19 липня 2021, 14:18

GR на захисті бізнесу: коли варто звертатись до GR-спеціалістів

Опубліковано в №14 (744)

Тетяна Павлюковець
Тетяна Павлюковець «Everlegal» керівник практики кримінального права та процесу

Бізнес і правоохоронці: хто кого?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Чинне кримінальне процесуальне законодавство України гарантує захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорону прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду. Ч. 2 ст. 9 Кримінального процесуального кодексу (далі — КПК України) визначено, мабуть, один з найважливіших обов’язків сторони обвинувачення: «Прокурор, слідчий зобов’язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом’якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень».

Проте останнім часом ми майже постійно стикаємось із випадками, коли «правила чесної гри» правоохоронцями не дотримуються. Правильніше, мабуть, сказати навпаки: справи, де правоохоронці поводяться у межах закону, — рідкість. І це, на жаль, реалії сьогодення. У першу чергу ми спостерігаємо таку ситуацію у великих адміністративних центрах та регіонах зі значним потенціалом для розвитку бізнесу. Чому так? Здогадайтесь, як кажуть, самі.

Про причини повальної беззаконності у правоохоронних органах і шляхи її подолання можна дискутувати довго, однак такі реалії не дозволяють захисникам перебувати у стані очікування виправлення ситуації з організаційно-кадровими проблемами правоохоронців. Натомість, маючи впевненість у недієвості закону та його ігноруванні з боку правоохоронних органів, завданням адвокатів стає застосування засобів, які дозволять реально відновити порушені права учасників провадження.

Давайте говорити відверто: бізнес в Україні не захищений ні від свавілля державних органів, ні від недобросовісних дій інших учасників ринку, а регулятори дотримання законності при цьому елементарно не спроможні виконувати свої функції. З огляду на відсутність системи забезпечення наданих прав недивно, що бізнес дедалі частіше для захисту своїх інтересів залучає зовнішніх юридичних радників, адже власними силами відновити порушені права практично неможливо. Та навіть з досвідченими адвокатами та закріпленими процесуальними гарантіями при непрацюючій системі правоохоронних органів спроби захисту інтересів бізнесу перетворюються на рутину процесуальної переписки. А тому, коли ми говоримо про справи, де є тиск на бізнес, та участь бізнесу у кримінальному провадженні — це завідомо гра в одні ворота, і вона точно не на користь бізнесу.

Типові проблеми бізнесу при реалізації процесуальних прав

Як не дивно, особа зі статусом підозрюваного має набагато більше прав та можливостей для їх захисту, ніж учасник кримінального провадження, стосовно якого «просто проводяться слідчі дії», або чиї права тимчасово обмежуються. Кримінальним процесуальним законодавством України не визначено процесуальний статус осіб, щодо яких здійснюється кримінальне провадження, чи стосовно яких слідчим і прокурором збираються докази винуватості без повідомлення їх про підозру. Саме цим і користуються правоохоронці, з формальних підстав не розглядаючи клопотання представників бізнесу чи відмовляючи у задоволенні таких клопотань у зв’язку з відсутністю процесуального статусу. При цьому ця ж відсутність процесуального статусу аж ніяк не заважає слідчому та прокурору застосовувати заходи забезпечення кримінального провадження та заходи тимчасового обмеження прав бізнесу.

Однак слід пам’ятати і те, що згідно ч. 6 ст. 9 КПК України, у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені в ч. 1 ст. 7 КПК України.

До них, зокрема, належать: верховенство права, законність, рівність перед законом і судом, забезпечення права на захист, змагальність сторін та свобода в поданні суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Вочевидь, про це процесуальним прокурорам та слідчим потрібно нагадувати постійно.

GR у кримінальному процесі: коли варто залучати спеціалістів

З огляду на недосконалість законодавства, що дозволяє органу досудового розслідування формально не допускати представників бізнесу до будь-якої інформації у кримінальному провадженні та можливості захистити свої права, одночасно проводячи слідчі дії стосовно того ж підприємства чи його службових осіб, досить ефективними останнім часом стали стратегії захисту інтересів учасників кримінального провадження із залученням спеціалістів GR (Government Relations). Коли бізнесу слід звертатись до GR спеціалістів, і чи можливе використання GR-стратегій захисту у межах кримінального провадження?

Government Relations можна розглядати по-різному. Перше, з чим він асоціюється, — це лобізм та звичний нам адмінресурс. Погодитись з тим, що GR — це адмінресурс у тому розумінні, в якому ми його знаємо, не можна. Однак частково це теж правда, оскільки бізнес залучає для вирішення своєї проблеми третю сторону чи сторін, які можуть говорити з державою на рівних і стимулювати її до прийняття певного рішення.

Водночас у кримінальному провадженні GR-стратегії захисту є дієвим способом для правомірного захисту інтересів юридичної особи від свавілля держави в особі її уповноважених органів.

У першу чергу, GR — це публічний розголос допущених грубих порушень органу розслідування. Коли процесуально як учасники кримінального провадження представники бізнесу безправні, при цьому права бізнесу порушуються, ділова репутація страждає, майно арештовується через якісь уявні шаблонні ризики, публічний розголос дозволить для початку озвучити проблему і у подальшому повернути діяльність слідчого у конкретній справі у рамки закону. Залучення до кримінального провадження сторонніх незалежних структур, завдяки яким бізнес, принаймні, буде почутий, є альтернативою реагування на неправомірні дії слідчого чи прокурора у разі відсутності реальної можливості їх оскарження або вичерпання усіх інших способів захисту порушених прав.

GR — це також спосіб спрощення доступу учасника кримінального провадження до інформації у цьому кримінальному провадженні. Слід звернути також увагу, що бізнес не просить додаткових прав чи особливого ставлення. Підприємства, стосовно яких в Україні ведуться кримінальні провадження, повинні володіти хоча б мінімально необхідною інформацією для захисту своїх прав: про стан провадження, який факт стосовно них розслідується, мати елементарний витяг з ЄРДР, щоб знати, хто слідчий та прокурор.

Така інформація не містить грифів обмеження і не може бути таємницею досудового розслідування, це основа права на інформацію — права знати про те, що держава в особі уповноважених органів має до підприємства законні претензії і які саме.

Ну, і найголовніше. GR — це забезпечення об’єктивного розслідування. Надання проблемі публічного розголосу дозволяє поставити її на видному місці та контролювати законність дій працівників держави. GR-захист дозволяє використовувати репутаційні важелі впливу з метою акцентувати увагу на системних проблемах всередині структури того чи іншого органу, які призводять до порушення прав учасників кримінального провадження.

Поки що розвиток напряму GR лише набирає обертів, однак його існування вже свідчить про системність проблем, з якими зустрічаються бізнес та іноземні інвестори в Україні. І на жаль, у справах іноземних інвесторів, де найбільше страждає ділова репутація на світовому ринку, застосування GR-спеціалістів та позапроцесуальний захист законних прав бізнесу із залученням Ради бізнес-омбудсмена, посольств іноземних держав чи міжнародних бізнес-асоціацій наразі є найбільш дієвим способом захисту.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати