21 грудня 2021, 15:38

І знову про особистий бренд юриста

Опубліковано в №24 (754)

Катерина Власюк
Катерина Власюк «Сімейний адвокат Катерина Власюк, АБ» керівниця, правозахисниця жінок

Тема особистого бренду увійшла в тренди завдяки Стіву Джобсу. Люди хочуть бачити за брендом конкретну людину, її обличчя, поведінку, стиль життя. Людину, якій можна написати і задати питання, яка відповідає за якість і уособлює обличчя бренду. Нам потрібно розуміти, хто стоїть за корпораціями і продуктами, тому зараз трендом є публічність акціонерів компаній і власників бізнесу. Ми хочемо чути їхню позицію щодо соціальних питань, розвитку ринку і останніх тенденцій. Вони стають лідерами думок, на них орієнтуються ринок і конкуренти, вони задають тренди.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Кілька років тому прочитала книгу Насіма Талеба «Ризикуй власною шкурою» про те, що в сучасному світі компанія не стане лідером без конкретної публічної особи. Зараз ринок хоче подвійну відповідальність, і не ризикуючи власним іменем, не отримаєш максимальний результат.

Запитаєте, до чого тут особистий бренд юриста? Ми ж не продукти продаємо, а надаємо послуги. І ми не глобальні корпорації. Так. Але ми не можемо ігнорувати сучасні тенденції ринку, вони впливають на всі сфери, і юриспруденцію в тому числі. Заперечуючи це, ми лише обмежуємо себе у додаткових можливостях та досягненні цілей меншими зусиллями.

Давайте разом поміркуємо, які бонуси отримує юрист, маючи власний бренд. І що, відповідно, він втратить, якщо не буде його розвивати. Як люблять юристи, почнемо з визначень.

Бренд (англ. brand) — це комплекс понять, які узагальнюють уявлення людей про відповідний товар, послугу, компанію або особистість. Широко використовується в маркетингу та рекламі, проте є фінансовим поняттям. Тобто, по суті, бренд — це те, які асоціації виникають у людей, коли вони чують про вас, що обов’язково виражається в грошовому еквіваленті. Чим більше людей про вас знають і мають стійкі асоціації, тим цінніший ваш бренд і його вплив на ринок, у якому він працює. Якщо про вас не знає Google, а значить, і люди, вашого бренду немає. Мені здається, що якщо ви професіонал і любите свою справу, то стаєте брендом, хочете того чи ні. Адже вас рекомендують, у вас цікаво отримати профільний коментар, і вас визнає ринок.

На прикладі лікаря, якого радять, про якого ходять легенди, що він творить дива, ми розуміємо, що своє здоров’я швидше довіримо йому, ніж тому, про кого ніхто нічого не знає, і незрозуміло, чи є у нього задоволені пацієнти. Такий лікар не оперує з думкою про власний бренд — він просто віддається на повну тому, що робить, і таким чином через його професіоналізм і знання на ринку стає брендом. Можу також порівняти юристів з ремісниками: якщо вони мають задоволених клієнтів, то саме вони є «агентами впливу» і людьми, які їх радять, адже більшість довірителів приходять саме за рекомендаціями.

7 років тому була створена моя компанія, ми пройшли кілька етапів і створили бренд, який має на ринку стійкі асоціації з сімейним правом. То що для мене особистий бренд юриста?

Спеціалізація

Ти не можеш бути класним юристом у всіх галузях, сьогодні займатись кримінальним правом, завтра податками, післязавтра ДТП. Якщо у 10 твоїх клієнтів запитати, на чому цей юрист знається найкраще, точно будуть різні відповіді.

Я також раніше супроводжувала різні спори. А потім поїхала на стажування в Берлін і повернулась з чітким усвідомленням, що потрібна спеціалізація, щоб бути кращою в чомусь одному. Так було страшно, що клієнтів не буде, що це дуже вузька галузь, не хотілося втрачати попередній досвід у всіх видах спорів і головне — щодня відмовляти клієнтам по інших справах, втрачаючи кошти. Але я свідомо зробила цей вибір, ризикнула і маю результат.

Тоді я проаналізувала, по яких справах найчастіше звертаються, по яких збільшується попит і які найбільше вдаються і подобаються мені. І поступово сімейне право заполонило моє серце і стало основною і єдиною спеціалізацією. Хоча на той час воно не було таким актуальним і затребуваним. Тепер я усвідомлюю, що сконцентрувавшись на головному, можу більше у цій сфері, а коли поле широке, то щодня ти переключаєшся з однієї галузі права на іншу і бігаєш по верхах.

Органіка

Ти можеш зробити класну фотосесію, чудовий сайт, соціальні мережі, заполонити своєю рекламою ЗМІ. Та якщо як професіонал ти нічого не вартий, трафік, який був награний, розвіється, як вранішній туман. Для мене бренд юриста — це, в першу чергу, особистість. Досвід, виграні справи, відомі клієнти, цінності та високий професіоналізм. Спочатку Генрі Форд створив автомобіль, потім назвав його на свою честь, а вже потім завоював ринок і став брендом. Тож якщо юристу не вистачає реноме, бренд буде розвиватись повільно. Я, звісно, користуюсь послугами маркетолога і піарника, але все починається з людини і нею й завершується. Спеціалісти можуть допомогти оформити і просунути ваші ідеї, але створювати їх чи вас як бренд не будуть. Якщо у вас немає внутрішнього масштабу, бажання стати кращим, готовності приділяти цьому час і нести додаткове неоплачуване навантаження, до того, щоб стати брендом, ви поки не готові.

В останні роки стало дуже популярно нести соціальну відповідальність. Але в юридичному полі це було завжди. Справи pro bono — це, як на мене, обов’язок юриста. Ще з давніх давен були норми годин, які адвокати проводили у безкоштовних консультаціях. Для мене це норма, і тому завжди з моменту, як я отримала диплом, і до сьогодні я веду безкоштовні справи. Їх зазвичай 5% від усіх справ, які ми супроводжуємо.

Крім того, останні 3 роки я веду соціальний проєкт «На каву з адвокатом». Щотижня в Instagram та Facebook проводжу прямі ефіри по 20–30 хвилин на теми сімейного права та психологічної підтримки для жінок з метою підвищення юридичної обізнаності у цій сфері. Рада, що цей проєкт має гарні відгуки та користується популярністю серед підписників.

Зараз я працюю над створенням власного благодійного фонду, про який мріяла довгі роки. Він буде допомагати жінкам у період розлучень. Звісно, потрібен хороший, але простий сайт. Стабільне ведення сторінок у соціальних мережах також важливе, адже в них ви можете постійно ділитись тим, що робите. Юрист — звичайна людина, тому треба розповідати й про те, що ви робите, окрім роботи. Зараз час, коли люди хочуть бачити, в першу чергу, людину, а потім вже професіонала. Ви не можете бути фарфоровою лялькою без емоцій. Статті у профільних і не тільки виданнях будуть доносити вашу позицію і думки до широкого загалу, і ви можете з часом стати лідером думок у своїй сфері.

Професіоналізм ми не обговорюємо — він просто має бути. Але окрім активності в пресі, безоплатних справ і статей, вам слід бути більше, ніж експертом. Вчіться виступати і виступайте на професійних заходах, бізнес-форумах та зустрічах, де є ваша потенційна клієнтура. Вступайте у професійні об’єднання і там себе проявляйте. Товаришуйте з адвокатами, обмінюйтесь клієнтами за профілем.

І як на мене, дуже важлива участь у змінах до законодавства. Хто, як не ви, знаєте, яку норму потрібно допрацювати, де прибрати колізію і що нового запровадити. Я брала участь у 4 реформах законодавства. Це непросто: час, зусилля, складна робота над документами. Але воно того варте, адже ви зможете казати своїм клієнтам, що долучалися до прийняття цих змін і таким чином задаєте тренди ринку.

Людина-бренд

За будь-яким брендом стоїть людина. Але закликаю в погоні за визнанням, бажанням догодити довірителям і створенням бренду не забувати про себе. Про здоров’я, родину, хобі. Все це наповнює нас енергією, запалом та дає сили для нових звершень. Ваші очі мають горіти, і це найкраще світло, яке може підсвітити ваш бренд і дати йому харизму.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати