27 вересня 2021, 15:00

Подвійне громадянство для українців: Закон чи Конституція?

Олена Пісоцька
Олена Пісоцька адвокатка Legal House

Перебуваючи із візитом в США Президент України Володимир Зеленський пообіцяв американцям українського походження найближчим часом запровадити в країні режим подвійного громадянства.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Чи дійсно так просто вирішити проблему?

Як Президент, так і правляча партія з приходом до влади неодноразово підіймали питання введення режиму множинного громадянства в Україні.

Ця тема на сьогодні перебуває в тіні. Формально, українцям заборонено мати паспорт іншої держави. Закон України «Про громадянство України» передбачає втрату громадянства України у випадку добровільного набуття громадянства іншої держави.

Однак, механізм та порядок втрати громадянства не реалізовано. На практиці це означає, що громадянин України може мати паспорти інших держав без будь-яких санкцій.

Тобто скалась ситуація, коли держава ніяким чином не перевіряє факт набуття особою громадянства іноземних держав, при цьому такі особи можуть займати посади в органах державної влади, правоохоронних органах, мати доступ до державної таємниці без належного законодавчого врегулювання.

Вирішити ситуацію мають відповідні зміни до законодавства. Однак і тут все не так однозначно та просто.

Проблема перша. Закон чи Конституція?

Запропонований пропрезидентською партією законопроект виписаний так, що не вводить прямого поняття множинного громадянства, біпатридів тощо. По факту, по новому викладаються норми профільного Закону та вносяться необхідні зміни до низки інших нормативно-правових актів щодо забезпечення формування інституції множинного громадянства.

Разом з тим, Конституція України проголошує, що в Україні дії єдине громадянство. Це означає, що перед внесенням змін до спеціального закону, необхідно змінити Конституцію України.

Законопроект же не передбачає змін до Конституції України, а йде в обхід, закриваючи очі на встановлені правила.

Отже, першим ризиком введення в Україні множинного громадянства, є його подальше скасування Конституційним Судом України як змін, що суперечать нормам Основного Закону.

Проблема друга. Зміни до Конституції

Якщо ж Верховна Рада вирішить все ж таки йти шляхом конституційних змін, то основна процесуальна складність їх введення обумовлена самим Основним Законом.

Єдине громадянство в України передбачено ст. 4 Розділу І Конституції. І безпосередньо Конституцією ускладнено порядок внесення змін до цього розділу:

«Законопроект про внесення змін до розділу I «Загальні засади» подається до Верховної Ради України Президентом України або не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України і, за умови його прийняття не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України, затверджується всеукраїнським референдумом, який призначається Президентом України».

Процедура проведення всеукраїнського референдуму в свою чергу врегульована окремим спеціальним законом «Про всеукраїнський референдум», який набрав чинності лише 11.04.2021 та не був застосовний на практиці.

Отже, другою проблемою на шляху введення в дії множинного громадянства є складність процедури внесення законодавчих змін.

Проблема третя. Громадянство держави-агресора

Наступною проблемою на шляху до множинного громадянства є окупаційних режим Криму на Донбасу, збройна агресія Росії.

Законопроект забороняє особам, які мають громадянство держави-агресора, приймати участь у виборах, займати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, приймати участь у виборах.

Такі обмеження очевидно направлені на недопущення до владних структур осіб, які потенційно можуть нести загрозу національному суверенітету України.

Разом з тим, дуже обережно та зважено необхідно виписувати процедуру перевірки наявності громадянства держави-агресора. Якщо все буде зведено до надання окремої довідки чи заяви особи, то Україна опиниться в ситуації прямого доступу громадян Росії, громадян України, які за власним бажанням отримали паспорт терористичних ДНР та ЛНР, до керівних посад в країні, служби в правоохоронних органах, а також отримають виборче право з можливістю впливати на політичну ситуацію держави.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати