26 травня 2022, 12:20

Я буду приємно здивований і готовий взяти пару уроків у колег, які зможуть зберігати Status Quo принаймні до кінця року

Тімур Бондарєв
Тімур Бондарєв «Arzinger» партнер-засновник і керівний партнер, адвокат
Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

Ніхто не хотів вірити в те, що в Україні розпочнеться війна, яка стала великою трагедією для кожного українця. Як показав час, пандемія виявилася, так би мовити, підготовкою та випробуванням перед подальшими потрясіннями для усього бізнесу. І все мало б бути не так, але війна встановила свої правила. Цьогоріч Arzinger Law Firm виповнюється 20 років. Ми поспілкувалися з її керуючим партнером Тімуром Бондарєвим про те, які незвичні рішення щодо роботи компанії довелося прийняти після 24 лютого, як відбувалися реструктуризація та адаптація бізнесу у нових умовах, куди пішли більшість людей компанії та чи планують вони повернутися, як організовано роботу команди зараз, яким він бачить ринок юрпослуг після нашої ПЕРЕМОГИ.

78_4a3778d40dfa9cc5ef60b924bcff3508

—  Тімуре, як Arzinger зустрів війну?  

— Перед тим як відповісти на запитання, хочу зробити невеличкий екскурс у сучасну історію фірми. У 2022 р. Arzinger виповнюється 20 років, і ми дуже готувалися до цієї події. За роки наполегливої праці ми досягали значних успіхів і розвинулись до одного з лідерів не тільки українського, але й регіонального ринку юридичних послуг.

Ми створили впізнаваний на глобальних ринках преміальний бренд, увійшли до найкращих роботодавців галузі, стали бажаним місцем роботи для студентів найкращих ЗВО, створили унікальну корпоративну культуру та системний юридичний бізнес.

Ми мали найбільший штат за нашу історію (майже 150 співробітників у трьох офісах фірми), досягли найбільшої диверсифікації, мали одну з найкращих команд на ринку, чудово відпрацьовані бізнес-процеси та круту управлінську команду. Перед початком війни до нас зі своїми командами приєдналися троє нових партнерів, які підсилили інфраструктурну практику та практику сімейного права.

Війну ми зустріли, на мою думку, з одним із найсильніших на ринку складом партнерів і радників, проєктами та клієнтською базою, яким могли б позаздрити big law Великої Британії.

Увесь цей час ми будували системний бізнес, здатний витримати будь-які потрясіння.

Пандемія виявилася чудовим випробуванням для всіх бізнесів, зокрема й для Arzinger. Ми побачили наші слабкі та сильні сторони, зробили відповідні висновки та провели адаптацію фірми, як виявилося вже 24.02.2022, до значно більшого потрясіння та випробування.

Звісно, ніхто не хотів вірити в те, що розпочнеться війна. Водночас, як відповідальний бізнес, ми не могли ігнорувати те, що відбувалося навколо кордонів нашої країни, у зв’язку із чим вжили відповідних заходів, спрямованих на убезпечення наших людей і активів на випадок розгортання військових дій.

—  Які рішення щодо роботи компанії довелося прийняти насамперед?   

— Ми створили альтернативну базу на заході України, зняли декілька приміщень для проживання учасників команди та їхніх родин, розробили план дій на випадок вторгнення, а також провели необхідний внутрішній інструктаж. Наші колеги в західноукраїнському офісі Arzinger взяли на себе відповідні обов’язки та весь цей час у режимі 24/7 активно долучались до процесу евакуації.

Досвід показує, що в екстремальних випадках все відбувається не зовсім за планом, але і за таких обставин я був приємно здивований тим, як добре все спрацювало. Після настання відомих подій усі колеги, які бажали евакуюватися разом з рідними, скористались відповідним планом та опинилися в більш-менш безпечному середовищі. Тому велика подяка моїй команді за чудову та самовіддану роботу!

—  Які процеси оптимізували?

— Юридичний бізнес завжди залежний від реального сектору економіки, саме тому не треба бути генієм, щоб збагнути, що за нинішніх умов на нас очікує найбільший спад за історію сучасного юридичного ринку. Добре розуміючи це, з перших днів війни ми розпочали реструктуризацію та адаптацію бізнесу до нових умов, що передбачало скорочення фіксованих витрат.

Тобто Вам довелося скоротити персонал?

— Війна – це трагедія для кожного українця й велика криза для економіки. Це не перша криза в історії нашої фірми, тому, користуючись вже набутим раніше досвідом, при розробці кризового плану ми завжди виходимо з потенційно найгіршого сценарію розвитку подій. У цьому випадку ми очікували на потенційне повне зупинення бізнесу, а також усіх процесів у країні. Це означає, що всі кризові сценарії ми розраховували з огляду на припущення, що зможемо оперувати лише тим фінансовим ресурсом, який був акумульований станом на 24.02.2022.

Як я вже зазначив, ми увійшли у війну з найбільшим штатом за нашу історію і мали чітке бачення, що найближчим часом не зможемо забезпечити роботою та фінансувати весь персонал. Отже, оптимізація персоналу була дуже логічним очікуваним першочерговим рішенням для кожного співробітника компанії.

Цінностями Arzinger є прозорість, чесність та відвертість як у відносинах із клієнтами, так і з колегами. Саме тому нам завжди було важливо чесно комунікувати з командою, навіть коли йдеться про не дуже приємні речі.

Від початку війни ми зрозуміли, що треба готуватись до важкого ультрамарафону у всіх відносинах. З перших днів війни в усіх внутрішніх комунікаціях ми чітко доносили меседжі всьому персоналу, що варто готуватися до найгіршого та починати шукати роботу. Ми прокомунікували колегам наше бачення цільової структури нової – старої фірми, ролі кожного співробітника та терміни завершення реструктуризації.

Досить велика частина колег, розсудливо оцінюючи ситуацію, прийняла рішення самостійно піти, добре розуміючи, що найближчим часом компанія не зможе знайти для них роботу.

Дехто з колег не витримав психологічного навантаження, пов’язаного з війною та відповідними процесами, й вирішив повністю відійти від роботи на певний час. Дехто виїхав за кордон і почав шукати себе там, у тому числі й з нашою допомогою (про це згодом). Декого було мобілізовано.

Звісно, як буває в таких ситуаціях, знайшлися люди, які не зрозуміли рішення компанії, але ж це є нормальним явищем. Якщо мені треба пояснювати дорослій людині, що в країні війна, яка має певні наслідки для всіх сфер нашого життя, то, напевно, свого часу ми помилилися з цією людиною й добре, що настав час розлучення.

При формуванні цільової структури ми виходили також із тих міркувань, що жінкам, які можуть залишити країну, легше знайти роботу за кордоном, ніж чоловікам, які повинні залишатись в Україні. Саме тому передусім ми орієнтувалися на чоловіків як на майбутній фундамент фірми, хоча, звісно, пам’ятаємо про питання мобілізації.

—  Як організовано роботу зараз?

—  Останніми роками в усіх практиках та індустріях ми мали принаймні двох лідерів відповідних напрямів, що завжди допомагало нам вдаватися до якісного ризик-менеджменту, а також позбуватися залежності з точки зору управління практикою/індустрією, створювало гарну внутрішню конкуренцію. Звісно, в умовах зменшених попиту та обсягів роботи такої гострої необхідності немає, тому відпала необхідність дублювання відповідних позицій.

Нам було важливо зберегти основні практики та індустрії, в яких ми маємо найкращу експертизу, репутацію та визнання на ринку, – ми успішно впорались із цим завданням. Носії основної експертизи та корпоративної культури Arzinger залишилися на борту. Дехто з колег, виїхавши з України, продовжують працювати у віддаленому форматі й вдало з цим справляються.

З усіма нашими колегами, які залишають компанію, ми в чудових відносинах і всі добре розуміють, що це тимчасова пауза. Більше того, з усіма колегами є домовленість про їх потенційне залучення до спільних проєктів.

—  На ринку є чутки, що Arzinger почувається, м’яко кажучи, недобре, а справи інших юрфірм значно кращі. Як Ви можете це прокоментувати?

—Я ніколи не приховував, що юридичний бізнес завжди дратував мене своєю пафосністю та бажанням хайпувати. Не таємниця, що саме юристи відрізняються тим, що можуть та люблять видавати бажане за дійсність, надувати щоки. Саме тому я вже давно обмежив свої контакти з ринком та відповідними «тусовками».

Сьогодні мені смішно чути розповіді деяких гравців ринку про те, який успішний бізнес у них наразі й як все добре. Ми працюємо на одному ринку, маємо дуже диверсифікований клієнтський портфель, дуже добре відчуваємо потреби наших клієнтів в основних індустріях і можемо чітко констатувати, що юридичні послуги наразі не є найбільш пріоритетною статтею витрат. Разом із тим ми дуже добре розуміємо, які практики та індустрії користуватимуться попитом, щойно відбудеться стабілізація. Тому активно готуємось до майбутнього зростання ринку. Це все враховано у нашому плані дій, який ми успішно втілюємо в життя.

Я буду приємно здивований і готовий узяти пару уроків у колег, які зможуть зберігати Status Quo (станом на 24.02.2022) принаймні до кінця року. Та щось мені підказує, що ті, хто на момент публікації цього інтерв’ю ще не розпочав оптимізацію бізнесу й вивільнення людей, або філантроп, або мав не зовсім ринкові доходи, або, м’яко кажучи, бреше…

Треба також пам’ятати, що в Arzinger завжди було багато «друзів». Ми успішна компанія, завжди мали гарну частку ринку, ніколи не зупинялись у розвитку – це все дуже дратувало юридичний ринок. Тому подібні чутки є класичним проявом недобросовісної конкуренції, коли деякі «розумники», які не можуть конкурувати чесно, за допомогою «дружніх» до нас недомедіа починають розповідати казки про негаразди в нашій компанії.

У будь-якому випадку треба визнати, що зараз не найкращі часи для всіх основних гравців нашого ринку, й лише ті, хто зможуть чесно визнати це і розпочати термінові кардинальні перебудови, матимуть шанси краще пережити таке випробування.

—  Чи вдалося працевлаштувати своїх колег за кордоном? Поділіться досвідом, будь ласка.

— Я виховувався на книжках Екзюпері, тому в усіх сферах свого життя добре пам’ятаю, що ми відповідаємо за тих, кого приручили. Наразі я маю на увазі нашу команду.

Плануючи адаптацію бізнесу до нових умов, ми насамперед ретельно міркували над тим, як ми можемо допомогти нашим людям, які не зможуть залишитися у новій структурі.

Вже першого тижня березня ми активно вели перемовини з клієнтами в Україні та за кордоном, а також колегами – міжнародними та національними юридичними фірмами в різних юрисдикціях – щодо працевлаштування наших колег. При цьому йдеться не тільки про юристів, а також про адміністративний штат.

Варто пам’ятати, що окрім фінансового аспекту та необхідності фінансувати базові потреби, дуже важливою є психологічна складова. Юристу необхідно постійно розвиватись. Ми добре розуміли, що найближчі місяці нам буде важко запропонувати нашим колегам цікаву роботу, у зв’язку із чим розпочали відповідні процеси працевлаштування.

Не таємниця, що ми завжди отримували велику кількість бізнесу від іноземних юридичних фірм, які добре знали нашу команду й із задоволенням відгукнулись на наш запит.

Наразі наші колеги знаходяться в 20 юрисдикціях світу й вже працюють в різноманітних організаціях, а переважна більшість – у великих юридичних фірмах. Аналогічна ситуація з партнерами.

—  Що стосується виходу з Вашого партнерського складу Маркіяна Мальського, цей крок був пов’язаний з початком війни чи настрої «розставання» назрівали раніше?

— У перші тижні війни ми докладно обговорили з партнерами наше майбутнє й чітко домовились, що наразі всі ми повинні бути там, де кожен з нас може бути найбільш ефективним для країни та для бізнесу з урахуванням усіх обставин. Ми виходили з того, що якщо позиція за кордоном матиме більше користі для України, Arzinger та людини, то краще скористатись цією нагодою. Саме тому ми прийняли спільне рішення щодо того, що Маркіяну Мальському наразі краще приєднатись до наших польських колег, з якими ми традиційно мали непоганий бізнес. Ми не є конкурентами, навпаки, дуже добре доповнюємо один одного. Звісно, не йдеться про ексклюзивність, ми маємо чудові відносини з іншими польськими юридичними фірмами, з якими продовжуємо роботу за різними напрямами.

  Аналогічна історія з Анною Зорею, яка приєдналась до потужної польської транзакційної юридичної фірми.

Більше того, ми постійно спостерігаємо за ситуацією та дуже швидко реагуємо на відповідні обставини і виклики й не виключаємо того, що  матимемо подальші трансфери, якщо ситуація не почне стабілізуватись у певному майбутньому й відповідний трансфер матиме більше переваг для нас у нинішній ситуації.

Забігаючи наперед, можу сказати, що з усіма колегами ми залишаємось на постійному зв’язку, регулярно обговорюємо співробітництво та потенційні проєкти, більше того, колеги продовжують працювати на проєктах, які були розпочаті до війни.

Ми розглядаємо цей крок виключно як тимчасовий, відповідним чином структуровано контракти колег за кордоном і переконані, що ми зможемо повернути людей, як тільки для цього з’являться умови.

—  Як Ви бачите юридичний ринок після нашої перемоги, під час відбудови країни?

— Я впевнений, що ми побачимо кардинально змінений ринок. Нинішня ситуація є чудовим стрес-тестом, випробуванням на витривалість, але його витримають не всі. Я впевнений, що ми побачимо злиття, об’єднання, а також появу нових гравців на базі існуючих компаній. Найгірше почуватимуться бутикові та кооптивні юридичні фірми. Водночас високодиверсифіковані та системні фірми, такі як Arzinger, почуватимуть себе краще, ніж інші гравці, та зможуть протриматись довше, якщо менеджмент прийматиме своєчасні та правильні рішення.

Є велика вірогідність, що після перемоги ми побачимо на ринку нові іноземні юридичні фірми, які з’являтимуться для «освоєння» міжнародних грошей, що вливатимуться у нашу країну для відновлення економіки. У будь-якому разі одразу після перемоги ми очікуємо на шалені обсяги роботи майже в усіх сферах юридичної практики й активно готуємося до цього.

—  Чи зможете Ви повернути людей?

Arzinger – це як перше кохання, багато хто хоче його повернути, але ж не кожному це вдається. Я впевнений у тому, що ті, хто справді захоче повернутися, зможуть знову приєднатися до команди, як тільки почуватимуться у безпеці та ринок дозволятиме нам зростання. Звісно, ще багато залежить від того, як довго триватиме війна. Що довше ми  виборюватимемо перемогу, то менше шансів для повернення людей в Україну. Але ж це стосується не тільки юридичного, а й будь-якого бізнесу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати