Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
З 1 січня 2023 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2022 року. Дмитро Данилець, юрист MK Legal Service, адвокат, розібрався з основними вимогами до таких декларацій.
У який термін слід подавати декларацію:
Громадяни, які отримували доходи у 2022 році, мають задекларувати їх до 1 травня 2023 року.
Хто подає річну декларацію:
Річна декларація про майновий стан і доходи (або простіше, податкова декларація) подається платником податку, який:
1) отримав окремий вид доходів від податкових агентів, що не підлягають оподаткуванню при виплаті, але не звільнених від оподаткування:
— суми заборгованості, за якими минув строк позивної давності;
— нецільова благодійна допомога понад установлену норму;
— додаткове благо тощо;
2) отримав дохід від особи, яка не є податковим агентом — від інших фізичних осіб (резидентів або нерезидентів):
— спадщина,
— подарунки,
— доходи від оренди майна іншій фізичній особі,
— доходи від операцій із продажу (обміну) рухомого та нерухомого майна тощо;
3) отримав іноземний дохід;
4) отримав доходи від підприємницької діяльності фізичними особами — підприємцями (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування);
5) отримав доходи від проведення незалежної професійної діяльності;
6) набув статусу резидента України — такі особи мають відобразити в податковій декларації доходи з джерелом їх походження в Україні та іноземні доходи.
Коли декларацію про майновий стан і доходи подавати не треба:
— заробітна плата та прирівняні до неї доходи, наприклад, лікарняні;
— виплати за цивільно-правовими договорами, за якими податок утримував замовник робіт або послуг;
— підприємницький дохід за спрощеною системою — такі підприємці сплачують єдиний податок і подають свою податкову декларацію.
Також декларація не подається, якщо:
— податок сплачується в нотаріуса під час оформлення спадщини, подарунку, продажі нерухомості, легкових автомобілів тощо — нотаріус сам звітує про такі доходи фізособи;
— отримані відсотки за банківськими кредитами — їх сплачує і декларує банк;
— отриманий дохід у вигляді спадщини;
— отриманий дохід від операцій продажу (обміну) майна тощо.
Декларування іноземних доходів та уникнення подвійного оподаткування
Сплата податку за межами України
Громадянам, які отримують доходи за кордоном та сплатили податки за межами України, не потрібно платити податки ще раз в Україні, якщо з країнами, де вони працюють, підписані угоди про уникнення подвійного оподаткування. Усього таких країн 72. Таким громадянам необхідно тільки подати декларацію про майновий стан і доходи та зазначити суму цих доходів.
Для підтвердження права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, потрібно отримати від державного органу країни, де одержувався такий дохід (прибуток), довідку про:
— суму сплаченого податку та збору;
— базу оподаткування;
— об’єкт оподаткування.
Зазначену довідку треба легалізувати у закордонній дипломатичній установі України в цій країні, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Звертаємо увагу!
Доходи, отримані фізичною особою-резидентом із джерел походження за межами України, включаються до складу загального річного оподаткованого доходу, крім доходів, що не підлягають оподаткуванню в Україні відповідно.
Суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні, тобто:
— якщо сума податків, сплачених за межами України, дорівнює сумі податків, які потрібно сплатити в Україні, то в Україні не потрібно сплачувати податки;
— якщо сума податків, сплачених за межами України, менша, ніж сума податку, який потрібно сплатити в Україні, а це 19,5 % (18 % — ПДФО, 1,5 % — військовий збір), то в Україні потрібно буде доплатити різницю.
Тобто декларацію подавати потрібно в будь-якому разі, а податок в Україні або не сплачується, або вам потрібно буде тільки доплатити різницю.
Сплата податків в Україні
Громадянам, які працювали за кордоном, але не сплачували там податки, оскільки отримували в податкових органах України довідку-підтвердження статусу податкового резидента України, доведеться задекларувати доходи, отримані за межами України, та сплатити відповідні податки.
Тобто декларацію подавати потрібно, податок в України потрібно сплатити.
Податкові пільги
У Податковий кодекс були внесені відповідні зміни щодо декларування фізичними особами-резидентами України, доходів, отриманих у вигляді суми коштів чи безоплатно наданих товарів (послуг), з бюджетних коштів іноземних держав та їхніх державних фондів. Ці доходи отримують як особи, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації проти України та скористалися правом на тимчасовий захист відповідно до законодавства такої іноземної держави:
— сам платник податків,
— члени його сім’ї першого ступеня споріднення.
Водночас зазначена пільга поширюється на всі форми надання зазначеної допомоги, зокрема й від іноземних компаній, організацій, які відповідно до законодавства відповідної іноземної юрисдикції здійснюють благодійну діяльність.
Отже, фізичні особи-платники податків, які скористалися правом на тимчасовий захист в інших країнах світу, декларують як іноземні доходи допомогу, отриману від:
— іноземних держав,
— іноземних державних фондів,
— іноземних компаній та організацій, які здійснюють благодійну діяльність,
Водночас ПДФО та військовий збір із таких сум не визначають та не сплачують. Тобто зазначають тільки отримання таких коштів як дохід без податку та збору.
Відповідальність за неподання декларації та несплату податків
Штрафи за неподання податкової декларації становлять:
— 340 грн — за неподачу вперше;
— 1020 грн — за кожне повторне неподання чи несвоєчасне подання впродовж року.
Якщо ж відбулася несплата/недоплата податку, то штрафи будуть такі:
— 10 % від визначеного податкового зобов’язання або суми зниження;
— 25 % від визначеного податкового зобов’язання або суми зниження — якщо доведено, що це було вчинено умисно;
— 50 % — якщо впродовж 1095 днів орган ДПС повторно визначить суму податкового зобов’язання з ПДФО.
Звертаємо увагу!
Через послаблення воєнного стану згадані штрафи не застосовуються. Якщо у фізичної особи не було змоги подати декларацію вчасно, то вона має подати її впродовж 6 місяців після відновлення такої змоги.
Користування іноземним доходом на території України
Для того, щоб вільно користуватися грошовими коштами, отриманими як іноземний дохід, та не потрапити під фінансовий моніторинг, потрібно подавати щорічну декларацію. Прикладом застосування фінансового моніторингу в повсякденному житті є відмова банку від здійснення платежу, якщо клієнт не зможе підтвердити законність походження грошей, які використовуються ним для платежу, тобто довести, що він дійсно міг заробити такі кошти. Недостатня сума «офіційних» доходів для придбання нерухомості чи автомобіля можуть бути причиною відмови банку в здійсненні платіжної операції, яка потрапила під фінансовий моніторинг.
Тобто потрапити під фінансовий моніторинг може кожний у разі здійснення вартісних придбань або розміщення значних сум на депозит у банку (понад 400 000 грн).