11 лютого 2022, 18:00

Топ-5 трендів практики Private clients з досвіду INTEGRITES

Вікторія Фоменко
Вікторія Фоменко «Integrites» партнерка
Дмитро Марчуков
Дмитро Марчуков «Integrites» партнер та співкерівник практики Private Clients

Практика приватних клієнтів у INTEGRITES особливо активно розвивається протягом останніх кількох років. Сукупна вартість проєктів практики у 2021 р. зросла на 60% порівняно з 2020 р. і склала, за консервативними підрахунками, $9,6 млрд. Кількість нових клієнтів зросла на третину. Це органічний приріст: INTEGRITES цілеспрямовано розвиває бізнес у цьому напрямі, а юристи практики суттєво поглибили експертизу через більшу кількість та різноманітність проєктів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


До найпомітніших трендів практики можна віднести наступні.

1. Найчастіше клієнтів хвилює структурування бізнесу та його оподаткування

Одним з драйверів розвитку практики останнім часом стали податкові нововведення в Україні, зокрема т.зв. ера прозорості. Якщо раніше бенефіціари могли не декларувати доходи у повній мірі, вважатися прямими чи опосередкованими власниками, і податкова не ставила їм запитань, то зараз все змінилося. Нові законодавчі вимоги до транспарентності у сплаті податків та витратах не лише на бізнес, а й на особисті потреби змусили приватних клієнтів змінити підхід до декларування і прозорості загалом. Тому консультації та допомога щодо КІК та податкової амністії наразі в топі запитів.

2. Покоління бенефіціарів змінюється разом з підходами до бізнесу

З проєктів, які веде наша практика, ми бачимо, що до управління бізнесом активно підтягується молодше покоління — діти вчорашніх головних бенефіціарів. Це може відбуватися як у процесі впорядкованої передачі контролю над бізнесом молодим людям з більшим запасом енергії, так і в результаті раптового відходу з життя вчорашніх власників. Разом з цим змінюється пул індустрій, в яких вони працюють. Якщо ще років 10 тому приватні клієнти переважно зверталися до юридичних фірм по допомогу для компаній, що працюють у важкій промисловості, металургії, видобувному секторі, то нове покоління приходить з секторів, які створюють продукти з доданою вартістю. Зокрема, це IT, але не тільки. Дуже часто це вже бізнеси, які їх власники створювали з нуля, а не на уламках приватизованої радянської промислової власності.

Клієнти «нового покоління» хочуть все швидко і зручно: в електронному вигляді замість пачок друкованих сторінок, у месенджерах замість ланцюжків електронного листування, з мінімальною кількістю особистих зустрічей. Такий підхід ставить нові вимоги до юристів. Ми маємо адаптуватися до іншого темпу, іншого порядку і потреб клієнтів.

3. Партнерство та успадкування майна в контексті Covid-19

Через пандемію, темпи поширення захворюваності й смертності від коронавірусу в усьому світі локальні клієнти у віці понад 50 років, а подекуди й молодші дедалі частіше аналізують і врегульовують спадкові питання, а також партнерські стосунки у бізнесі. Зараз спадковим плануванням люди починають перейматися набагато раніше, ніж це було ще років 10 тому.

4. Олігархічні розбірки

У частині спорів за участі HNWIs та UHNWIs останнім часом мало що змінилося: вони, як і раніше, тривають роками, а стосуватися можуть подій, що мали місце подекуди десятиліття тому. Окремо можна відзначити наслідки «очищення» банківської системи, яку здійснив Нацбанк у 2014–2016 рр. Серед них — численні судові провадження проти колишніх топів та бенефіціарів українських банків (серед яких чимало людей з великими статками). Певною тенденцією 2021 р. стало те, що в таких спорах Фонд гарантування вкладів був помітно успішнішим в Україні ніж, наприклад, у тому ж Лондоні. З огляду на це тенденцією наступних років може стати схильність Фонду просуджувати свої вимоги у вітчизняних судах з наступними спробами виконати українські судові рішення, якщо його позовні вимоги взагалі будуть задоволені, у різноманітних сонячних (і не дуже) юрисдикціях.

5. Ріст практики — мікс чистого BD та співпраці з юрфірмами в інших країнах

У нашій практиці розподіл між роботою, яку надали INTEGRITES реферали з іноземних юрфірм, та тією, що стала результатом розвитку бізнесу на місцевому ринку, складає приблизно 60% на 40%. Наприклад, часто трапляється, що клієнт звертається по допомогу для свого бізнесу, а потім приходить уже з особистими питаннями щодо оподаткування, структурування бізнесу чи спорів. Що стосується співпраці з колегами з-за кордону, то ми як партнери стараємося не лише отримувати, а й давати роботу. Колеги з європейських фірм нерідко отримують проєкти від нас. Бізнес-модель INTEGRITES, в основі якої — активний розвиток бізнесу, це дозволяє.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати