19 березня 2021, 11:33

Революція у сфері оскарження публічних закупівель

Ганна Щеннікова
Ганна Щеннікова «Горецький і Партнери, ЮФ» керівник кримінальної практики, адвокат

Ще в минулому році народні депутати України вийшли з ініціативою концептуально переглянути механізм роботи Антимонопольного комітету України (далі – АМКУ) як органу оскарження шляхом внесення змін до Закону України «Про Антимонопольний комітет України», Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про запобігання корупції».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, Закон України «Про публічні закупівлі», установлюючи правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади, визначає спеціальний орган, до компетенції якого належить забезпечення неупередженого та ефективного захисту прав і законних інтересів осіб, пов’язаних з участю у процедурах закупівлі.

Цю функцію покладено на АМКУ, який утворює постійно діючу адміністративну колегію з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель з числа державних уповноважених.

Однак, як зазначено у пояснювальній записці до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо повноважень Антимонопольного комітету України у сфері публічних закупівель», на сьогоднішній день зберігається тенденція до постійного зростання кількості скарг від суб’єктів оскарження у сфері публічних закупівель, що також супроводжується певною їх складністю, великим обсягом та стислими строками їх розгляду тощо.

У результаті нещодавно набрав чинності Закон, яким визначено окремо повноваження АМКУ як органу оскарження у сфері публічних закупівель.

Відтепер для забезпечення розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель АМКУ утворює Комісію (комісії) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель з числа уповноважених з розгляду скарг у сфері публічних закупівель у складі трьох осіб.

Уповноважені з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель призначаються на посаду та звільняються з посади Головою Антимонопольного комітету України.

Порядок конкурсного відбору та призначення на посади уповноважених з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель згідно Закону України «Про Антимонопольний комітет України» визначається АМКУ.

Проєкт розпорядження Антимонопольного комітету України «Про затвердження Порядку конкурсного відбору та призначення на посади уповноважених з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель», схвалений на засіданні Комітету 16.03.2021.

Так, особа, яка претендує на призначення на посаду уповноваженого з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, повинна бути громадянином України, мати вищу освіту освітньо-кваліфікаційного рівня магістра (спеціаліста) (зокрема юридичну та/або економічну, та/або технічну), стаж роботи за фахом не менше п’яти років протягом останніх десяти років та вільно володіти державною мовою.

Кількість уповноважених з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель становить десять осіб.

Строк повноважень уповноваженого з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель становить сім років. Особа не може бути призначена на посаду уповноваженого з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель більше ніж на два строки підряд.

Формою роботи Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель є засідання, що проводяться відповідно до Регламенту роботи Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, який затверджується Антимонопольним комітетом України.

Закон передбачає, що рішення Комісії (комісій) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель приймаються шляхом голосування більшістю голосів присутніх на її засіданнях членів.

Очікуємо, що зміни в законодавство, які вступили в силу, наразі сприятимуть ефективному захисту прав та охоронюваних законом інтересів суб’єктів господарювання.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати