13 лютого 2017, 12:36

In-house lawyers 2017: нові виклики

Опубліковано в №7 (557)

Ольга Лук'янова
Ольга Лук'янова керівник юридичного відділу, офіцер з дотримання корпоративних стандартів групи компаній «Хенкель в Украї­ні» 

В сучасному світі людина постійно зіштовхується з новими викликами. Швидкі темпи технологічного прогресу змушують пристосуватися до нових реалій життя та стимулюють до постійних змін. Динамічний розвиток технологій, розширення інформаційного простору, інтеграційні процеси у світі не обійшли стороною і корпоративних юристів, спонукаючи шукати нестандартні шляхи вирішення поставлених завдань. У цьому році перед корпоративним юристом найбільш гостро постануть такі питання як глобалізація, використання новітніх технологій у вирішенні повсякденних завдань, оптимізація витрат, підвищення професійної кваліфікації, здобуття специфічних знань та навичок в інших сферах.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Глобалізація

Глобалізація та інтеграційні процеси зачіпають життя кожної людини. Поява Інтернету стерла кордони між країнами та об’єднала світ у єдиний інформаційний простір, завдяки чому відбулося значне прискорення розвитку цивілізації та певне зрівняння потенціалів різних країн. Про будь-які винаходи або вдосконалення процесів виробництва миттєво стає відомо в будь-якому куточку планети. З метою полегшення ведення бізнесу, підвищення його ефективності та більш швидкого обміну інформацією між афілійованими компаніями в різних країнах виробничі потужності великих корпорацій були інтегровані в уніфіковану глобальну систему, яка управляється єдиною програмою. Однак інтеграція українських підрозділів корпорацій у таку систему на сьогодні «заморожена» через недосконалість та архаїчність вітчизняного законодавства. Зважаючи на ці обставини, корпоративному юристу важливо вміти знаходити компромісні рішення, які задовольнятимуть бізнес та враховуватимуть вимоги національних законодавств залучених країн, норми міжнародного права та внутрішні корпоративні вимоги.

Діджиталізація

У наш час важко уявити корпоративного юриста, який не використовував би сучасне програмне забезпечення. Так званий «софт» використовується в усіх підрозділах компанії, що значно полегшує роботу спеціаліста та заощаджує дорогоцінний час. Однак використання великої кількості «софту» має деякі недоліки. Просто на «відкриття» та «закриття» програми, налаштування критеріїв пошуку витрачається певний час. Якщо програм багато і кожна має окремий функціонал, то час не заощаджується, а навпаки – марнується. Об’єднати всі програми в єдину систему поки що неможливо, тому це великий виклик для «тайм-менеджменту» корпоративного юриста. Сподіваюся, що в майбутньому процеси підготовки стандартних договорів, процесуальних документів, пошук інформації з різних реєстрів та інших джерел будуть роботизованими, а «роботи-юристи» стануть доступними та загальнопоширеними. Це спростило б роботу корпоративних юристів і звільнило б час для вирішення складних та важливих питань, які потребують комплексного підходу, аналітичного розуму, винахідливості, кмітливості, гнучкості.

Наведу ще один аргумент, який підкреслить необхідність використання новітніх цифрових технологій в юридичній сфері. Законодавство України зобов’язує використовувати паперові версії договорів, що значно сповільнює процес укладення угоди, «засмічує та засмучує офісний простір», а також завдає шкоди довкіллю. В Європі, США та інших розвинених країнах процеси укладання угод набагато простіші. Положення, прописані в актах цивільного та господарського законодавства, не дублюються в договорі паперової форми. Документальне підтвердження правовідносин сторін обмежується електронною версією рахунку-фактури. Застосування електронної форми документу не лише спрощує робочі процеси, але й забезпечує сталий розвиток конкретної компанії та суспільства в цілому.

Звісно, вітчизняна правова система не стоїть на місці. Про це свідчить відкриття державних реєстрів для загального користування, надання можливості вчиняти реєстраційні дії в режимі онлайн та отримувати будь-яку інформацію за лічені секунди. Однозначно, це великий крок уперед. Полегшення реєстраційних та інших формальних процедур шляхом діджиталізації має позитивний вплив на ефективність та швидкість роботи корпоративного юриста. Однак не варто забувати, що правовий супровід господарської діяльності компанії пов'язаний з великою кількістю контактів з колегами з різних підрозділів. Перенесення всієї комунікації в онлайн-режим негативно впливає на злагоду колективу та стає причиною появи непорозумінь, яких можна було б уникнути під час особистої зустрічі.

Ефективність витрат

Фінансова криза, що триває вже кілька років, змушує бізнес постійно контролювати видатки та використовувати будь-яку можливість заощадити зароблені кошти. В умовах жорсткого контролю залучення зовнішніх консультантів є вкрай складним. Компанії вдаються до такого кроку в поодиноких випадках. Запровадження адвокатської монополії в судових процесах в Україні ще більше ускладнює ситуацію, оскільки залучення зовнішніх консультантів, які мають «адвокатську ліцензію», стане вимушеним та обов’язковим кроком для компаній.

Звичайно, що отримання всіма корпоративними юристами «адвокатських ліцензій» є малоймовірним. При цьому навіть якщо хтось із корпоративних юристів компанії паралельно буде адвокатом, то фізично він один не зможе представляти її інтереси. Насправді, ситуація видається дуже складною.

Compliance

Останнім часом все більшого поширення набуває запровадження компаніями системи управління та контролю, що стосується питань дотримання норм законодавства, а також внутрішніх правил, стандартів, кодексів поведінки. Комплаєнс діє у 3-х основних напрямках: попередження, виявлення та реагування. Попередження правопорушень є основною та найбільш вагомою функцією комплаєнсу. Невідповідність дій співробітників вимогам законодавства може призвести до серйозних наслідків як для компанії (фінансові втрати, нанесення шкоди діловій репутації), так і для конкретного співробітника (звільнення, фінансові втрати, притягнення до адміністративної/кримінальної відповідальності).

В Європі та США комплаєнс-функція вже набула значного поширення. В Україні вона лише починає розвиватися. Про це свідчить зростання кількості заходів (форумів, конференцій) за участю представників бізнесу та державної влади, тематикою яких є корпоративний комплаєнс. В тих компаніях, де запроваджена комплаєнс-система, в обов’язковому порядку створюється система контролю на локальному рівні. Це так звані комплаєнс-офіцери, покликані здійснювати управління та контроль з питань щодо дотримання норм законодавства, внутрішніх правил, стандартів і політик.

Важливе завдання корпоративного юриста – це проведення відповідних тренінгів, роз’яснювальної роботи з колегами з інших підрозділів, висвітлення новацій в антимонопольному, антикорупційному та іншому законодавстві. Викликом для корпоративного юриста є той факт, що часто співробітники компанії не розуміють серйозність наслідків своїх дій та ігнорують вимоги законодавства, розраховуючи, що все легко «зійде з рук».

Освіта

Вимоги до корпоративного юриста не обмежуються виключно правничою кваліфікацією та навичками. Зважаючи на специфіку роботи, він повинен мати широкий кругозір, знання в багатьох сферах бізнесової діяльності. лідерські здібності, вміння переконувати, а також інші притаманні бізнесу компетенції (ведення переговорів, спілкування з людьми, ораторські та презентаційні навички тощо)

Світ змінюється, в усіх сферах життя з’являються інновації, тому наша освіта повинна бути неспинною. Існують численні тренінги від спеціалізованих компаній, вищих навчальних закладів та різних організацій, які пропонують велику кількість можливостей для персонального розвитку й навчання корпоративного юриста. Такою нагодою обов’язково потрібно скористатися!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати