КРИПТА: що воно таке?
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Криптовалюти. Як багато в цьому слові... Чи мало? Справа в тому, що зміна вартості криптовалют настільки швидка, що поки я писав це речення, біткоїн подешевшав ще на декілька відсотків. Давайте спочатку розберемося з понятійним рядом та тим, як наші державні органи розуміють криптовалюту.
З боку науковців є досить впевнене розуміння, що криптовалюта є об’єктом цивільного обороту та має ознаки майнових прав. Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» містить лише визначення віртуального активу. Відповідно до ст. 1 цього закону, віртуальний актив — це цифрове вираження вартості, яким можна торгувати у цифровому форматі або переказувати, і яке може використовуватися для платіжних або інвестиційних цілей.
У 2017 р. Національний банк України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку й Національна комісія, яка здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заявили, що правова природа цифрових валют є настільки складною, що не дає можливості визнати їх грошовими коштами, валютою або платіжним засобом іншої країни чи цінними паперами. Національні суди в цьому питанні також досить стримано називають криптовалюту цифровим активом, не надаючи визначення його правовій природі. Змістовна правова позиція Верховного Суду з цього питання також відсутня.
Отже, на даний час правовий статус криптовалют залишається досить невизначеним.
Досвід інших країн
До країн, які звільняють від оподаткування операції з криптовалютами, належить, зокрема, Білорусь. Більшість розвинутих країн (Японія, США, Сінгапур, Ізраїль, Швейцарія) досить схожі у своїх підходах — до прибутку, отриманого з операцій з криптовалютами, застосовується певна процентна ставка (від 15% до 55%).
У Російській Федерації криптовалюта також не була врегульована, однак 1 січня 2021 р. вступив у силу Закон РФ «Про цифрові фінансові активи, цифрову валюту», яким встановлено обов’язок декларування доходів з операцій з криптовалютами та необхідність сплати податку на доходи фізичних осіб.
Оподаткування криптовалют в Україні
На даний час Україна входить у топ-10 країн світу за обсягами використання криптовалют. Повертаючись до теми статті, слід зазначити, що для законослухняних громадян оподаткування криптовалют — не фантастика і не майбутнє, а сувора реальність. Та оскільки правовий статус криптовалют залишається неврегульованим, у даному випадку платнику податків слід звернутися до загальних правил Податкового кодексу України.
Якщо суб’єктом операцій з криптовалютою як нематеріальним активом є фізична особа, результатом оподаткування операцій з продажу криптовалюти є застосування податку на прибуток фізичних осіб (18%) та військового збору (1,5%). До такого розуміння ставок оподаткування схиляєшся, буквально трактуючи вимоги податкового законодавства. Та на моє переконання, слід критично поставитись до того, що базою оподаткування в такому випадку є не прибуток за результатом операції з криптовалютою (різниця суми купівлі та суми продажу), а вартість, за якою актив було продано (без вирахування витрат).
Тобто ми розуміємо, що існуючі ставки не зовсім кореспондуються з характером обігу криптовалют. Крім того, потребують врегулювання питання оподаткування криптоактивів, отриманих в результаті майнінгу. Що робити, якщо ви намайнили біткоїн, але не продали його? Фактично ви отримали дохід та, ймовірно, прибуток, але надходжень у вигляді грошей за такий актив не отримали.
Зараз серед податкових органів практика притягнення осіб до відповідальності з приводу операцій з криптовалютами є вкрай непоширеною, що також пов’язано з відсутністю правового регулювання.
Найбільша частина судових рішень у реєстрі, які містять згадку про криптовалюти, — це справи про адміністративні правопорушення, відкриті за фактом внесення недостовірних відомостей до декларацій суб’єктами декларування згідно Закону України «Про запобігання корупції». Фабула цих справ доволі проста: суб’єкт декларування не вказав про наявні у нього криптоактиви. Інша частина судових рішень стосуються накладення обтяжень на віртуальні активи у межах кримінальних проваджень.
За таких обставин переконаний, що прийняття спеціального закону про криптовалюти сьогодні вкрай необхідне. Суспільство вже активно використовує криптоактиви та навіть несе юридичну відповідальність за певні дії з ними. І саме держава має сприяти тому, щоб кожна особа розуміла та могла прогнозувати наслідки своїх дій, що на сьогодні зробити досить складно.
Що законодавець?
У 2021 р. ми були дуже близькі до отримання профільного закону. Мова йде про законопроєкт № 3637, який був ухвалений Верховною Радою України 8 вересня 2021 р., але пізніше повернутий Президентом з пропозиціями. Накладення вето на цей закон було мотивоване тим, що він передбачає створення нового державного органу, який стане регулятором обігу криптовалют в Україні. Натомість Президент вважає, що не треба витрачати кошти з державного бюджету на створення нових державних органів, такі функції слід покласти на Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.
На сьогодні у стінах Міністерства фінансів України діє робоча група з нормативного регулювання ринку криптовалют. Відповідна робоча група створена також у межах Комітету Верховної Ради з питань цифрової трансформації. Є надія, що внутрішні спори з приводу органу контролю за обігом криптовалют будуть не такі довгі, і до кінця 2022 р. ми все ж отримаємо профільний закон.