26 червня 2018, 15:54

Чи зберігаються податкові пільги після запровадження Операції об’єднаних сил на зміну АТО?

Опубліковано в №26 (628)

Мирослава Нечай
Мирослава Нечай «TaxLink, платформа податкових знань» експерт

Нещодавно Державна фіскальна служба України (далі – ДФС України) надала перше роз’яснення щодо застосування податкових пільг, які надавалися на період проведення антитерористичної операції (далі – АТО) після зміну формату оборони від збройної агресії на Операцію об’єднаних сил.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Індивідуальна податкова консультація від 07.06.2018 р. №2515/6/99- 99-15-03-02-15/ІПК стосувалася пільгового режиму оподаткування ПДВ, передбаченого п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу України (далі – ПК України), відповідно до якого тимчасово, на період проведення АТО та/або запровадження воєнного стану згідно із законодавством, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України деякі види спеціальних засобів індивідуального захисту, лікарських засобів та медичних виробів, а також продукції оборонного призначення.

Водночас 30.04.2018 р. Президент України підписав Указ «Про затвердження рішення РНБО «Про широкомасштабну антитерористичну операцію на території Донецької та Луганської областей» від 30.04.2018 р. №116/2018, яким вводиться в дію рішення Ради національної безпеки і оборони про зміну формату широкомасштабної антитерористичної операції, яка була запроваджена у 2014 р. Окрім того, цього ж дня Президент України підписав Наказ Верховного Головнокомандувача ЗСУ «Про початок операції Об’єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей» (далі – Операції Об’єднаних сил). Проте тексти вищезазначених документів підлягають службовому користуванню, а тому його деталі залишаються невідомими для платників податків.

ДФС України у зазначеній вище індивідуальній податковій консультації зазначила, що порушене у зверненні питання буде врегульовано лише після внесення відповідних змін до ПК України, зокрема, шляхом прийняття законопроекту №8349 від 15.05.2018 р. «Про внесення змін до розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (щодо відносин, пов'язаних зі здійсненням заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях)» (далі – Законопроект №8349).

Законопроектом №8349 пропонується внести зміни до п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПК України, а також до пп. 1.7 п. 16-1 підрозд. 10 ПК України, який звільняє від оподаткування військовим збором дохід військовослужбовців у вигляді грошового забезпечення на період їх участі у бойових діях у Донецькій та Луганській областях, шляхом поширення пільгового режиму оподаткування на період проведення Операції об’єднаних сил.

Таким чином, у зв’язку з вищезазначеним роз’ясненням контролюючого органу можна припустити, що позиція ДФС України поширюватиметься не лише на пільговий режим оподаткування ПДВ, передбачений п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ ПК України, але й на всі інші податкові пільги, які надавалися у зв’язку з проведенням АТО, тобто з дати запровадження Операції об’єднаних сил вони припиняють свою дію до внесення відповідних змін до податкового законодавства. Водночас Законопроект №8349 у разі його прийняття також не повністю усуне зазначену проблему, оскільки:

  • він не регулює питання звільнення від оподаткування благодійної допомоги, отриманої учасниками бойових дій (пп. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПК України), та особливого порядку оподаткування платників податків, які знаходяться на непідконтрольній Україні території (п. 38 підрозд. 10 розд. ХХ ПК України);
  • його дія не поширюється на правовідносини (операції), які відбувалися від 30.04.2018 р. (тобто дати зміни формату оборони держави з АТО на Операцію об’єднаних сил) до набрання цим Законопроектом №8349 чинності.

Станом на сьогодні вищезазначений Законопроект №8349 перебуває на розгляді у профільних комітетах, а тому сподіваємося, що народні депутати звернуть увагу на окреслені вище проблеми застосування податкових пільг та вони будуть вирішені у найшвидші терміни.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати