29 жовтня 2021, 16:49

Пасажир у своєму праві. Як захистити себе у спорі з працівниками УЗ

Опубліковано в №20 (750)

Лідія Остопарченко
Лідія Остопарченко «Майстро і Беженар, ЮК» адвокат, керуючий партнер

Чимало наших громадян постійно користуються залізничним транспортом, і досить часто у пасажирів виникають спори з перевізниками стосовно якості послуг. То що ж робити?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Насамперед, слід ознайомитися з Порядком обслуговування громадян залізничним транспортом та відповідними правилами, які роз’яснюють права пасажирів. Їх умовно можна поділити на права пасажирів до посадки у потяг, під час поїздки та після її завершення.

1. Права до посадки у потяг

Пасажири мають право:

  • безперешкодного та безоплатного проходу до залів очікування, операційного залу, користування підземними та надземними переходами чи іншим обладнанням для пасажирів;

Зверну увагу на те, що пасажири, які придбали проїзні документи у вагони СВ та І класу «Інтерсіті +», не мають оплачувати перебування в залі підвищеного комфорту в добу відправлення поїзда.

  • безоплатно користуватися санітарними вузлами;
  • повернути проїзні документи з повною або частковою виплатою їх вартості. 

Якщо пасажир відмовився від поїздки з особистих причин у строк:

  • не менше, ніж за 24 години до відправлення поїзда, — йому повертається повна вартість квитка і плацкарти;
  • від 24 до 9 годин до відправлення поїзда — йому повертається повна вартість квитка і 50% вартості плацкарти;
  • менше, ніж за 9 годин до відправлення поїзда, — повертається повна вартість квитка, а вартість плацкарти не повертається;
  • не більше, ніж через годину після відправлення поїзда, — повертається 10% вартості квитка і плацкарти.

2. Права під час поїздки

Під час поїздки у залізничному вагоні пасажир має право:

  • безоплатно користуватися медикаментами з аптечки вагона в доцільних кількостях, а також кип’яченою водою;
  • бути безпечно і своєчасно перевезеним до місця призначення, вказаного в проїзному документі, та отримувати належне обслуговування під час перевезення;
  • перевозити з собою безплатно одну дитину віком до 6 років;
  • безплатно перевозити з собою до 36 кг ручної поклажі;
  • перевозити багаж (вантажобагаж) згідно з розкладом руху багажних вагонів;
  • користуватися за окрему плату постільною білизною, матрацом, подушкою та ковдрою належної якості в усіх вагонах пасажирських та швидких поїздів (крім загальних);
  • отримати відшкодування за втрачений чи пошкоджений багаж чи вантажобагаж;
  • перевозити з собою домашніх тварин;
  • перервати поїздку на шляху прямування поїзда (зупинки).

3. Права пасажира по завершенню поїздки

Найбільше питань та неузгоджень зазвичай виникає саме по завершенню поїздки. Зокрема, мова може йти про неналежне надання послуги. Найчастіше йдеться про запізнення прибуття потягу, що, як правило, тягне за собою негативні наслідки для пасажирів, такі як запізнення на літак, конференцію тощо.

У цьому аспекті слід нагадати, що відповідно до Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ), за договором перевезення пасажира одна сторона (перевізник) зобов’язується перевезти другу сторону (пасажира) до пункту призначення, а у разі здавання багажу — також доставити багаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на його одержання, а пасажир зобов’язується сплатити встановлену плату за проїзд, а у разі здавання багажу — також за його перевезення. Укладення договору перевезення пасажира та багажу підтверджується видачею квитка та багажної квитанції, форми яких встановлюються відповідно до транспортних кодексів (статутів).

Виходячи зі змісту ст. 919 ЦКУ, перевізник зобов’язаний доставити вантаж, пасажира, багаж, пошту до пункту призначення у строк, встановлений договором, якщо інший строк не встановлений транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них, а у разі відсутності таких строків — у розумний строк.

Згідно п. 37.3 Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України, до обов’язків перевізника входить безпечне та своєчасне перевезення пасажира від пункту виїзду до пункту призначення, вказаного в проїзному документі, з наданням йому місця згідно з придбаним проїзним документом. Отже, слід виходити з того, що перевізник зобов’язаний доставити пасажира у пункт призначення у час, зазначений у квитку.

Відповідно до ст. 920 ЦКУ, у разі порушення зобов’язань, що випливають з договору перевезення, сторони несуть відповідальність, встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено ЦК України, іншими законами чи транспортними кодексами (статутами).

Наслідки порушення зобов’язань

ЦКУ також визначені правові наслідки порушення зобов’язань, зокрема:

1) припинення зобов’язання внаслідок односторонньої відмови від нього, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;

2) зміна умов зобов’язання;

3) сплата неустойки;

4) відшкодування збитків та моральної шкоди.

Отже, першим кроком має бути фіксація факту запізнення потягу та виставлення відповідної претензії до перевізника «Українська залізниця». Разом з тим, як засвідчує досвід, перевізник досить часто не визнає факт своєї провини, що зумовлює необхідність звернення до суду для вирішення відповідного спору.

У цьому аспекті досить цікавою є відповідна судова практика. В якості прикладу наведемо рішення Печерського районного суду Києва у справі №757/55759/20-ц, в якій суд зобов’язав акціонерне товариство «Українська залізниця» не просто відшкодувати матеріальну шкоду (вартість квитків на авіарейс, на який позивач спізнився через запізнення потягу), а й виплатити пеню за порушення зобов’язань та моральну шкоду. У цьому рішенні суд дійшов висновку, що до правовідносин, які виникли між сторонами, окрім іншого, треба застосовувати положення Закону України «Про захист прав споживачів», який у п. 5 ст. 10 встановлює, що у разі, коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день (кожну годину, якщо тривалість виконання визначено в годинах) прострочки споживачеві сплачується пеня у розмірі 3% вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством.

У підсумку

Підсумовуючи, можемо визначити наступні елементи захисту в спорах, які можуть виникати з працівниками АТ «Українська залізниця»:

  • Усне врегулювання ситуації (всі суперечки і непорозуміння, які виникають між пасажирами та працівниками залізниці, розв’язуються на станції начальником станції або вокзалу, а в поїздах під час руху — начальником поїзда (старшим стюардом).
  • Виставлення претензії з приводу незадовільної якості надання послуг.
  • Вирішення справи в суді. Крім того, є потреба більш змістовно врегулювати питання компенсації завданих пасажирам залізничного транспорту збитків шляхом внесення відповідних змін до законодавства України
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати