27 вересня 2021, 18:13

IP-Box у світі та в Україні: що треба знати

Опубліковано в №18 (748)

Олег Дерлюк
Олег Дерлюк «Stron Legal Services» керуючий партнер

Пільговий режим оподаткування IP-Box — це спеціальний податковий режим, що передбачає оподаткування прибутку від інноваційної діяльності (створення об’єктів інтелектуальної власності, окрім торгових марок) за заниженими ставками. Таким чином держава втілює політику розвитку інновацій та стимулює їх дослідження. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


— Які країни найбільш популярні для використання IP-Box?

— Попитом користується, перш за все, Кіпр, бо там режим IP-Box найпростіший. Далі йде Люксембург, але там законодавство більш складне. З 2020 р. такий режим впровадила також сусідня Польща, проте її юрисдикція ще не набула популярності.

— Чи є підводні камені у користуванні IP-Box?

— Найбільшою складністю залишається важко прогнозована перспектива. Наприклад, ЄС проводить цілеспрямовану політику проти такого режиму в країнах-членах, оскільки вважає це державною допомогою, а договір про створення ЄС (маахстриський договір) її забороняє, бо податкові пільги руйнують конкуренцію між європейськими юрисдикціями. Тобто держави-члени ЄС такий режим вводити не можуть. Проте різні юрисдикції йдуть на різноманітні хитрощі. Приміром, Кіпр оподатковує тільки 20% прибутку від інноваційної діяльності, не міняючи ставку податку у розмірі 12,5%. Хоча в будь-якому разі існують реальні загрози існуванню такого режиму.

— Чи варто запровадити подібний пільговий режим оподаткування в Україні?

— Україна взяла курс на членство в ЄС, тож у разі, якщо вона запровадить подібний режим, європейські партнери швидко попросять його прибрати. Адже Україна зараз імплементує значну частину європейських правових норм у власне законодавство.

— Чи може спеціальний правовий режим для IT-індустрії «Дія City» конкурувати з закордонним IP-Box?

— На жаль, ми поки не досить чітко розуміємо, які законодавчі ініціативи стосовно «Дія City» ще будуть прийняті, що ускладнює розуміння кінцевої моделі цього режиму. Крім того, для іноземних спеціалістів і інвесторів існує давня українська проблема під назвою корупція, і запроваджуючи різноманітні моделі податкових пільг, про неї не варто забувати.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати