21 листопада 2022, 16:15

Податки з донатів. «Волонтерська» пільга

Євген Дмитренко
Євген Дмитренко директор департаменту внутрішнього аудиту (контролю), судовий експерт, суддя третейського суду при ТПП України (2016– 2020 рр.)


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Фізичні особи (волонтери), які займаються збором грошових коштів («донати») на свої особисті банківські картки для здійснення індивідуальної волонтерської діяльності й не перебувають у відповідному Реєстрі, зобов’язані з отриманих сум донатів  визначити податкові зобов’язання з ПДФО (18%) й військового збору (1,5%), подати річну декларацію про майновий стан і доходи, та сплатити відповідні суми податку (збору).

Під час війни росії проти України наше суспільство згуртувалось та об’єдналось задля підтримки військовослужбовців ЗСУ, військових формувань сил оборони, внутрішньо переміщених осіб та інших цивільних осіб, які постраждали внаслідок агресії рф. При цьому значного поширення набув волонтерський рух, тобто добровільні, неприбуткові дії, що здійснюється волонтерами шляхом надання волонтерської допомоги. Волонтером може бути фізична особа, яка добровільно на індивідуальній основі здійснює соціально спрямовану неприбуткову діяльність (без наміру отримання прибутку) шляхом надання волонтерської допомоги. 

У перші місяці повномасштабного вторгнення була потреба в оперативному вирішення нагальних потреб військових, а тому ніхто не задумувався про офіційне оформлення статусу волонтера. Які податкові ризики в цьому?

Розглянемо приклад. Умовно, за період з лютого по квітень 2022 р. фізична особа отримала донати на особисту банківську карту в сумі 300 000 грн. У травні 2022 р. ця особа пройшла державну реєстрацію та офіційно отримала статус волонтера. Це значить, що починаючи з травня 2022 р. донати, які вона отримуватиме на свій спеціальний рахунок у банку (а не на особисту банківську карту!) не будуть оподатковуватись податками (зборами). За період з лютого по квітень 2022 р. сума 300 000 грн повинна бути оподаткована ПДФО (18%) та військовим збором (1,5%), тобто на цей період не розповсюджуватиметься «волонтерська» пільга.

Держава в особі податкової служби здійснює облік волонтерів з метою забезпечення контролю за оподаткуванням благодійної допомоги, отриманої на банківські рахунки на визначені законодавством цілі. 

У вересні 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сприяння розвитку волонтерської діяльності та діяльності неприбуткових установ та організацій в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України» №2520-IX. Цим законом визначили зокрема, що не включається до оподатковуваного доходу фізичної особи благодійна допомога отримана протягом податкових періодів, починаючи з 1 січня 2022 року. 

У листопаді 2022 року прийнято Закон України «Про внесення змін до пункту 165.1.54 статті 165 Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування певних видів благодійної допомоги, зібраної волонтерами» (законопроект №7492). Законопроект пропонує поширити «волонтерську» пільгу не лише на майбутні періоди та попередній звітний рік, а й на строк з початку поточного звітного року до моменту внесення особи до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації (далі – Реєстр).

Отже, за умовами нашого прикладу, отримана за період з лютого по квітень 2022 р. сума в 300 000 грн не буде оподатковуватись ПДФО та військовим збором. 

Для того щоб волонтер мав можливість користуватися цією пільгою йому необхідно бути включеним до Реєстру. 

Доходи, що отримуються волонтерами не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку в розмірі: 

  • фактично використаному на волонтерські цілі (наприклад, волонтер отримав 45 000 грн. «донатів» і 45 000 грн. має спрямувати на придбання одягу солдатам);

  • на відшкодування документально* підтверджених витрат, пов’язаних із наданням благодійної допомоги (наприклад, для придбання одягу для солдат, вартість якого 44 000 грн., волонтер спілкувався телефоном з іноземним постачальником й витратив на розмови 1 000 грн. [підтверджується рахунком/квитанцією мобільного оператора]. Отже, з отриманих 45 000 грн. «донатів», 1 000 грн. залишається волонтеру для відшкодування понесених витрат (не включається до його доходу), а решта – 44 000 грн. сплачується постачальнику одягу.

*Для цілей оподаткування платники податків (у т.ч. й волонтери) зобов'язані вести облік доходів, витрат на підставі первинних документів, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів.

Волонтеру можуть бути відшкодовані витрати (пов’язані із здійсненням волонтерської діяльності),  що підтверджені документами, зокрема: 

  • витрати на проїзд; 

  • витрати на поштові та телефонні послуги; 

  • витрати на проживання у разі відрядження волонтера до іншого населеного пункту, що триватиме більше 8 год.;  

  • витрати на харчування, коли волонтерська діяльність триває більше 4 год./добу. 

Відшкодування зазначених витрат не є доходом волонтера та не є базою для оподаткування ПДФО та ЄСВ.

Для включення до Реєстру фізична особа подає до органу ДПСУ: 

  1. заяву про включення до Реєстру (форма № 1-РВ);

  2. паспорт; 

  3. довідка про присвоєння ідентифікаційного коду (РНОКПП);

  4. довідка з банку про відкриття рахунка фізичною особою за формою №4-РВ, що призначений для здійснення благодійної діяльності*. 

  5. документ, що підтверджує законність перебування на території України (для іноземців та осіб без громадянства). 

*очікується, що законопроектом №7492 буде відмінена обов’язкова вимога щодо подачі довідки з банку про відкриття рахунка фізичною особою за формою №4-РВ, що призначений для здійснення благодійної діяльності. 

Детальна інформація щодо процедури включення до Реєстру розміщена у Положенні

Отже, якщо ви вирішили стати волонтером й у подальшому уникнути непорозумінь з податковою службою обов’язково пройдіть державну реєстрацію

 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати