19 жовтня 2023, 16:14

Робота ІР офісу під час війни демонструє прагнення України до інтеграції з Європейським Союзом

Олена Орлюк
Олена Орлюк очільниця Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (ІР офіс)

Широкомасштабне вторгнення росії в Україну стало викликом для системи глобального правопорядку, але не змінило євроінтеграційний вектор нашої країни. Навпаки, попри збройну агресію, Україна продовжила якісно змінювати та розвивати галузь інтелектуальної власності одразу в декількох площинах, досягши в цьому помітних результатів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


По-перше, торік восени запрацював Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій (ІР офіс), який з 8 листопада 2022 року почав виконувати функції національного органу інтелектуальної власності. Старт роботи ІР офісу ознаменував завершення інституційної реформи державної системи правової охорони інтелектуальної власності, яка тривала майже шість років. По-друге, наприкінці 2022 року парламент ухвалив нову редакцію Закону України «Про авторське право і суміжні права», а в березні 2023 року — Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав інтелектуальної власності», який імплементував у національне правове поле Директиву №2004/48/ЄС — один із базових актів щодо захисту прав інтелектуальної власності в ЄС.

Ухвалення концептуально нового законодавства у сфері авторського права і суміжних прав стало вагомим кроком на шляху України до євроінтеграції, а імплементація Директиви — фінальним акордом у виконанні ІР-зобов’язань, взятих на себе Україною за Угодою про асоціацію з ЄС. Однак подальша інтеграція України в Європу залежатиме не лише від рівня гармонізації законодавства, а й від ефективного застосування нових норм на практиці.

З набуттям Україною статусу кандидата в члени ЄС це завдання лише актуалізувалося. Ще раз. Україна гармонізувала своє ІР-законодавство з європейським у межах Угоди й зробила навіть більше — заклала фундамент для сучасного, фахового, технологічного органу у сфері інтелектуальної власності, який діятиме за принципом «єдиного вікна» і відповідатиме рівню ІР офісів у Європі. І все це в розпал війни (а треба пам’ятати, що війна почалася аж ніяк не в лютому 2022-го; росія розпочала збройну агресію проти України ще 2014 року).

ІР офіс працює майже рік. Можна констатувати, що період нашого становлення як інституції завершився. Ми досягли вагомих здобутків. Попереду багато амбітних планів. Але про все по черзі.

Виклики воєнного часу

Чому важливо було запустити роботу українського ІР офісу навіть в умовах широкомасштабної збройної агресії? У її перші місяці ділова активність бізнесу різко знизилася з об’єктивних причин. В умовах безпрецедентних безпекових викликів бізнес насамперед дбав про збереження життя та здоров’я своїх співробітників і майна, релокацію потужностей… Навряд чи тоді комусь було до винахідництва, творчості чи креативу, і тим більше — до реєстрації продуктів своєї інтелектуальної діяльності. Але поступово країна почала оговтуватися від шоку. Важливо було продемонструвати суспільству, що агресору нас не зламати, що кожен із нас на своєму місці робить те, що в наших силах, для того, щоб забезпечити стійкість публічного сектору та сталість економіки.

Є ще одна причина — світоглядна. Можна багато дискутувати, чим керувався ворог, розпочинаючи цю цинічну і ганебну війну, але принаймні в одному можна бути одностайними — росія прагне позбавити Україну майбутнього. Сьогодні українська армія виборює право на життя у вільній країні для нас усіх. І Україна майбутнього потребуватиме інвестицій у повоєнну відбудову, сильної та стабільної економіки, інноваційного розвитку країни та бізнесу. Наскрізним елементом усіх цих факторів є інтелектуальна власність.

