Америки — по троє. У поточному складі МС ООН, окрім голови, громадянки США Джоан Е. Донох’ю та віцеголови, громадянина рф Кирила Геворгяна, присутні громадяни Словаччини, Ямайки, Японії, Франції, Австралії, Китаю, Марокко, Бразилії, Сомалі, Лівану, Німеччини, Уганди, Індії.

До виконання обов’язків упродовж 9-річного строку Богдан Ауреску приступить 6 лютого 2024 року. Дата для суддів ООН не є випадковою. Навпаки — вона є історичною: 6-го лютого у 1946 році розпочалися повноваження перших суддів Міжнародного суду справедливості. У Королівстві Нідерландів члени МС ООН користуються майже тими самими привілеями, імунітетами, пільгами, що і глави дипломатичних представництв, акредитовані при Королі Нідерландів.  

Процедуру виборів суддів (кожні три роки — третини складу, тобто п’ятьох суддів. Вибори зазвичай відбуваються восени — ред.), а також те, що для забезпечення певної приємственості в складі Суду, не всі строки повноважень 15-ти його суддів закінчуються одночасно, прописано в Статуті Суду.

Показово, що цього разу разом із Ауреску (Румунія) в судді МС ООН від Східної Європи балотувався нинішній віцеголова Суду, громадянин росії Геворгян. Експерти звертають увагу, що завдяки перемозі Ауреску вперше в МС ООН не буде радянського/російського судді. «Це другий випадок в історії, коли постійний член Ради Безпеки не буде представлений у Міжнародному Суді ООН (першою була Велика Британія у 2017 р.)», – зауважив український юрист-міжнародник, суддя Європейського суду з прав людини Микола Гнатовський. 

Низка вітчизняних юристів вважають, що Міжнародний суд ООН є одним із двох міжнародних судів у Гаазі, до якого наступного року буде прикуто увагу України (іншим судом є МКС — ред.). Це пов’язано з тим, що у Міжнародному суді справедливості розглядаються дві справи України проти рф. Нагадаємо: 

1.) Усні слухання по суті справи завершились у справі «Застосування Міжнародної Конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та Міжнародної Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації (Україна проти російської федерації). Очікується рішення Суду. Воно остаточне та оскарженню не підлягає. 

2.) Також у 2024 році очікується рішення МС ООН щодо його юрисдикції у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього («Україна проти російської федерації: участь 32 держав»). Якщо юрисдикція буде підтверджена, далі у Міжнародному суді ООН розпочнеться етап розгляду справи по суті. 

 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати