Щодня водії можуть спостерігати процес евакуації неправильно припаркованих авто на вулицях міст, і кожен точно хоч раз замислювався, як не стати жертвою такого «форс-мажору». То ж потрібно знати, якщо все ж став свідком евакуації власного транспортного засобу або ж, повернувшись на своє парко-місце, не застав там своєї автівки? Викладу основну правову інформацію з цього питання.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Перш за все, хочу наголосити на законних підставах для евакуації авто. Їх вичерпний перелік зафіксований у ст. 265-4 КУпАП. Інспектори з паркування мають право евакуювати транспортний засіб, який розташований у заборонених правилами дорожнього руху місцях зупинки та стоянки, або ж у випадку, якщо він значно перешкоджає чи робить неможливим рух інших авто чи пішоходів.
Варто зазначити, що таке вилучення авто можливе лише за відсутності водія. Іншими словами, якщо ви перебуваєте біля транспорту, який припаркували у неналежному місці, інспектор зобов’язаний лише виписати вам штраф та попросити прибрати автомобіль з забороненого місця. Більше того, якщо ви застали власне авто під час процесу евакуації, працівники інспекції зобов’язані повернути його на місце, а ви будете змушені лише сплатити штраф за порушення правил паркування у розмірі 255–510 грн (залежно від створення перешкод чи небезпеки дорожньому руху).
По-друге, до процесу евакуації є низка формальних вимог, порушення яких тягне незаконність дій інспекторів чи працівників поліції. Зокрема, серед таких вимог є фіксація правопорушення в режимі фото/відео-зйомки. Тобто здійснюючи евакуацію авто, інспектори повинні зафіксувати порушення правил паркування на фото або відео. І саме на місці евакуації має бути винесена постанова про вчинення адміністративного правопорушення та складений акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу. Обов’язковою вимогою до вищезгаданих документів є їх складання на місці виявлення правопорушення та фіксація усіх необхідних відомостей, що зазначені у ст. 265-4, 258 283 КУпАП. Це, зокрема:
- прізвище, ім’я, по батькові інспектора з паркування;
- прізвище, ім’я, по батькові двох понятих, їх місця проживання (перебування), контактні номери телефонів;
- тип, марка, номерний знак транспортного засобу;
- місцезнаходження транспортного засобу;
- підстави для тимчасового затримання транспортного засобу;
- прізвище, ім’я, по батькові та місце проживання (перебування) власника транспортного засобу шляхом отримання цієї інформації з Єдиного державного реєстру транспортних засобів.
П. 5 «Порядку тимчасового затримання інспекторами з паркування транспортних засобів та їх зберігання», затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 14 листопада 2018 р. №990, визначено, що складання згаданих документів інспектором з паркування має бути здійснене у присутності двох понятих.
Невнесення будь-яких відомостей про інспектора, понятих, транспортний засіб чи інших до постанови або акту є прямим порушенням згаданих статей та порядку вжиття заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням (ст. 7 КУпАП). Таким же порушенням порядку буде складання документів не на місці події або за відсутності понятих.
Як діяти, якщо ви не застали авто на місці паркування
Передусім слід зателефонувати на номер 102 або на гарячу лінію патрульної поліції, щоб дізнатися, чи дійсно ваше авто було евакуйоване, та місце такої евакуації. Отримавши згадану інформацію та про можливість сплати штрафу на штраф-стоянці, ви можете відправитись на цю стоянку. Прибувши на місце евакуації та здійснивши усі необхідні платежі (штраф, сплату за послуги евакуатора та за зберігання), ви можете вилучити ваш транспортний засіб. Перед остаточним вилученням рекомендую детально обдивитись авто задля виявлення будь-яких можливих пошкоджень, що були завдані під час евакуації. Адже лише зафіксувавши їх до моменту першого використання авто, ви матимете законні підстави вимагати відшкодування завданих збитків. У разі виявлення будь-яких пошкоджень, що не були наявні до моменту евакуації та не були зафіксовані у акті огляду авто, слід викликати поліцію задля їх встановлення та написати заяву про пошкодження авто внаслідок неналежної евакуації.
У яких випадках можна повернути сплачені кошти (штраф, послуги евакуатора, послуги зберігання)
Як вже було зазначено, порушення будь-якої процесуальної вимоги під час евакуації авто (неналежне заповнення постанови чи акта огляду, складання документів не на місці події чи за відсутності понятих) тягне за собою незаконність таких дій. Відповідно, вони можуть бути оскаржені в порядку адміністративного судочинства за правилами спрощеного позовного провадження.
Адміністративний позов про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення має містити конкретні порушення, що були допущені працівниками інспекції з паркування, та відповідні докази, що нададуть суду достатні підстави вважати про існування таких порушень. Також задля успішності такого позову та повернення сплачених коштів він має бути поданий з дотриманням усіх процесуальних вимог (ст. 106 КАСУ), у межах дозволених строків (протягом 10- днів з дня вручення постанови про вчинення адміністративного правопорушення) та зі сплатою відповідного судового збору (0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Обов’язковими вимогами такого позову мають бути:
- скасування відповідної постанови у справі про адміністративне правопорушення;
- визнання протиправним застосування заходів забезпечення провадження у вигляді тимчасового затримання транспортного засобу;
- стягнення з відповідача судового збору та коштів, які були сплачені позивачем у межах адміністративного правопорушення.
Варто зазначити, що тягар доведення законності складеної постанови про вчинення правопорушення та акта огляду і тимчасового вилучення транспортного засобу лежить на відповідачі, тобто на інспекторі з паркування відповідного відділу інспекції (ст. 71 КУпАП). Тобто за відсутності факту складання постанови та акта на місці події за участі двох понятих відповідач буне зможе довести законність евакуації транспортного засобу, і суд буде змушений визнати такі дії протиправними.