Розпочинати роботу ІР офісу в умовах величезних безпекових викликів, масованих ракетних обстрілів, блекаутів, серйозного кадрового дефіциту, переоцінки технологічних та інформаційних ресурсів — це було непросто. Через зниження ділової активності кількість поданих заявок упала майже на 80%. Але від початку нашої діяльності ми ведемо активну комунікацію з усіма суб’єктами ІР-сфери: винахідниками, креаторами, авторами, розробниками, інноваторами, а також бізнесом, інвесторами, правниками. Ми невтомно працюємо над удосконаленням наших сервісів, функцій, процедур, правил для оптимізації та максимальної цифровізації усіх процесів, пов’язаних з охороною ІР-об’єктів, а також над комплексним удосконаленням правового регулювання сфери. Наш орієнтир у цьому — найкращі міжнародні практики.

Переломний момент

Усе це в комплексі справило позитивний ефект. Сьогодні можна констатувати, що ділова активність бізнесу відновлюється, а кількість поданих на реєстрацію заявок зростає. Протягом перших шести місяців 2023 року до ІР офісу було подано понад 15 000 заявок на об’єкти промислової власності. Якщо порівняти звітні періоди 2022-го та 2023 років, то загальна кількість поданих заявок збільшилася на 51,2%: на винаходи — на 16,2%, на корисні моделі — на 70,5%, на промислові зразки — на 29,7%, а на торговельні марки — на 55,5%. За цими тенденціями показники поступово повертаються до довоєнного рівня.

Сьогодні спостерігається активність заявників на отримання охоронних документів, зокрема у військовій і оборонній сферах. Це широкий спектр рішень, починаючи від захисної амуніції та закінчуючи технологіями з озброєння, які проходять апробацію на полі бою. Україна уже здійснила величезний крок уперед у сфері Military Tech, і цей рух зростатиме в геометричній прогресії. Важливо констатувати, що активізувалася діяльність не лише національних заявників, а й іноземних. Найактивнішими серед іноземних заявників є США, Швейцарія, Велика Британія, Німеччина.

Зрозуміло, що серед цього переліку ви не побачите росію — принциповою позицією ІР офісу став мораторій на здійснення реєстраційних дій щодо об’єктів права інтелектуальної власності, пов’язаних з країною-агресором чи її представниками, а також особами, які перебувають під санкціями. Це була наша принципова позиція, адже комерціалізація інтелектуальної власності може стати джерелом фінансування країни-агресора. Технічно це відбувається так: спеціальний структурний підрозділ аналізує укази Президента України про застосування санкцій, а також ідентифікує заявників, які подають на реєстрацію ті чи інші об’єкти права інтелектуальної власності або на передачу прав на зареєстровані об’єкти, за інформацією про реєстрацію чи пов’язаність з особами, на яких накладені спеціальні обмежувальні заходи.

Після ідентифікації таких осіб накладається мораторій на реєстрацію до того моменту, коли це питання не буде врегульовано на законодавчому рівні.

Інноваційна екосистема

ІР офіс став інституцією нового зразка з оновленою візією. Тому серед наших завдань є як традиційні (щодо експертизи та реєстрації ІР-прав), так і світоглядно нові. Зокрема, ми долучаємося до підвищення стандартів захисту прав; розвиваємо інструменти альтернативних способів вирішення спорів; працюємо над підвищенням рівня культури в ІР-сфері, а також над розвитком креативних індустрій та розбудовою інноваційної екосистеми України. Ми лише на початку цього шляху, але про певні досягнення уже можна говорити.

Нещодавно на базі ІР офісу презентовано концепцію Національного хабу інтелектуальної власності та інновацій (IP&I Hub). Основна ідея хабу — побудувати мости між винахідником, креатором, автором, розробником, інноватором та інвесторами й бізнесом із метою максимального розкриття потенціалу українських творців та комерціалізації результатів їхньої творчої діяльності.

Про які саме інструменти йдеться? IP&I Hub передбачає, по-перше, можливість «єдиного вікна» для креаторів та винахідників у подачі заявок, експертизі, реєстрації прав і передачі прав, оцінці, а також супроводженні трансферу технологій. По-друге, зацікавлені сторони зможуть обмінюватися актуальною інформацією у сфері інновацій у межах інформаційного кластера (наприклад, про те, які розробники в тій чи іншій сфері вже є, які розробки вони пропонують), а також успішними кейсами комерціалізації ІР-об’єктів. По-третє, ми прагнемо об’єднати шукачів, постачальників технологій з інвесторами на платформі відкритих інновацій, яку плануємо розробити і запустити.

Також IP&I Hub пропонуватиме інструменти патентної аналітики, широкий перелік програм підтримки підприємництва для інноваторів (наприклад, Lab2Market). Хаб працюватиме на єдиній інформаційній цифровій платформі, а в майбутньому плануємо функціонально поєднати цю платформу з «Дією».

Також ми активно працюємо над протидією контрафакту. Це поширене в Україні явище упродовж років було одним із основних каменів спотикання в налагодженні стійких торговельно-економічних відносин зі світом. Тому в межах співпраці з Українським альянсом по боротьбі з підробками та піратством (UAACP) під координацією ІР офісу ухвалено рішення створити спеціалізований майданчик для фахового спілкування щодо протидії контрафакту за аналогією з Європейською обсерваторією з питань порушень ІР-прав — Центр спостереження з питань порушення прав інтелектуальної власності. Ми прагнемо об’єднати широке коло зацікавлених сторін, які використовують свої навички, досвід і знання для боротьби з цим негативним явищем, а також для надійної охорони та якісного захисту ІР-прав.

Не охороною єдиною

Удосконалюючи процес охорони прав інтелектуальної власності, не варто забувати, що ефективним і належним має бути й захист. В Україні уже декілька років на папері створено Вищий суд з питань інтелектуальної власності, який на практиці так і не запрацював. З відновленням роботи «HR-агенції судової системи» — Вищої кваліфікаційної комісії суддів України — є сподівання, що конкурс до ІР-суду зрушить з місця. Й зрушить у новій концепції — з урахуванням наявних викликів, що стоять перед Україною, а саме суду, що спрямовуватиме свою діяльність не лише на захист ІР-прав, а й прав інвесторів.

Для того, щоб забезпечити комплексний захист, ми працюємо над розвитком альтернативних інструментів вирішення спору — адміністративних механізмів оскарження та інструментів медіації. Закон України «Про медіацію», який набрав чинності наприкінці 2021 року, став довгоочікуваним кроком для ідентифікації медіації як позасудової процедури врегулювання конфлікту. Цим Законом були внесені зміни до процесуальних кодексів та передбачено, що сторони можуть примиритися, зокрема шляхом медіації, на будь-якій стадії судового процесу.

Отже, жодних законодавчих бар’єрів чи обмежень для розвитку медіації в ІР-спорах в Україні немає. Тому ІР офіс активно працює над розвитком культури медіації в ІР-спорах. Зокрема, під патронатом ІР офісу створено Центр медіації та посередництва. На початку вересня 2023 року було затверджено низку документів для запровадження сервісу ІР-медіації: Правила проведення медіації у сфері інтелектуальної власності, які визначають процедуру проведення медіації; Положення про Реєстр медіаторів, які залучаються до вирішення спорів у ІР-сфері, та Кодекс професійної етики — професійні стандарти якості надання послуг медіаторами.

Інше надважливе питання — розвиток ІР-культури українського суспільства. Це одне із завдань ІР-Академії, яка працює на базі ІР офісу. Діяльність Академії ґрунтується на таких основних сферах: популяризація інтелектуальної власності, просвітництво, підготовка та перепідготовка фахівців в ІР-сфері. Ідея полягає в тому, щоб стимулювати молоде покоління розвивати свій інтелектуальний і творчий потенціал і водночас роз’яснювати, як забезпечити цим розробкам охорону й отримати від цього зиск. Підвищення правової ІР-культури суспільства — це питання загальнодержавного масштабу, але ми робимо все, що в наших силах, для того, щоб популяризувати інтелектуальну власність серед різних цільових аудиторій: для найменших ми розробляємо комікси, для школярів і студентів — різноманітні курси та програми.

Команда ІР-Академії разом з іншими структурними підрозділами постійно організовує різноманітні заходи для підвищення рівня обізнаності та популяризації ІР в суспільстві.

