Українці, які стали жертвами протиправних воєнних дій росії, оголосили про подання цивільного позову до Високого суду Лондона проти ПВК Вагнер та її засновника Євгена Пригожина. Ми обговорили питання, пов’язані з війною, та перспективи судових справ проти росії з Джеком Бістоном, юристом McCue Jury & Partners LLP, яка є організатором цього процесу.
– Джеку, ми вітаємо перший крок у напрямі здійснення правосуддя. Це надзвичайно важлива, знакова справа, спрямована безпосередньо проти групи Вагнера та воєнної машини путіна. Джейсон МакК’ю, старший партнер фірми McCue Jury & Partners, назвав цю справу «революційною». Він сказав: «Це перший випадок у світі, коли на «Вагнер» та їм подібних подали до суду їхні жертви». Уперше проти приватної військової компанії було подано позов через тероризм, політичні вбивства та зв’язок із державою, що фінансує тероризм. Чи стане це прецедентом для подібних судових справ? На що можна очікувати?
– Думаю, що так, це перший випадок, коли жертви групи Вагнера подали проти її представників позов до суду. Ми очікуємо, що, якщо все вдасться і ми отримаємо рішення суду у Великий Британії, тоді ми будемо добиватися виконання цього рішення стосовно конкретно названих осіб, приватних осіб, які є учасниками групи Вагнера і мають певні активи, щодо яких можна застосувати примусове виконання. На теперішньому етапі ми обмежили справу лише невеликою кількістю позивачів та основним відповідачем, Євгеном Пригожиним, який виступає і як приватна особа, і як керівник ПВК Вагнера. Наша мета відразу після отримання додаткового фінансування – розширити як склад позивачів, так і склад відповідачів, щоб залучити до справи більшу кількість осіб, пов’язаних із групою Вагнера. Сподіваюся, що у цей спосіб буде сформовано модель, яку в майбутньому застосовуватимуть щодо терористичних організацій.
– Ми знаємо, що було розглянуто різні стратегії. Розкажіть, будь ласка, про підготовку до судового розгляду? Скільки часу знадобилось?
– Над матеріалами цієї справи ми працювали впродовж 6 місяців. З паном Пригожиним ми контактували безпосередньо торік, коли він подав позов проти іншого нашого клієнта, пана Еліота Хіггінса, засновника проекту Bellingcat. Він подав позов проти пана Хіггінса до суду у Великій Британії, звинувативши його в наклепі у твітах, які пан Хіггінс розмістив у мережі, де пана Пригожина звинувачували в тому, що він є керівником групи Вагнера. Цю справу було закрито, пан Пригожин зазнав поразки на першому ж етапі, після чого він виступив з публічною заявою, що є керівником групи Вагнера, у такий спосіб засвідчивши, що судовий процес був лише спробою припинити публічне обговорення та довести до банкрутства відомого журналіста, який був як кістка в горлі для путіна та наближених до нього осіб.
– Чому ви прийняли рішення спрямувати дії проти приватного бізнесу, а не проти держави, яка розв’язала війну?
– Ми вважаємо, що слід розрізняти звичайних росіян, хороших росіян і путіна з його воєнною машиною. Вагнерівці тісно пов’язані з самим путіним, їх навіть можна назвати особистою армією путіна. Ми поставили за мету виступити проти путіна та тих, хто безпосередньо з ним пов’язаний, а не починати судову справу проти росії як держави. Ми вважаємо, що держави повинні вирішувати між собою питання на рівні держав, коли можливо, залишаючись у правовому полі. До того ж існують певні причини, чому краще спрямовувати свої дії проти приватних осіб, ніж проти самих держав.
– Які з українських фірм допомагають вам?
– Ми маємо розгалужену мережу контактів як в Об’єднаному Королівстві, так і поза його межами. Серед них є багато осіб в Україні, які підтримали цей позов. Так, з української сторони у якості співрадника допомагає Сергій Шкляр з компанії Arzinger. З нашого пресрелізу ви можете дізнатися, що ми отримали слова підтримки від Руслана Стефанчука, голови Верховної Ради України, а також Юрія Чумака, судді Верховного Суду України. До того ж ми отримали слова підтримки від Кирила Буданова, який очолює Головне управління розвідки Міністерства оборони України, та від Сергія Тарути, народного депутата України. Крім того, ми маємо офіційну правову підтримку компанії Arzinger, а також підтримку наших дій з боку українського уряду на дуже високому рівні, за що ми дуже вдячні. І зі свого боку, ми хочемо допомогти їм у будь-який спосіб.
– Як відбувалося спілкування з українськими клієнтами? Що непокоїть ваших клієнтів, на що вони сподіваються?
– Ми робимо все, що можливо, і будемо надалі так діяти, щоб забезпечити захист анонімності наших клієнтів. Ми не маємо наміру розголошувати їхні імена, ці люди є громадянами України, що зараз мешкають у Великій Британії як особи, евакуйовані з України. У кожного з них у будь-яких випадках в Україні залишаються родини, і ми не збираємось робити щось, що поставить під загрозу безпеку їхніх родин, а тому будемо зберігати повну їх конфіденційність протягом всього процесу та дотримуватись створених для цього прецедентів у судах Сполученого Королівства.
– Як організовано роботу всередині вашої команди? Скільки членів команди задіяно?
– Наша фірма маленька, у команді працює невелика кількість співробітників, але ми підтримуємо контакти з іншими фірмами через мережу Український Альянс Справедливості (Ukrainian Justice Alliance) і будемо й надалі докладати зусиль та збирати якомога більше матеріалів у справі, а коли буде потрібно, звернемось по додаткову підтримку.
– Суспільство фінансує цю судову справу через механізм краудфандінгу. Чи визначено певну конкретну суму, яку потрібно зібрати? Яку суму вже зібрано?
– Ми визначили першу ціль збору через краудфандінг – 1 млн фунтів стерлінгів. Така сума забезпечить фінансування усіх дій на території Великої Британії і дасть нам можливість збільшити обсяг претензій за позовом так, щоб залучити до справи стільки учасників воєнної машини путіна, скільки їх можливо ідентифікувати та проти яких можливо подати позов, а крім того, це дасть нам змогу охопити якомога більше, за можливості, постраждалих з української сторони і включити їх до переліку позивачів. З нашої точки зору, ця справа буде першим кроком у цілій низці справ, а тому нам потрібно зібрати якомога більше коштів для забезпечення їх фінансування. Ми робимо це за допомогою краудфандінгу і сподіваємось, що суми, які надходитимуть у якості пожертв, значно збільшуватимуться у наступні дні, тижні, місяці.
Більше інформації можна знайти за посиланням.
– Джеку, Ви бували в Києві? Що Вам найбільше запам’яталось?
– Я був у Києві один раз, у дитинстві. Мій батько працював журналістом-міжнародником та висвітлював події в росії, режим Бориса Єльцина, події Першої російсько-чеченської війни, а також ситуацію у країнах колишнього Радянського Союзу. Тобто у Києві я бував, але, гадаю, мені було тоді років 2 чи 3 і, на жаль, я вже не пам’ятаю місто. Я хотів би приїхати ще раз, сподіваюсь, після того, як буде знайдено мирне вирішення сьогоднішнього конфлікту, якщо не раніше.
Матеріал підготовлено у співпраці з Центром Дністрянського за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у рамках проєкту "#Compensation4UA/Відшкодування воєнних збитків для України. Розробка моделей юридичного та інституційного механізму відшкодування".