21 листопада 2023, 10:16

CLIP: нова онлайн-платформа сприятиме отриманню авторами доходу від своїх творів

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Близько 2 мільйонів людей вважають себе професійними творцями, а вартість економіки авторів оцінюється приблизно у 100 млрд доларів. А скільки ж заробляє автор контенту? Творці контенту заробляють від кількох доларів на місяць до тисяч щомісяця. Торішнє дослідження Linktree показало, що лише 12 % творців контенту, які працюють повний робочий день, заробляють понад 50 тис доларів на рік, а 46% — менше ніж 1 тис доларів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ) та Фонд освіти в галузі прав на музичні твори (Music Rights Awareness Foundation) 17 листопада 2023 року запустили нову онлайн-платформу з метою підвищення обізнаності авторів щодо прав інтелектуальної власності (ІВ) та відповідних методів забезпечення їм визнання та справедливої винагороди за їхню працю.

Платформа CLIP (Creators Learn Intellectual Property), назва якої розшифровується як «Творці вивчають інтелектуальну власність», є інноваційним, зручним у використанні та безкоштовним онлайн-майданчиком, який наповнюватиметься ретельно підібраним контентом від досвідчених музикантів та наставників, що допоможе авторам приймати більш грамотні  бізнес-рішення.

По всьому світу автори створюють музику, твори мистецтва та інший контент у рекордних обсягах, а показники цифрових каналів поширення досягають нових і нових висот. Однак вони часто не володіють необхідною інформацією для управління своїми правами на інтелектуальну власність і не знають, як отримати належну винагороду та визнання за свою працю, особливо коли результати їхньої роботи використовуються в Інтернеті, — саме на покращення стану справ у цьому питанні і спрямована двяльність CLIP.

Автори використовують свій талант та художнє бачення, щоб дарувати нам музику, витвори мистецтва, пісні та танці. Надання їм підтримки має вирішальне значення для багатства будь-якого нашого суспільства та держави. Ми повинні зробити все можливе для забезпечення їм визнання та справедливої винагороди, щоб вони могли досягати успіху у своїй сфері діяльності та вносити позитивний внесок у життя суспільства. CLIP допоможе авторам отримати знання та навички, необхідні для трансформації їхньої пристрасті до творчості у повноцінну професію.

Генеральний директор ВОІВ Дарен Танг

До початку 2024 року платформа CLIP буде доступна шістьма мовами, що дозволить авторам по всьому світу з легкістю користуватися нею, навіть перебуваючи в дорозі. Маючи під рукою лише смартфон, автори зможуть у будь-який момент отримати доступ до всього контенту на платформі CLIP, включно з відеороликами, в яких відомі автори діляться своїм особистим досвідом.

Я не з чуток знаю, як авторам важливо знати свої права на ІВ та керувати ними. Сьогодні це фундамент, який необхідний для побудови успішної кар'єри в музичній сфері. В основі платформи CLIP лежить незмінна відданість інтересам авторів. Допомога у розумінні складнощів творчих галузей дозволить їм максимально збільшити цінність своїх витворів.

Бйорн Ульвеус, легендарний виконавець групи ABBA та співзасновник Фонду освіти в галузі прав на музичні твори, розташованого у Стокгольмі, Швеція

Перша версія платформи CLIP буде присвячена музичній індустрії та дозволить користувачам вивчити екосистему даного сектора, дізнатися, хто бере участь у випуску пісні на ринок, розібратися в правах авторів музики та ефективному керуванні ними, а також багато іншого.

CLIP дає уявлення про різних учасників музичної індустрії та їх функції, а також про права та обов'язки авторів. Ці знання є необхідною умовою для того, щоб автор міг отримувати визнання та справедливу оплату за свою працю.

Ніклас Моліндер, співзасновник та голова Фонду освіти в галузі прав на музичні твори

Платформа CLIP була розроблена Консорціумом «ВОІВ для авторів» створеним ВОІВ та Фондом освіти в галузі прав на музичні твори за підтримки ключових організацій — зацікавлених сторін творчої індустрії.  Згідно з статутом Консорціум прагнутиме до досягнення своїх цілей шляхом організації конференцій, семінарів та інших програм, спрямованих на підвищення поінформованості про права авторів; шляхом створення та забезпечення функціонування онлайнової платформи, де розміщуватимуться освітні відеоматеріали, покликані сприяти здійсненню прав авторів, підвищенню поінформованості та розширенню знань про них; шляхом надання підтримки у розробці та/або розширення використання пов'язаних з правами авторів послуг та рішень на базі інформаційних технологій (таких як системи присвоєння ідентифікаторів та документування творів, виступів та записів); шляхом співробітництва з конкретними проєктами та ініціативами, спрямованими на досягнення цілей Консорціуму, зокрема за допомогою підтримки глобальних та місцевих ініціатив, тим, щоб дати можливість більшій кількості людей і колективів у всьому світі заробляти на життя своїми творами.

Про Фонд освіти у галузі прав на музичні твори. Будучи поза політикою, Фонд освіти в галузі прав на музичні твори працює над поширенням знань про права на музичні твори по всьому світу. Він проводить освітні заходи та надає підтримку авторам музичних творів, допомагаючи їм керувати своїми правами та отримувати від своєї музики достатній для життя дохід незалежно від економічних, географічних та культурних умов. Фонд прагне до того, щоб усі автори музичних творів отримували справедливу винагороду за музику, якою діляться зі світом.

Використані джерела

WIPO for Creators is an open public–private partnership launched by WIPO and the Music Rights Awareness Foundation. WIPO for Creators - Promoting Rights Awareness

CLIP: New Online Platform Supports Creators’ Livelihoods. CLIP: New Online Platform Supports Creators’ Livelihoods (wipo.int)

CLIP: Join Us in Launching New Platform to Support Creators.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати