Укладення договорів компаніями відбувається практично щодня – починаючи від купівлі офісних дрібниць та закінчуючи придбанням вартісного обладнання, сировини, нерухомості чи навіть інших компаній/активів. Звичайно, кожний договір має свої нюанси, однак, є певні «універсальні» рекомендації, дотримання яких допоможе відсіяти левову частку недобросовісних контрагентів та знизити можливі ризики.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
1. Статус компанії
Найпростіше – скористатись абсолютно зрозумілим та безкоштовним пошуком вашого контрагента в ЄДР за посиланням: https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search/. Так ви, принаймні, зможете побачити, чи не знаходиться компанія у стані припинення/банкрутства, хто її власники/бенефіціари, керівник, підписант. Якщо ви чи ваші юристи мають доступ до платних платформ (наприклад, YouControl, ContrAgent), то ви можете отримати інформацію і щодо фінансових показників компанії, санкцій, корпоративної історії тощо.
2. Повноваження підписанта
Скориставшись звичайним пошуком в ЄДР, як вказано вище, ви можете отримати інформацію щодо керівника/підписанта, та, таким чином, зрозуміти, хто може підписувати договір від імені контрагента. Особливу увагу варто звернути на обмеження повноважень відповідної особи. На жаль, в ЄДР не завжди вносяться відомості щодо наявних обмежень, але це можливо вирішити шляхом ознайомлення із статутом, відповідно до п. 3 нижче.
Крім того, якщо підписання відбувається на підставі довіреності, важливо переконатися в тому, що довіреність видана особою, яка має на це відповідні повноваження, та що вона дійсно дозволяє укладати такий договір від імені контрагента.
3. Перевірка статуту
Рекомендуємо обов’язково ознайомитись зі статутом товариства чи витягом із статуту щодо повноважень директора/дирекції/підписанта, а також з розділом щодо компетенції загальних зборів/ наглядової ради. Саме в цих розділах, зазвичай, і міститься інформація стосовно обмежень щодо укладення договорів – залежно від предмету, суми чи за іншими критеріями. Якщо це саме ваш випадок, то необхідно попросити відповідне рішення наглядової ради чи загальних зборів, яким передбачено надання згоди на укладення вашого договору. Додатково нагадуємо, що не слід забувати і про значні правочини – незалежно від наявності в статуті обмежень повноважень підписанта, певні правочини за законом потребують того ж таки рішення загальних зборів учасників/ акціонерів чи наглядової ради/
4. Корпоративний договір
Окремо варто сказати кілька слів щодо корпоративного договору, який може укладатись учасниками ТОВ. За законом, корпоративний договір є конфіденційним документом, однак при цьому укладення договору на порушення корпоративного договору є нікчемним, якщо інша сторона за договором знала або мала знати про таке порушення. Тому необхідно обов’язково запитати, чи існує корпоративний договір, та зафіксувати відповідь на свій запит. Якщо такий договір є, то необхідно ознайомитись з ним, щоб переконатись у відсутності обмежень.
5. Регуляторний комплаєнс
Це, звісно, не стосується поточних договорів, що укладаються в межах звичайної господарської діяльності. Однак, коли мова йде про придбання нових активів, варто, в першу чергу, пам’ятати про наступне.
Антимонопольний комітет України
При чому це стосується не лише придбання бізнесу в цілому, як може здаватися на перший погляд. Варто пам’ятати, що придбання чи набуття іншим чином єдиного майнового комплексу також є одним з різновидів концентрації, а тому вам може знадобитись попередній дозвіл АМКУ. Нагадаємо, що сьогодні до єдиного майнового комплексу належить не лише нерухомість, але й сировина, устаткування, права вимоги тощо.
Для того, щоб убезпечити в подальшому себе від значних штрафів, необхідно одразу оцінити фінансові показники – як об’єкту придбання, так і покупця (включаючи пов’язаних осіб).
НКЦПФР/НБУ
НКЦПФР та НБУ надають погодження на набуття істотної участі в окремих компаніях. Сюди відносяться фінансові установи (в т. ч. банки), професійні учасники фондового ринку.
Крім того, варто звернути увагу на вимоги законодавства про цінні папери – при придбанні акцій може виникнути ситуація, коли покупець повинен завчасно повідомити про свій намір придбати акції або вчинити певні дії після придбання акцій.
Звісно, рекомендацій може бути набагато більше та, безумовно, ніхто не відміняв правило «спочатку читай – потім підписуй», так само, як і необхідність погодження тексту договору. Однак, дуже часто забувають подумати про здавалось би елементарні речі. Ми переконані в тому, що дотримання наведених рекомендацій уже дозволить зекономити в майбутньому час, кошти та нерви, які довелося би витратити на суперечки, суди, а, можливо, і штрафи.