Із появою безготівкових розрахунків у світі шахрайські схеми викрадення грошових коштів удосконалювалися шахраями з кожним роком та набули неабиякої популярності серед злочинців. Злочини такого виду є специфічними за процедурою доказування, адже фіксування електронних слідів злочину вимагає наявності знань у галузі цифрових технологій. Кількість ошуканих громадян зростає щодня, а ось статистика розкриття подібних злочинів невтішна. Тому неабияке значення має оперативність: як звернення ошуканого громадянина до банківської установи, органів поліції, так і належного реагування останніх на факт викрадення грошових коштів.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У світі безліч видів шахрайських схем, які відпрацьовуються на споживачах банківських послуг. У разі їх викриття злочинці вдаються до розробки нових чи вдосконалення попередніх схем.
І. В умовах воєнного стану найпоширенішими видами шахрайських схем є:
- «Благодійна», в основі якої – маніпулювання свідомістю жертви в умовах воєнного стану в Україні. Варто перевіряти «благодійників» на предмет перебування їх у Реєстрі неприбуткових установ та організацій, витребувати установчі документи тощо. Слід зауважити, що прийнятий Верховною Радою України проєкт Закону України № 8076 від 26.09.2022 має сприяти упорядкуванню діяльності волонтерів, які муситимуть проходити фінансовий моніторинг у обслуговуючому банку, що зменшить ймовірність ошукування пожертвувачів.
- «Родич, друг у халепі». Ця схема може реалізовуватися шляхом злому сторінок у соціальних мережах та розсилок маніпуляційних повідомлень із проханням допомогти перерахуванням грошових коштів, а також дзвінків на мобільні номери у нічний час, коли пильність людини пригальмована.
- «Соціальна допомога». Розповсюдження завідомо неправдивої інформації через соціальні мережі про програму соціальної підтримки жителям України під час воєнних дій. За цією схемою громадяни добровільно передають дані, що є достатніми для незаконного заволодіння грошовими коштами на їх банківському рахунку.
- «M-commerce та Е-commerce». Викрадення грошових коштів відбувається за допомогою підробних вебсайтів, на яких пропонується продаж товарів, надання послуг, угоди за якими не носять реального характеру. Поширеними є шахрайські схеми через пошук жертв на сайті OLX, і останній систематизує звернення споживачів та попереджає їх про небезпеку. Зокрема, перевірити посилання, що надійшло вам, можна тут: https://safety.olx.ua/
- «Phishing». Застосування цієї схеми відбувається на основі методів, що мають на меті змусити громадянина розкрити персональні дані або іншу інформацію, яка є конфіденційною. Шахраї використовують текстові повідомлення або електронні листи із шкідливим вкладенням.
- «Оренда житла». Від шахрая надходить пропозиція про перерахування грошових коштів у якості забезпечення виконання зобов’язань.
- «Фіктивне працевлаштування». Основна мета – отримати передоплату за послуги, що мають бути надані в майбутньому, або ж створення у жертви впевненості в тому, що вона вже працевлаштована і остання добровільно перераховує грошові кошти за не отримані послуги.
- «Шахрайство через банкомат». Ця схема включає: зловмисні атаки на банкомат; копіювання даних з платіжної карти; зняття коштів без відображення цієї операції на рахунку (Transaction Reversal Fraud) або без їх фізичного отримання (Cash Trapping).
- Інші шахрайські схеми, що впроваджуються шахраями у різноманітних сферах суспільного життя громадян.
ІІ. Загалом усі шахрайські схеми можна класифікувати за типом викрадення грошових коштів з банківського рахунку, а саме:
1) Відкриті, тобто такі, що реалізовуються у взаємодії із власником банківського рахунку, якого введено в оману та який добровільно передає персональну інформацію про себе шахраю.
2) Приховані, тобто такі, що реалізовуються без прямої взаємодії із власником банківського рахунку. Йдеться про попереднє викрадення персональної інформації, що стає основою для викрадення грошових коштів.
ІІІ. Фактори та передумови, що сприяють вчиненню шахрайства:
- Середовище у віртуальному просторі, де особа може стати об’єктом прискіпливої уваги шахрая: 1) соціальні мережі (Facebook, Instagram, Linkedin тощо); 2) месенджери (Viber, Telegram, Facebook messenger, WhatsApp тощо); 3) платформи онлайн-оголошень; 4) інтернет-магазини; 5) електронна пошта тощо.
- Психологічна складова. Жертвою шахрайських схем стають, як правило, громадяни:
1) мало обізнані у цифрових технологіях; 2) пильність яких була втрачена внаслідок словесних, зорових або символічних стимулів впливу шахрая; 3) які відверто ігнорують загальноприйняті рекомендації, правила безпеки зберігання, передачі персональної інформації, проведення банківських операцій, покладаючи надію на програми захисту своїх пристроїв від зловмисних атак, вірусів та вебзагроз.
IV. Дії, які необхідно обов’язково здійснити у разі виявлення викрадення грошових коштів з рахунку
Установа, організація, до якої необхідно звернутися |
Дії, що необхідно здійснити |
Обслуговуючий банк |
|
Органи поліції |
|
Мобільний оператор (у разі незаконного заволодіння SIM-картою) |
|
Страхова компанія (у разі укладання договору страхування на випадок шахрайства із вашим банківським рахунком) |
|
Під час звернення до вищезазначених суб’єктів ошуканому громадянину варто:
- письмові звернення надсилати із описом вкладення та проханням повідомити про вручення одержувачу, зберігати підтверджуючі документи про відправку звернень;
- здійснювати контроль за рухом розгляду ваших звернень;
- зберігати відповіді на ваші звернення, номери реєстрації ваших звернень;
- здійснювати аудіозапис телефонних розмов;
- робити та зберігати screenshot листувань онлайн (в т.ч. із шахраєм, якщо такі були).
Якщо ви все ж таки повідомили шахраям CVV/CVC код до вашої банківської картки, тоді ваші шанси повернути грошові кошти через банк є незначними, зазвичай у таких випадках надходить відмова, яку ви маєте право оскаржити. Важливим тут є факт свідомого / несвідомого сприяння своїми діями чи бездіяльністю втраті, незаконному використанню вашої персональної інформації або іншої інформації, яка дає змогу ініціювати платіжні операції. З точки зору судової практики цікавою є постанова Верховного Суду України від 20.06.2018 № 691/699/16-ц.
V. Рекомендації задля запобігання шахрайству з вашими грошовими коштами
Заходи з попередження шахрайських дій |
Додаткові заходи захисту від шахрайських дій |
|
|
В епоху цифрових технологій споживачі банківських послуг мають обачно поводитися із власними персональними даними та інформацією, за допомогою якої надається доступ до проведення банківської операції, інтернет-банкінгу тощо. Інформаційна обізнаність, вжиття заходів щодо попередження шахрайства з вашим рахунком, підвищення рівня правової та фінансової культури є запорукою захисту грошових коштів на рахунку від їх викрадення.
Praemonitus, praemunitus (хто попереджений, той озброєний).