Відкриті для світу

Ми працюємо над виведенням на новий рівень міжнародної співпраці — налагодили тісні партнерські зв’язки із Всесвітньою організацією інтелектуальної власності (WIPO), яка є флагманом серед ІР-інституцій, Офісом з інтелектуальної власності ЄС (EUIPO), Європейським патентним відомством (EPO), співпрацюємо з Офісом з патентів та торговельних марок США (USPTO), національними ІР офісами інших країн. Влітку делегація ІР офісу взяла участь у 64-й серії засідань Асамблей держав-членів WIPO. Попри шалений спротив представників російської делегації, за результатами складних дискусій Генеральна асамблея WIPO ухвалила рішення про подальшу допомогу та підтримку інноваційного й креативного секторів і ІР-системи України, визнавши негативні наслідки війни, розпочатої рф.

Зі свого боку українська делегація закликала міжнародну ІР-спільноту ізолювати росію на міжнародних платформах та в процесі прийняття стратегічних рішень, які стосуються інтелектуальної власності. Важливою перемогою на полях Генасамблеї WIPO стало те, що ІР офіс відстояв продовження виконання функцій Міжнародного пошукового органу (МПО) та Органу міжнародної попередньої експертизи (ОМПЕ). Це вкрай важливо з огляду на подальшу євроінтеграцію та вихід українського бізнесу на міжнародні ринки. Крім цього, ІР офіс підписав Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю з EUIPO та Меморандум про посилену співпрацю з EPO. Ми обговорили пріоритетні напрями співробітництва з керівництвом WIPO, Міжнародної асоціації торговельних марок (INTA), представниками Офісу інтелектуальної власності Сингапуру (IPOS), національних відомств Польщі, Молдови, Словаччини, Литви, Латвії, Естонії та інших країн.

Нещодавно представники ІР офісу побували на Міжнародному конгресі з інтелектуальної власності, організованому Патентним відомством Польщі, а також долучилися до роботи Конгресу відбудови України, основна мета якого — розробити стратегію відновлення України та визначити основні аспекти стратегічного економічного партнерства Польщі та України. Важливим чинником поліпшення інвестиційної привабливості України для іноземного бізнесу стане, серед іншого, ефективна охорона та захист прав інтелектуальної власності. Так ми закладаємо фундамент для великої кількості нових спільних проєктів та якіснішого розвитку попередніх напрацювань. Ми чітко бачимо шлях гармонізації України і Європи та впевнено рухаємося ним. І ця дорога є двосторонньою — Україна має що запропонувати світові. Наші можливості інтелектуального, креативного та інноваційного потенціалу невичерпні.

Далі буде

Це далеко не повний перелік того, що ІР офісу вдалося досягти за фактично неповний рік діяльності. Але попереду в нас ще більше амбітних планів та завдань. Серед іншого, ми працюємо над істотним удосконаленням цифровізації процесів надання ІР офісом послуг із залученням ШІ, максимальним скороченням строків розгляду заявок на отримання правової охорони ІР-об’єктів та підвищенням якості ІР-експертизи. В планах — якнайшвидше відновлення роботи Апеляційної палати, а також запуск атестації патентних повірених. Очікуємо, що процеси прийняття необхідних актів профільного міністерства успішно завершаться.

Попри безпрецедентні виклики воєнного часу, нам вдалося зберегти потужний експертний потенціал. Крім цього, ми продовжуємо посилювати команду високопрофесійними кадрами. Ми працюємо над нашими пріоритетними завданнями (які відображені в стратегічному плані розвитку; сподіваюся, що після процедур, які тривають, погодження профільним міністерством ми презентуємо його спільноті) і вважаємо, що професійна спільнота вже зараз спостерігає на практиці, що ми мали на увазі, коли закладали в роботу ІР офісу концептуально новий підхід до послуг в ІР-сфері. Ми не можемо покращити все швидко, але ми наполегливо і віддано над цим працюємо. Бо віримо в незалежну, сильну, інноваційну й креативну Україну

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати