30 березня 2021, 18:44

Обшук в IT– компанії

Віктор Мироненко
Віктор Мироненко «Alexandrov‑IT Lawyers» радник

Обшук – це страшний сон для кожного власника бізнесу, оскільки проведення даної слідчої дії вносить досить суттєві корективи в його діяльність. Звичайно, бути завжди готовим до того, що працівниками правоохоронних органів буде проводитися обшук практично нереально. Зважаючи на те, що дана слідча дія часто використовується, як засіб тиску на особу чи компанію, мати уявлення про нього однозначно потрібно.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Що ж може передувати обшуку в компанії? Як передбачити та не допустити його проведення? Як поводити себе під час обшуку?

Досить часто органи досудового розслідування направляють на адресу компанії листи в порядку статті 93 КПК України з вимогою про надання документів. Дійсно, надання документів у відповідь на такий запит є добровільним. Однак, ненадання документів на такий запит може призвести до того, що слідчий, отримавши ухвалу слідчого судді про дозвіл на проведення обшуку, може вилучити більше речей та документів, ніж запитував раніше. Отже, радимо не ігнорувати запит слідчого, а підготувати відповідь та надати запитувані документи.

Невиконання ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів також є підставою для майбутнього проведення обшуку. Зверніть увагу, що ухвала про тимчасовий доступ до речей та документів має містити, крім іншого, такі дані: назва, опис, інші відомості, які дають можливість визначити речі і документи, до яких повинен бути наданий тимчасовий доступ. Тому варто пам’ятати: аби не допустити проведення обшуку, відповідну ухвалу доцільно виконати.

Слід наголосити і на необхідності відслідковування інформації про компанію у реєстрі судових рішень. Так, згадка про компанію у рішеннях, винесених у кримінальних провадженнях, може бути сигналом того, що варто готуватися до проведення обшуку.

Якщо ж обшуку уникнути не вдалося, то кримінальним процесуальним законодавством передбачено фактично одну можливість захисту своїх прав та законних інтересів під час проведення обшуку – особи мають право робити заяви, що підлягають занесенню до протоколу обшуку (ч. 8 ст. 236 КПК України). Тобто, під час проведення обшуку необхідно фіксувати всі порушення та обов’язково вносити їх до протоколу обшуку.

Таким чином, радимо перед початком обшуку перевірити повноваження осіб, які прибули для проведення слідчої дії. Вони зобов’язані ознайомити вас зі змістом ухвали слідчого судді про дозвіл на обшук та надати її копію. Якщо ж вони відмовляються – варто викликати поліцію та повідомити про вчинення кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачено статтею 162 Кримінального кодексу України. Під час ознайомлення з ухвалою зверніть увагу на такі відомості: адреса, за якою повинен проводитися обшук; дата винесення ухвали (строк її дії, не може перевищувати одного місяця з дня постановлення); перелік речей та документів, які слідчий чи прокурор планують виявити. Не чиніть фізичний спротив діям працівників органів досудового розслідування. Не давайте покази чи пояснення, що не стосуються безпосередньо обшуку. Контролюйте, щоб усі вилучені речі та документи були належним чином описані, зафіксовані в протоколі обшуку та занесені до опису вилучених документів та речей. Обов’язково внесіть до протоколу обшуку порушення, допущені працівниками правоохоронних органів під час проведення даної слідчої дії. Пам’ятайте, що обшук фіксується в обов’язковому порядку за допомогою аудіо- та відеозапису (ч. 10 ст. 236 КПК України). Скористайтеся правовою допомогою адвоката, якого зобов’язані допустити на місце проведення обшуку.

Після проведення обшуку у вас мають залишитися такі документи: ухвала про дозвіл на обшук, протокол обшуку та доданий до нього опис вилучених речей та документів. 

Обшук – річ неприємна. В ІТ– бізнесі (і не тільки) дана слідча дія майже завжди супроводжується вилученням комп’ютерної техніки, яка, на думку органу досудового розслідування, стала знаряддям вчинення якогось ефемерного злочину. І ця дія взагалі може паралізувати роботу компанії. З цього приводу в ч. 2 ст. 168 КПК України вказано, що тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв’язку для вивчення фізичних властивостей, які мають значення для кримінального провадження, здійснюється лише у разі, якщо вони безпосередньо зазначені в ухвалі суду.

Тож, сподіваємося, що дані рекомендації допоможуть бізнесу правильно реагувати на дії органів досудового розслідування. Звичайно, вони не є вичерпними, але варто пам’ятати, що ніхто не захистить ваш бізнес краще, ніж ви самі.  

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати