24 листопада 2021, 12:19

Ліквідація ОАСК: to be or not to be?

Роман Кобець
Роман Кобець «INPRAXI LAW» старший юрист, адвокат

Тема ліквідації Окружного адміністративного суду міста Києва є однією з найгостріших у контексті реформування судової системи в Україні. Плівки телефонних розмов окремих служителів Феміди, обшуки помешкань, знахідки в цих помешканнях та резонансні рішення в окремих справах викликали суспільне обурення та негативне ставлення до цієї інституції.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Попит породжує пропозицію, тому не дивно, що достатньо швидко з’явився законопроєкт №5369, який передбачає ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та створення замість нього Київського міського окружного адміністративного суду. Законопроєкт одразу був внесений до Верховної Ради України та визначений Президентом України як невідкладний.

Відтоді минуло пів року, але Окружний адміністративний суд міста Києва продовжує функціонувати, а судді здійснювати судочинство. Тож у багатьох виникає логічне питання, що саме гальмує прийняття невідкладного законопроєкту.

Від першої особи

За відповіддю краще звернутися до ініціатора законопроєкту. В нещодавньому інтерв’ю телеканалу ICTV, відповідаючи на питання журналіста про проблеми з Конституційним Судом України, судовою реформою та ліквідацією ОАСКу, Президент України Володимир Зеленський заявив:

«Його відкладали. І закон про НАБУ, і друге читання реформи Служби безпеки, і цей законопроєкт (щодо ліквідації ОАСКу) та багато інших впливових законів, на які, на жаль, впливали впливові люди, скажімо так. І про викиди, і екологічні закони, багато різних важливих речей. Впевнений, що зараз ми пришвидшимо цей процес». 

Абстрагуючись від причин, на які посилається гарант, можна говорити, що процес прийняття законопроєкту №5369 має пришвидшитися, однак більш конкретні терміни нам не озвучують.

Водночас голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики Андрій Костін скаржиться, що більшість членів комітету, який він очолює, відмовляються голосувати за внесення законопроєкту до порядку денного. Мотивація, за словами політика, у кожного своя.

Тобто станом на сьогодні основною причиною не ліквідації Окружного адміністративного суду міста Києва є відсутність у можновладців спільної позиції щодо цього питання.

А чи потрібно ліквідовувати? 

На поставлене питання не можна однозначно відповісти. Як вже було зазначено, законопроєкт передбачає негайну ліквідацію ОАСКу та передачу всіх справ у провадження Київського окружного адміністративного суду до утворення нового суду.

Трохи статистики. За перше півріччя 2021 р. у провадженні 47 суддів Окружного адміністративного суду перебувало 35 тис. справ, з яких близько 30% перебувають у провадженні понад рік.

При цьому в Київському окружному адміністративному суді здійснюють судочинство 22 судді, у провадженні яких у 2020 р. перебувало 13 тис. справ (близько 590 справ на одного суддю). За таких обставин у разі ліквідації ОАСКу кожен суддя КОАС отримає у провадження близько 1,5 тис. справ (не враховуючи справи за друге півріччя).

Процедура створення нового суду є тривалою, адже до проведення конкурсу на посади суддів у новому суді необхідно запустити ВККС, що потребує також багато часу. Таким чином, ліквідація ОАСКу тією чи іншою мірою призведе до ускладнення доступу громадян до правосуддя.

Давайте будемо чесними, лише в поодиноких випадках адміністративні суди приймають рішення у справі в передбачені кодексом строки. Причина полягає у завантаженості. Якщо завантаженість помножити на три або на чотири, то скільки часу доведеться чекати рішення умовному пенсіонеру на вирішення спору з Пенсійним фондом України чи умовному підприємству на вирішення спору з фіскальним органом. Відповідь однозначна – роки.

Таким чином, відповідаючи на питання про ліквідацію ОАСКу, можливо, варто поговорити про відповідальність окремих служителів Феміди, а не всієї інституції.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати