До діяльності топменеджера завжди прикута особлива увага, саме тому, окрім матеріальної, адміністративної чи дисциплінарної відповідальності, директор може отримати найнеприємнішу з усіх відповідальностей — кримінальну.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Відомі «хіти» кримінальних проваджень за статтями 212 та 212-1 Кримінального кодексу — ухилення від сплати податків та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також, менш відомі: доведення до банкрутства (ст. 219 КК) чи неплатоспроможності банку (ст. 218-1 КК), порушення законодавства про працю (ст. 172, 173, 175 КК), зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права (ст. 364-1 КК), службова недбалість (ст. 367 КК), неправомірна вигода (ст.ст. 368, 369 КК), підкуп службової особи юридичної особи приватного права (ст. 368-3 КК), підкуп особи, яка надає публічні послуги (ст. 368-4 КК) — всі вони залишаються в репертуарі правоохоронних органів.
Звісно, часи боротьби з корупцією та пошуків зв’язків із країною-агресором чи їхніми громадянами накладають свій відбиток на «асортимент» кримінальної відповідальності топменеджерів.
Колабораціонізм
Потрібно особливо бути уважним тим керівникам, які опинились на окупованій території. Відповідно до ч. 4 ст. 111-1 КК «провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором та незаконними органами влади» визнається колабораційною діяльністю. Тобто, у випадку відмови фізичної особи-підприємця, юридичної особи чи представництва іноземної компанії від припинення відносин з країною-агресором, щодо тих, хто відмовився може ініціюватись кримінальне провадження.
Продаж гуманітарки
«Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги» — нова стаття воєнного часу (201-2 КК), безпосередньо керівників службових осіб стосується ч. 2 і 3 цієї статті. Максимальна відповідальність — позбавлення волі на строк 5–7 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.
Фінансування тероризму
Як і зазначалось вище, топменеджери бізнесів, які прямо, опосередковано чи взагалі ніяк пов’язані з рф можуть отримати підозру за фінансування тероризму. Крім цього, компанія отримає арешт своїх активів. Якщо мова дійсно про зв’язки з росією — це одна справа, інша, коли публічно бізнес оголошується пов’язаним з країною-агресором. Тоді, окрім зняття арештів з активів та захисту керівників, потрібно витрачати час та гроші на відновлення репутації та доведення невинуватості в публічній площині, а не суто юридичній. Запобіжник таким ситуаціям — ретельна перевірка контрагентів, особливо, якщо вони хоч якийсь час перебували на окупованій території чи втрачали майно, яке легко ідентифікувати, на непідконтрольних Україні територіях.
Тривога на робочому місці
Правило двох стін чи укриття, якщо звучить сигнал повітряної тривоги на робочому місці? На роботі мають бути план реагування на надзвичайні ситуації або інструкція (залежно від розміру компанії). Ст. 270 КК передбачає відповідальність за порушення встановлених законодавством правил пожежної або техногенної безпеки, згідно з ч. 2 ст. 270 відповідальність може бути від 3 до 8 років позбавлення волі. Крім того, якщо «прилітає» на роботу, а вимоги законодавства щодо правил пожежної та техногенної безпеки недотримані, може бути відповідальність за службову недбалість (ч. 2 ст. 367 КК).
Облік військовозобов’язаних
Загалом порушення роботодавцями правил військового обліку є адміністративним правопорушенням, штрафи за яке накладають ТЦК за статтею 235 КУпАП.
Нагадаю, що з 5 січня 2023 року вимоги щодо обліку встановлює Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений урядовою Постановою від 30.12.2022 № 1487.
Роботодавець повинен забезпечити персональний військовий облік кожного працівника чоловічої статі (крім тих, кого виключили з військового обліку). Жінок з медичною чи фармацевтичною освітою можна працевлаштовувати як невійськовозобов’язаних до кінця 2026 року, проте повідомити ТЦК про них потрібною.
Хоча в Кримінальному кодексі немає статті «За порушення обліку військовозобов’язаних», проте ст. 114-1 КК передбачає відповідальність за перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період (позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років). Чи може бути таким перешкоджанням свідоме, зумисне неведення обліку військовозобов’язаних – практика покаже.
Конвенція про екстрадицію
Ратифікація Конвенції про екстрадицію надала підстави видачі для притягнення до кримінальної відповідальності або виконання вироку щодо осіб, які переховуються на території однієї з держав-учасниць з метою ухилення від правосуддя. Україна під час ратифікації зауважила, що не видаватиме іншим країнам своїх громадян, топменеджерів чи ні. Проте важливо пам’ятати, що США та Мексика є країнами-учасницями конвенції. Тож цивілізованих місць для укриття від відповідальності стає все менше.