14 січня 2022, 14:38

Ст. 219, 294 КПК: суперечність теорії та практики

Семен Ханін
Семен Ханін «АМБЕР, ЮК» керуючий партнер, адвокат, к.е.н., заслужений юрист України, член Правління ААУ

Строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР (ст. 219 КПК) і внаслідок виняткової складності може бути продовжений максимум до 12 місяців (ст. 294 КПК).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Теоретична частина

Ст. 219 КПК України. Строки досудового розслідування

1. Строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом…

2. Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:

2) 18 місяців — у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

3. З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування має бути закінчене:

4) протягом 2 місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

4. Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому §4 гл. 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:

3) 12 місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Ст. 294 КПК України. Загальні положення продовження строку досудового розслідування

1. Якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у ч. 2 ст. 219 Кодексу, цей строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, на строк, встановлений п. 2 (6 місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину) і 3 (12 місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину) ч. 4 ст. 219 Кодексу.

3. Якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у п. 4 ч. 3 ст. 219 цього Кодексу (протягом 2 місяців), такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених п. 2 (6 місяців для нетяжкого злочину) і 3 (12 місяців для тяжкого або особливо тяжкого злочину) ч. 4 ст. 219 Кодексу:

3) до 12 місяців — слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором чи його заступниками.

4. Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до 3 місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до 6 місяців — внаслідок особливої складності провадження, до 12 місяців — внаслідок виняткової складності провадження.

При цьому вказана норма не обумовлює, що вона застосовується до продовження строку після повідомлення про підозру.

Практична частина

Ми як юристи маємо виходити з тексту норми, а не з того, що хтось щось хотів написати та не вийшло. Якщо погодитися з цим, у нас виникає певна колізія. По-перше, строк досудового розслідування за тяжкими і особливо тяжкими злочинами до дня повідомлення про підозру обмежений 18 місяцями (п. 2 ч. 2 ст. 219 КПК) та може бути неодноразово (безкінечно) продовжений на 6 або 12 місяців (ч. 1 ст. 294 КПК). По-друге, строк досудового розслідування з дня повідомлення особі про підозру обмежений 2 місяцями (п. 4 ч. 3 ст. 219) і може бути продовжений максимум до 12 місяців (п. 3 ч. 3 ст. 294 КПК). По-третє, строк досудового розслідування злочину може бути продовжений … до 12 місяців внаслідок виняткової складності провадження (ч. 4 ст. 294 КПК). Саме у цій частині ст. 294 незалежно від того, було повідомлення про підозру чи ні, визначено, що якщо виникла потреба продовжити строк досудового розслідування в порядку ст. 294 Кодексу, строк усього досудового розслідування може бути продовжений максимум до 12 місяців (внаслідок виняткової складності). І не більше! А «строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань» (ст. 219 КПК).

Що з цього слідує, на прикладах:

  1. У кримінальному провадженні щодо особливо тяжкого злочину без повідомлення про підозру сплинув строк 17 місяців і 29 днів (п. 2 ч. 2 ст. 219). На 29-ий день після 17 місяців особі було повідомлено про підозру. Далі досудове розслідування має бути закінчене протягом 2 місяців з дня повідомлення про підозру (п. 4 ч. 3 ст. 219), але якщо потрібно буде продовжити строк за ст. 294 КПК, це буде неможливо, бо у ч. 4 ст. 294 КПК встановлено: «Строк (усього) досудового розслідування злочину може бути продовжений… до 12 місяців — внаслідок виняткової складності провадження»!
  2. У кримінальному провадженні щодо особливо тяжкого злочину без повідомлення про підозру сплинув строк 10 місяців (п. 2 ч. 2 ст. 219). На перший день після 10 місяців особі було повідомлено про підозру. Досудове розслідування має бути закінчене протягом 2 місяців з дня повідомлення про підозру (п. 4 ч. 3 ст. 219), а якщо потрібно буде продовжити цей строк за ст. 294 КПК, це буде неможливо (10 + 2 = 12 місяців досудового слідства), бо у ч. 4 ст. 294 КПК встановлено: «Строк (усього) досудового розслідування злочину може бути продовжений… до 12 місяців — внаслідок виняткової складності провадження»!
  3. У кримінальному провадженні щодо особливо тяжкого злочину без повідомлення про підозру сплинув строк 7 місяців (п. 2 ч. 2 ст.219). На перший день після 7 місяців особі було повідомлено про підозру. Досудове розслідування має бути закінчене протягом 2 місяців з дня повідомлення про підозру (п. 4 ч. 3 ст. 219), а якщо потрібно буде продовжувати цей строк за ст. 294 КПК, за ч. 3 вказаної статті це можна зробити максимум до 5 місяців з дня повідомлення про підозру. 12 – 7 – 2 = 3, тобто строк може бути продовжений на 3 місяці, до 5 місяців з дня повідомлення про підозру, оскільки строк усього досудового розслідування злочину може бути продовжений… до 12 місяців — внаслідок виняткової складності провадження»!

Колізії законодавства

Слід також нагадати, що усі юридичні колізії тлумачаться на користь особи. Це випливає, зокрема, з практики ЄСПЛ, який, наприклад, у справі «Щокін проти України» (заяви №23759/03 та №37943/06, п. 50−56) зазначив, що «верховенство права, один з основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції; відсутність в національному законодавстві необхідної чіткості та точності, яка передбачає можливість різного тлумачення, порушує вимогу якості закону, передбачену Конвенцією»…

Крім того, п. 6 ст. 9 КПК каже: «У випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу». А у п. 1 ч. 1 ст. 7 КПК вказано, що «зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відноситься верховенство права…»

Бачення ЄСПЛ

Відповідно до позиції ЄСПЛ, у кримінальних справах розумний строк, про який ідеться у ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може починати відлік з дати початку досудового слідства (справи «Вемхов проти ФРН від 25.06.1968 р., «Ноймастер проти Австрії» від 27.06.1968 р., «Рингейзен проти Австрії» від 16.07.1971 р.). Тому законодавець і заклав наступну логіку в ч. 4 ст. 294, що відсутність підозри у досудовому слідстві ще сильніше зачіпає права особи, яка потім таки отримає підозру. Тож чим більше було використано строку досудового слідства до повідомлення про підозру, тим менше можливості продовжити строк розслідування після спливу 2 місяців з дня повідомлення про підозру.

Висновок

Згідно ч. 4 ст. 294 КПК України, строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до 3 місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до 5 місяців — внаслідок особливої складності провадження, до 12 місяців — внаслідок виняткової складності провадження.

Строк УСЬОГО досудового розслідування може бути продовжений максимум до 12 місяців (внаслідок виняткової складності). І НЕ БІЛЬШЕ! При цьому «Строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань» (ст. 219 КПК України).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати