18 лютого 2021, 11:32

Чому важливе просування проєктів та успішних кейсів

Віталій Бурдак
Віталій Бурдак «Pavlenko Legal Group» керуючий партнер

Ми живемо в інформаційно перевантаженому світі, де кожна публічна особа, яка працює з репутацією, щоденно приймає ряд викликів, найактуальніші з яких:

  • вибитись з інформаційного шуму;
  • триматись у полі зору.

Юридичні компанії не є виключенням. Для юриста, який прагне розвитку та стабільного перебування в медіапросторі, бути цікавим означає бути корисним. Тому в комунікації та взаємозв'язках з аудиторією завжди ставте собі два запитання: «Що я хочу сказати?» та «Яку користь це дасть аудиторії?» Обираючи такий формат публічного прояву, як кейс, ви можете одночасно відповісти на обидва ці питання.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Кейс — це win-win формат

Завдяки просуванню проєктів та успішних кейсів виграє і адвокатське об’єднання, і клієнт.

  • АО формує свій бренд або підсилює та підтверджує вже напрацьовану репутацію, розповідаючи про свої реалізовані проєкти та поточну діяльність.
  • Клієнти, партнери та інші стейкхолдери отримують вичерпну інформацію про те, що ви робите та яким чином. Також вони розуміють, як ви взаємодієте з іншими та, відповідно, будете взаємодіяти з ними.
  • Колеги на ринку формують уявлення про конкурентів та мають можливість взаємодіяти з ними у межах певного інформаційного приводу. Для когось ваше оприлюднення проєктів може стати «планом дій», адже для того, щоб реалізувати кейс, потрібно немало часу, сил, знань та їх поєднання на практиці.

Кейс — це доказ та прецедент

Не розповідайте клієнтам, партнерам та колегам про те, які сильні ви фахівці. Натомість якісно та професійно виконуйте свою роботу. Адже кейс — це реальний та переконливий доказ вашої експертності, його буде достатньо всім сторонам для розуміння ваших підходів, досвіду та навіть цінностей.

Досить часто кейси стають прецедентами та породжують розвиток окремих напрямів чи навіть впливають на всю галузь. Окрім того, знайомлячись з вашим досвідом, клієнти можуть знаходити рішення своїх локальних та глобальних бізнес-проблем.

Чесність та прозорість попри все

У гонитві за ідеальною репутацією юридичні компанії можуть прикрашати кейси, а частіше опускати недоліки процесу, замовчувати те, що не вдалося. Ми є прибічниками іншого підходу та вважаємо, що слід завжди відкривати клієнтам правду, якою б вона не була. Це також стосується безпосередньо роботи з клієнтом — аналізу перспективи справи та ризиків, що існують. Адвокат повинен завжди надавати актуальну інформацію без прикрас.

Мовчати не можна розповідати

Конфіденційність є одним з головних принципів роботи юриста. У проєктах ми зберігаємо конфіденційність навіть тоді, коли досвід, набутий у них, дуже хочеться оприлюднити. Перш за все, ми враховуємо всі ризики, пов’язані з оприлюдненням певного кейса, а також бажання нашого клієнта. Тут мова йде не лише про конфіденційність як поняття, а про довіру клієнтів та партнерів. А довіра — це найголовніший нематеріальний актив, вона понад усе.

Якщо ви не можете приховати від світу та колег набутий досвід, іноді є можливість обмежено та регульовано окреслити його, узгодивши з клієнтом.

Не менш важливо розуміти, коли саме оприлюднювати кейс. Подана інформація не має справляти негативний вплив на результат справи або її наступні стадії, тому необхідно ретельно продумати та виважити всі наслідки, а після цього зібрати інформацію та надати їй лаконічної та цікавої форми. При цьому ваша новина має бути місткою та зрозумілою для того, хто не володіє юридичною мовою.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати