14 вересня 2021, 16:56

Аліменти за 45 днів

Опубліковано в №17 (747)

Катерина Власюк
Катерина Власюк «Сімейний адвокат Катерина Власюк, АБ» керівниця, правозахисниця жінок

Згідно даних Державної судової адміністрації, у минулому році в Україні розлучилися через суд близько 100 тис. пар. При цьому судових рішень про стягнення аліментів було вдвічі менше. Це, на жаль, не свідчить про те, що інша половина батьків уклали нотаріальні договори про участь у вихованні дітей або добровільно сплачують аліменти. Це означає, що в середньому кожна друга особа не звертається за стягненням аліментів до суду.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Чому так відбувається? У більшості жінок, які після розлучення проживають з дітьми, є певні застереження, щоб не сказати штампи щодо аліментів:

  • це соромно;
  • острах, що подумають, ніби аліменти потрібні їм;
  • не хочуть зачіпати колишнього чоловіка чи батька дитини;
  • вважають, що самі впораються, грошей від колишнього їм не потрібно;
  • бояться стягувати аліменти, щоб на старості років такий батько не стягнув аліменти з дитини.

Але все це — пережитки радянського минулого. На сьогоднішній день стягнення аліментів — ніщо інше, як відповідальне ставлення до своєї дитини. Адже кілька років тому в Україні відбулися реформи у сфері сімейного законодавства, згідно яких:

  • аліменти визнано коштами дітей;
  • збільшено мінімальний розмір аліментів з 30% до 50% розміру прожиткового мінімуму на дитину;
  • збільшено сам розмір прожиткового мінімуму на дитину;
  • запроваджено реєстр боржників;
  • посилено відповідальність за несплату аліментів, а саме, якщо є заборгованість більше 4 місяців, боржнику забороняється виїздити за кордон, керувати транспортним засобом, користуватися дозволами на носіння зброї;
  • боржника, у якого немає доходів і майна, можуть відправити на виконання громадських робіт, отримані кошти за які будуть перераховуватися на утримання дитини;
  • згідно довідки про наявність заборгованості, стягувач аліментів може виїжджати з дитиною на 30 календарних днів за кордон без згоди іншого з батьків.

Усі ці ефективні способи є дієвими на даний час і спонукають боржників по аліментах вчасно проводити сплати, а батьків — звертатися за стягненням аліментів до суду. Однією з основних умов, чому багато громадян не звертаються за стягненням аліментів, залишається те, що люди не довіряють судам, вважають, що справа буде вирішуватися дуже довго, а витрати на адвоката не покриють тих коштів, які вони в результаті отримають.

При зверненні за стягненням аліментів вони присуджуються з моменту подачі заяви до суду, а час, коли особа зволікає зі зверненням, просто втрачено, і ці кошти не підлягають поверненню. Всі недоотримані аліменти не можуть бути повернуті в майбутньому, тому з цим не варто затягувати.

Навіть мінімальний розмір аліментів, який можна отримати, у перерахунку за рік становитиме не менше 12 тис. грн. Порахуйте: за 10 років це 120 тис. грн. Тож навіть мінімальні аліменти дають можливість тому з батьків, хто утримує дитину та кожного дня піклується про неї, отримати реальний фінансовий механізм для покращення її життя.

Вже кілька років існує такий ефективний спосіб стягнення аліментів, як судовий наказ, але не всі адвокати й довірителі розуміють, що цей механізм є швидким та ефективним. Практикуючи виключно у сфері сімейного права та проаналізувавши часті запити наших довірителів, ми зрозуміли, що приблизно 80% з них підходить стягнення аліментів згідно судового наказу. Зокрема, тим, хто не може розшукати батька дитини, отримати конкретну інформацію про його доходи (або ці доходи є прихованими), адже стягнення аліментів за судовим наказом не передбачає стягнення їх у твердій грошовій сумі — ви отримуєте лише відсоток від усіх наявних доходів батька.

Водночас судовий наказ обмежує розмір аліментів. Вони мають складати не більше, ніж 10 прожиткових мінімумів на дитину, що на даний час становить для дитини віком до 6 років 21 тис. грн на місяць, а віком від 6 до 18 років — 26 180 грн на місяць незалежно від того, який дохід у батьків. Цей фактор варто враховувати і не подавати на стягнення аліментів згідно судового наказу, якщо батьки дитини мають прибутки більше, ніж 80 тис. грн щомісяця. Тоді варто розглянути інший спосіб. Але ми розуміємо, що більшість громадян України мають або приховані доходи, або офіційно невеликі, тому цей механізм може стати ефективним та дієвим.

Усвідомлюючи, що запит на стягнення аліментів по судовому наказу щороку росте, влітку ми запустили проєкт «Стягнення аліментів за 45 днів». Ми пропонуємо нашим довірителям з усієї України дешевий і швидкий спосіб отримання аліментів на дитину і в деяких випадках допомагаємо їм зі стягненням на етапі виконавчого провадження.

Запустивши цей проєкт, ми зрозуміли, що більшість жінок, у яких на руках є рішення про стягнення аліментів, або не доходять до виконавчої служби, або на якомусь етапі розчаровуються через невчасне виконання державними виконавцями своїх обов’язків.

Тож ми розробили механізм стягнення не через державних виконавців, а через приватних. Вони у даному виді виконавчого провадження не мають усіх важелів тиску на боржників, на відміну від державних, але враховуючи спосіб звернення і те, що вони діють на приватних засадах, виконують свої обов’язки сумлінніше і швидше, даючи довірителям реальні результати.

Проаналізувавши статистику недоотриманих аліментів та кількості розлучень в Україні, ми зрозуміли, що адвокати мають пропонувати довірителям саме стягнення аліментів, у т.ч. за судовим наказом. Повідомляти всі нюанси, плюси, мінуси, переваги, перспективи цього методу на майбутнє, адже на сьогоднішній день замінити судовий наказ судовим рішенням майже нереально.

Ми назвали свій проєкт «Отримай аліменти за 45 днів». Цього часу достатньо, щоб отримати від клієнта документи, проаналізувати їх, підготувати заяву про звернення до суду на стягнення аліментів за судовим наказом, і щоб суд встиг її розглянути. Тоді залишається отримати цей судовий наказі подати у виконавчу службу для відкриття провадження на стягнення. Цим проєктом ми хочемо заохотити жінок не втрачати кошти і час, не боятися високого адвокатського гонорару, а звертатися до суду за стягненням аліментів, використовуючи цей швидкий і ефективний спосіб.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати