11 грудня 2017, 15:08

Офшор, який я любив

Опубліковано в №50 (600)

Олександр Майданик
Олександр Майданик «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і партнери Україна, ЮБ» радник, співкерівник податкової практики

Офшори вже давно перестали бути темою закритого кола юристів та інвестиційних банкірів. Дискусія вийшла на перші шпальти українських та іноземних медіа. Однак починається і закінчується вона переважно тим, що «гроші вкрали та вивели офшор». Автор згоден, що в деяких випадках це твердження не позбавлене підґрунтя, але з кожним разом чути його стає все нудніше. Постає питання: «Якщо все так погано, то чому всі офшори до цього часу не заборонили, не внесли в чорний-пречорний список, не знівелювали всі переваги їх використання?».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Автору більше імпонують слова народного депутата про негласний суспільний договір в Україні між олігархами та дрібними підприємцями: «Нам – офшори, вам – єдиний податок». Якщо перше явище всі розцінюють не інакше як абсолютне зло, то у другого явища є ціла армія захисників. Наші рідні «українські офшори» у вигляді інвестиційних фондів взагалі рідко згадуються у публічних дебатах. Насправді, істина десь посередині. Мета цієї статті – спробувати знайти інші (хороші) причини використання офшорів, крім податкової мінімізації.

Які бізнесмени будуть схильні використовувати офшорні компанії? Це іноземні інвестори, які хочуть придбати перспективну компанію, що здійснює бізнес у країні з нестабільною правовою та судовою системою. Пряме придбання акцій у місцевій компанії наражає іноземця на ризики спорів з продавцем бізнесу або рейдерства з боку місцевих партнерів у непередбачуваних судах. Замість цього вони придбають частку в офшорній компанії, після чого їхні спори будуть вирішуватися за англійським правом. У разі конфіскації інвестиції з’являється опція звернутися в міжнародний інвестиційний арбітраж.

За даними 2012 р., 82 із 100 американських публічних компаній, акції яких торгуються на біржах, мали дочірні компанії в офшорних юрисдикціях. Розглянемо ситуацію, коли американська компанія хоче поширити свій бізнес на ЄС, Азію чи інший регіон. Найімовірніше, дочірню компанію зареєструють у країні з найбільш сприятливим режимом оподаткування. Американські корпорації (Apple, Google) завжди публічно наголошували, що вони вважають логічним, що їхні прибутки, зароблені на продажах продуктів споживачам із США, повинні повністю оподатковуватися в США. Однак якщо їх продукція виробляється та реалізується неамериканськими дочірніми компаніями споживачам на іноземних ринках, то виникає дуже багато сумнівів щодо того, чи повинні прибутки таких компаній оподаткуватися в США. Якщо нерозподілений прибуток такої дочірньої компанії буде оподатковуватися в США, то іноземні конкуренти, які не оподатковуються аналогічним чином, отримають конкурентну перевагу.

Серед компаній, які провели ІРО на Лондонській фондовій біржі, є чимало зареєстрованих в офшорних зонах. Цей факт не зменшує зацікавленість інвесторів у придбанні їхніх акцій.

Іноді бізнес бажає законно обійти обтяжливі правила валютного контролю за операціями з іноземними постачальниками чи клієнтами. Це може бути примусова конвертація заробітків у твердій валюті у слабку національну або надмірна паперова тяганина, пов’язана з підписанням дивного для іноземців документа під назвою «акт приймання-передачі послуг». Такий бізнес також зацікавлений створити для розрахунків власну компанію посередника в офшорі.

На цьому фоні майже не викликає запитань бажання придбати на власну іноземну компанію за законно набуті кошти будинок на далеких островах, яхту чи приватний літак. У деяких країнах іноземець взагалі не може придбати місцеву нерухомість напряму, без реєстрації місцевої компанії.

Причина використання офшорів в описаних вище випадках спільна – більша ефективність ведення міжнародного бізнесу, усунення адміністративних та інших перепон. Перше завдання бізнесмена – максимізувати свій прибуток, а не витрачати дорогоцінний час на виконання бюрократичних формальностей. У цьому аспекті використання офшорів пришвидшує рух капіталу, а також знижує бар’єри для торгівлі та інвестицій.

Наявність у бізнесмена офшорної компанії не завжди має на меті ухилення від оподаткування. Переваги для бізнесу можуть бути позбавленими скандальності та досить тривіальними (наприклад, бажання захистити свої активи, дати міжнародному бізнесу більшу гнучкість і практичність). Основними ворогами репутації офшорів є не бізнесмени, а інші категорії користувачів – злочинці та корупціонери, з якими передусім потрібно боротися.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати