17 березня 2022, 15:53

Робота нотаріусів під час воєнного стану: ключові зміни

Дарина Васильєва
Дарина Васильєва «Integrites» старший юрист, адвокат

Воєнний стан в Україні продовжено до 26.04.2022 р. У цей час державні та приватні нотаріуси переважно продовжують працювати та вчиняти нотаріальні дії (за виключенням деяких регіонів). З переліком нотаріусів, які працюють в умовах воєнного стану, можна ознайомитись на веб-сайті Нотаріальної палати України. Реєстр нотаріусів, які працюють під час війни, доступний за посиланням (данні реєстру постійно оновлюються).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


В умовах воєнного стану нотаріальні дії здійснюються з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» №164 від 28.02.2022 р.  та змін і доповнень до неї, внесених постановою Кабінету Міністрів України №209 від 06.03.2022 р. (діють до дня припинення чи скасування воєнного стану).

Розглянемо ключові особливості роботи нотаріусів в умовах воєнного стану.

Щодо роботи державних реєстрів в умовах воєнного стану

Щоб не допустити несанкціонованих дій з інформацією реєстрів з боку країни-агресора та пов'язаних з нею осіб, робота більшості державних реєстрів на даний момент зупинена. Наразі функціонують лише спадковий реєстр, єдиний реєстр довіреностей, єдиний реєстр спеціальних бланків нотаріальних документів, державний реєстр актів цивільного стану, реєстр аграрних розписок (за виключенням окремих регіонів, де тимчасово ведуться бойові дії, наприклад, Сумська, Харківська, Херсонська, Миколаївська області тощо).

Відомості про вчинення нотаріальних дій під час воєнного стану мають бути внесені до реєстрів, що тимчасово не функціонують, протягом 5 робочих днів з дня відновлення доступу до них.

Щодо нотаріальних дій, які тимчасово не здійснюються

Визначено нотаріальні дії, які до відновлення функціонування єдиних та державних реєстрів (зокрема, державного реєстру речових прав на нерухоме майно, єдиного реєстру обтяжень рухомого майна, державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій) тимчасово вчинити неможливо. Це стосується наступних нотаріальних дій:

- не посвідчуються договори відчуження, застави нерухомого майна;

- не посвідчуються договори застави/іпотеки рухомого майна;

- не здійснюється видача свідоцтв про набуття права власності на нерухоме/рухоме
майно, у т.ч. про право на спадщину, право власності на частку у спільному майні подружжя (колишнього подружжя), придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) тощо.

Прогнозів щодо відновлення роботи реєстрів наразі немає.

Щодо нотаріальних дій, вчинення яких забороняється

Нотаріусам забороняється вчиняти виконавчі написи за кредитними договорами, які не є нотаріально посвідченими, для подальшого стягнення грошових сум або витребування від боржника майна у безспірному порядку.

Щодо нотаріальних дій, у вчиненні яких нотаріус відмовляє або вчинення яких зупиняється

Нотаріуси відмовляють у вчиненні нових нотаріальних дій або зупиняють вчинення незавершених нотаріальних дій, якщо до них звертається:

- громадянин Російської Федерації;

- юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства Російської
Федерації;

- юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства України,
кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером) з часткою в
статутному капіталі 10% і більше якої є громадянин Російської Федерації, або
юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства Російської
Федерації.

Це обмеження діє до прийняття та набрання чинності Законом України про врегулювання відносин за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором. Обмеження не поширюється на незавершені нотаріальні дії щодо засвідчення справжності підпису на заяві про вихід з громадянства Російської Федерації.

Щодо перебігу строку для прийняття спадщини

За загальним правилом, строк для прийняття спадщини (тобто звернення до нотаріуса з відповідною заявою) становить 6 місяців з дня смерті спадкодавця. На час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється, а після скасування чи припинення воєнного стану такий продовжується. Тобто якщо до введення воєнного стану пройшло 2 місяці, то після його скасування спадкоємець матиме ще 4 місяці для звернення до нотаріуса.

Щодо спеціальних бланків нотаріальних документів

В умовах воєнного стану використання спеціальних бланків нотаріусами не є обов'язковим. Це стосується вчинення таких нотаріальних дій, як:

- посвідчення довіреності;

- посвідчення заповіту;

- засвідчення справжності підпису на документах.

При вчиненні таких дій нотаріуси будуть використовувати білі аркуші з нанесенням на них за допомогою комп’ютерної техніки відповідних реквізитів, зокрема зображення Державного Герба України, ПІБ, найменування державної нотаріальної контори (для державного нотаріуса), номер свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, адреса робочого місця, номер телефону, адреса електронної пошти. Більш детально про це — у листі Міністерства юстиції України від 09.03.2022 р.

Щодо передачі деяких нотаріальних функцій командирам (начальникам) військових формувань

Під час воєнного стану командири (начальники) військових формувань або уповноважені ними особи можуть посвідчувати такі документи:

-  довіреності (крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, управління і розпорядження корпоративними правами);

-  заповіти військовослужбовців, працівників правоохоронних (спеціальних) органів, органів цивільного захисту, які залучаються до стримування збройної агресії іноземної держави.

Після посвідчення документів командири мають надіслати їх через Генеральний штаб Збройних сил України, Міністерство оборони України, відповідний правоохоронний (спеціальний) або інший орган до Міністерства юстиції України або його територіального органу для забезпечення їх реєстрації нотаріусами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати