13 січня 2022, 13:03

Недобросовісна конкуренція у Prozorro: за що компанію можуть притягнути до відповідальності?

Володимир Висотін
Володимир Висотін юрист майданчика Zakupki.Prom

На будь-якому ринку трапляються випадки недобросовісної конкуренції. Загалом, відповідно до ЗУ «Про захист від недобросовісної конкуренції» (далі – Закон), недобросовісною конкуренцією є будь-які дії у конкуренції, що суперечать торговим та іншим чесним звичаям у господарській діяльності. За добросовісністю конкуренції на товарних ринках стежить Антимонопольний комітет України (далі – АМКУ). Він може притягнути до відповідальності за недобросовісну конкуренцію, наклавши на порушника штраф у розмірі до 5% від загального доходу (виручки) за попередній звітний рік.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Дуже яскравим безпрецедентним прикладом порушення у вигляді недобросовісної конкуренції є нещодавній випадок притягнення до відповідальності ТОВ «Гюте». Директор компанії розмістив у системі Prozorro неправдиву інформацію, яка дискредитує його конкурента «ВКП Паритет-К». Зокрема, що конкурент пропонує неякісну або сумнівного походження продукцію.

Заявник надав АМКУ листи контрагентів, в яких висловлює стурбованість з приводу оприлюдненої у Prozorro інформації, тому що вона дискредитує компанію. У листах йдеться про ймовірність «зниження обсягів продажів товару, а також можливість припинення майбутньої співпраці, якщо публікація не буде спростована». За висновками АМКУ на ТОВ «Гюте» було накладено штраф у розмірі 185 484 грн та зобов'язано у 10-денний строк з дня отримання рішення АМКУ спростувати поширені неправдиві відомості у газеті «Урядовий кур'єр».

Що ж вважатиметься порушенням Закону «Про захист від недобросовісної конкуренції»?

●  Повідомлення неправдивої інформації щодо походження товару, технології його виробництва та смакових характеристик.

АМКУ притягнув до відповідальності (штраф 707 тис. грн) одного з виробників вин власного українського виробництва, на контретикетках якого було зазначено «При виробництві використовується виноград італійського походження».

●  Поширення неправдивої інформації щодо незмінності зазначених у тендерній пропозиції цін, а також інформації щодо фактичної кількості виграних аукціонів.

Наприклад, один з постачальників природного газу повідомляв в інформаційних повідомленнях неправдиві відомості, що у нього відсутні випадки (практика) укладання додаткових угод. Мається на увазі додаткові угоди на поставку газу за вищими цінами, ніж зазначалося у пропозиціях. Окрім того, він вказав неправдиву інформацію щодо відсотка закупівель, в яких його визнано переможцем (більше ніж 90%). Штраф, накладений за вказане порушення, склав понад 55 млн грн.

Отже, компаніям потрібно уникати використання інформації, яка є неповною, неточною, неправдивою та яка не може бути підкріплена належними документальними доказами. У протилежному випадку є чималі шанси натрапити на неприємності у вигляді значних штрафних санкцій з боку АМКУ.

До того ж у разі наявності сумнівів перед рекламуванням та/або запровадженням нових упаковок своєї продукції варто отримати в АМКУ висновки у формі рекомендаційних роз’яснень щодо відповідності таких дій вимогам Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції». Ця послуга є платною, але розмір плати за її надання (близько 5 тис. грн) неспівмірний з мільйонними штрафами за скоєне порушення.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати