25 серпня 2020, 15:43

Податкові перевірки без попередження: які підстави у 2020 р.

Опубліковано в №16 (722)

Тетяна Кондратенко
Тетяна Кондратенко «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» адвокат

З огляду на положення п. 80.1 ст. 80 Податкового кодексу України (далі - ПК України), перевіркою, яка здійснюється без попередження платника податків (особи), є фактична перевірка. Разом з тим, досить часто без завчасного попередження працівники податкового органу приходять до підприємця для проведення документальної позапланової перевірки. Для законності проведення такої перевірки до її початку обов'язковим є надання платнику податків копії наказу про проведення такої перевірки. Такий наказ може бути наданий підприємцю і безпосередньо в день перевірки. Перелік підстав для проведення документальної позапланової і фактичної перевірки визначені в п. 78.1 ст. 78 і п. 80.2ст. 80 ПК України відповідно.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Але як відомо, із запровадженням карантину на території України до чинного законодавства було внесено ряд тимчасових змін. Такі зміни торкнулися і порядку проведення податкових перевірок. Спершу Законом України №533-IX від 17.03.2020 р. було установлено мораторій на проведення всіх документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 р. (крім документальних позапланових перевірок з підстав, визначених пп. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 цього Кодексу). Але в подальшому законодавець розширив виключення щодо дії мораторію на перевірки. На сьогодні дозволено проведення наступних податкових перевірок:

• документальних позапланових перевірок:

- що проводяться на звернення платника податків;

- з підстав, визначених пп. 78.1.7 та 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 ПК України;

• фактичних перевірок у частині порушення вимог законодавства щодо:

- обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

- цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;

- обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

- здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених пп. 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України.

Крім того, Законом України №591-IX від 13.05.2020 р. дію мораторію було продовжено до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину. При цьому «карантинним» законом було визначено, що документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 р. та не були завершені, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Таким чином, на сьогодні проведення переважної більшості фактичних та документальних позапланових перевірок (за виключенням наведених вище виключень) заборонене. Але нещодавно в мережі Інтернет з'явилась офіційна новина від ДПС у Закарпатській області про поновлення інспекційної роботи з питань виявлення неоформлених трудових відносин та зарплат «в конвертах» з 1 вересня 2020 р. Ця новина швидко була видалена (напевне, через її невідповідність діючому мораторію). Разом з тим, точно спрогнозувати подальшу долю податкових перевірок (чи буде розширятися перелік виключень щодо дії мораторію, чи дія мораторію не буде перервана раніше строку закінчення карантину і, врешті, як довго буде діяти карантин) досить складно.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати