20 лютого 2015, 19:25

Найбільш інтригуючим нововведенням цього Закону є запровадження в Україні процедури кваліфікаційного оцінювання суддів

Опубліковано в №7(453)

Роман Савчук
Роман Савчук директор департаменту ВККС з питань професійної кваліфікації суддів та кандидатів на посаду судді

Прийняття Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд»  суттєво змінює процедури, які відповідно до своїх повноважень проводить Вища кваліфікаційна комісія суддів України. Такі зміни спрямовані переважно на підвищення рівня прозорості діяльності Комісії шляхом доступу та участі громадськості, створення рівних та об’єктивних умов для суддів у плані їхнього кар’єрного росту та професійного розвитку.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Серед ключових новел, які повинні підвищити довіру суспільства до судової системи можна виокремити такі:

- законодавчо визначена можливість присутності на будь-якому етапі проведення добору кандидатів на посаду судді представників засобів масової інформації, громадських об'єднань, суддів, адвокатів, представників органів суддівського самоврядування;

- обов’язок Вищої кваліфікаційної комісії суддів України широко інформувати про результати своєї роботи – практично всі процедури, які здійснюються (добір кандидатів на посаду судді, переведення суддів, обрання безстроково, кваліфікаційне оцінювання тощо) мають бути висвітлені на офіційному веб-сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;

-  виключно конкурсна процедура переведення суддів на основі відкритих даних про вільні вакансії та умови проведення конкурсу;

- проведення незалежного оцінювання роботи суддів громадськими об’єднаннями шляхом спостереження у відкритих судових засіданнях та подальше направлення відповідної інформації до Комісії.

Найбільш інтригуючим нововведенням цього Закону, безумовно, є запровадження в Україні процедури кваліфікаційного оцінювання суддів. У цьому напрямі перед Вищою кваліфікаційною комісією суддів України сьогодні стоїть головне завдання: встановлення професійної компетенції судді на основі об’єктивних та чітких критеріїв. Професійне оцінювання суддів, яке буде враховувати його кваліфікаційний рівень, результати роботи, прагнення до підвищення професійного рівня повинне стати основою для формування незалежного, неупередженого та об’єктивного судді та аргументом для справедливого кар’єрного росту такого судді, і в жодному разі не інструментом впливу на суддів.

Із прийняттям Закону збільшується перелік підстав для притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, а також видів дисциплінарних стягнень. Видається, що Вищій кваліфікаційній комісії суддів Україні необхідно у найближчий час виважено і ґрунтовно підійти до напрацювання порядку реалізації цих положень Закону. Комісія буде консультуватись з громадськістю, органами суддівського самоврядування, науковцями для забезпечення функціонування нових процедур  за найвищими показниками ефективності, якості та прозорості, забезпечення дотримання основоположних прав та свобод людини та принципу верховенства права.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати