04 листопада 2015, 16:52

Спрощення життя для українців!

Опубліковано в №44(490)

Вікторія Білоусова
Вікторія Білоусова «Jurimex, ЮК» керівник відділу реєстрації

08.10.2015 у Верховній Раді зареєстровано проект Закону України №3272 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо приведення до європейських стандартів державної реєстрації). Ініціатором цього законопроекту виступає Кабінет Міністрів України. Станом на сьогодні зазначений документ опрацьовуєтеся комітетами Верховної Ради.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо приведення до європейських стандартів державної реєстрації актів цивільного стану), як зазначено в пояснювальній записці міністра юстиції Павла Петренка, розроблено з метою максимального та якісного задоволення потреб людини у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, створення ефективного механізму реалізації прав та інтересів громадян, впровадження у державі європейських стандартів. Законопроект вносить зміни до Сімейного Кодексу України, Цивільного кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Закону України «Про громадянство», Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», для удосконалення положень законодавчих актів, зокрема щодо запровадження принципу екстериторіальності у роботі органів державної реєстрації актів цивільного стану, спрощення порядку державної реєстрації актів цивільного стану та максимального наближення послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану до людини.

Дуже цікавими є зміни, які вносяться до Сімейного Кодексу України, зокрема щодо подання заяви про реєстрацію шлюбу, час реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя.

Отже, заяву про реєстрацію шлюбу жінка та чоловік зможуть подавати особисто до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їх вибором (незалежно від місця проживання та місця реєстрації) у паперовій або електронній формі з накладенням електронного цифрового підпису чи з подальшим її підписанням в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Шлюб реєструється в один з робочих днів органу державної реєстрації актів цивільного стану, обраний жінкою та чоловіком, у тому числі в день подачі заяви про реєстрацію шлюбу. Тобто, зареєструвати шлюб можна буде за 1 день! Зараз діє норма ст. 32 Сімейного Кодексу України, згідно з якою шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу, а зареєструвати шлюб за один день можна тільки у разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого.

Якщо вказаний законопроект буде прийнято, розірвати шлюб також можна буде за один день! У разі взаємної згоди на розірвання шлюбу подружжя подає до органу державної реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про розірвання шлюбу у паперовій формі особисто або надсилає її в електронній формі з накладенням електронного цифрового підпису чи з подальшим її підписанням в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Шлюб розривається в день подання такої заяви або в інший робочий день органу державної реєстрації актів цивільного стану, обраний подружжям, якщо вона не була відкликана. Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану незалежно від наявності у подружжя дітей, спору щодо їх утримання, місця проживання дітей, участі у забезпеченні створення умов їх життя тим з батьків, хто буде проживати окремо, умов здійснення ним права на особисте виховання дітей, а також наявності між подружжям майнового спору. В судовому порядку шлюб розривається тільки в тому випадку, якщо існує спір щодо його розірвання. Сьогодні, згідно з чинним законодавством, а саме ст. 106 Сімейного Кодексу України, розірвати шлюб через орган державної реєстрації актів цивільного стану може тільки подружжя, яке не має дітей.

Такі зміни, на мій погляд, мають як позитивні так і негативні моменти. Позитивним є те, що з прийняттям зазначених змін українці позбудуться ганебних бюрократичних процедур, зникнуть ризики вчинення корупційних правопорушень, а також подружжя, яке має дітей та спільне бажання розлучить, зможе це зробити без подання заяви до суду. Негативним, я вважаю те, що збільшиться кількість зареєстрованих шлюбів з прийнятим неусвідомленим та невиваженим рішенням про його реєстрацію, що призведе до збільшення кількості розлучень.  

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати