17 серпня 2022, 13:40

Виходу з кризової ситуації немає жодного, окрім перемоги України

Ольга Дмитрієва
Ольга Дмитрієва президентка Асоціації адвокатів України, керуюча партнерка АО «Дмитрієва та партнери»

Війна не може пройти без сліду, зокрема і для юридичного ринку. Виживуть ті, хто був без роздутих штатів, корупційних клієнтів, хто мав реальні практики, і ті, хто зможе перелаштуватися, відмовитися від хибного пафосу. В цьому переконана Ольга Дмитрієва, президентка Асоціації адвокатів України, керуюча партнерка АО «Дмитрієва та партнери».

Питання ще в тому, що буде з органами адвокатського самоврядування, юридичною освітою, доступом до професії, судовою системою. В інтервю також говоримо, в яких напрямах наразі працює ААУ, чи достойно адвокати тримають удар, спричинений війною, які перспективи адвокатської діяльності у нових умовах.

изображение_viber_2022-08-16_10-09-00-215

– У кожного свій фронт боротьби з ворогом та внесок у Перемогу.  Як звучить голос Асоціації адвокатів проти війни сьогодні?

– Безумовно, Асоціація не може залишатися осторонь тих процесів, які відбуваються в суспільстві. Багато адвокатів пішли зі зброєю в руках захищати країну, хтось залишився працювати, і це теж певною мірою боротьба, яка полягає у створенні робочих місць, сплаті податків, наданні правової допомоги, часто безкоштовної, громадянам, військовослужбовцям, бізнесу. Багато хто створює волонтерські та благодійні організації, допомагає фронту. ААУ також намагається зробити те, що в наших силах і в межах нашої компетенції.

ААУ направила загалом понад 40 офіційних листів до різних міжнародних і українських органів та організацій. Одне з перших звернень – у всі міжнародні організації, які об’єднують юристів і адвокатів у всьому світі, з проханням підтримати нашу країну, що наразі перебуває під воєнним ударом з боку росії.

А саме:

  • Захистити українське небо від будь-яких літаків та ракет.
  • Надати військову допомогу та зброю.
  • Фінансово підтримати.
  • Посилити санкції, щоб вимкнути Росію зі SWIFT.
  • Надати гуманітарну допомогу мирним мешканцям.
  • Зняти обмеження на в’їзд (візи тощо), якщо воно ще застосовується.
  • Будь-яку іншу форму допомоги нашій країні та нашому народу.
  • Щодо зобов’язання цих держав негайно втрутитися і зупинити геноцид українців, який здійснює рф, вторгнувшись на територію суверенної держави та розв’язавши війну в Україні.

Також були надіслані листи до Кабінету Міністрів України та відповідних державних органів:

  • Про спрощення порядку добровільного фінансування потреб української армії, територіальної оборони та цивільного захисту: про необхідність надання законодавчого спрощення добровільній фінансовій мобілізації коштів населення та бізнесу; спрощення процедур перерахування приватних коштів на потреби української армії та цивільного захисту населення.
  • Про внесення змін до контракту добровольця територіальної оборони – строком не на 3 роки, а на «час воєнного стану» – для прискорення створення і штатного наповнення сил ТрО ЗСУ, таких необхідних зараз добровольчих формувань.
  • Щодо особливостей врегулювання зовнішньоекономічної діяльності під час воєнного стану в Україні.
  • З проханням забезпечити дотримання прав суб’єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з імпортом товарів на територію України.

Зокрема, в зміні діючого механізму критичного імпорту та забезпеченні можливості усім суб’єктам господарювання – резидентам, що здійснюють імпорт товарів для подальшого ведення ними господарської діяльності, проводити розрахунки в іноземній валюті, оскільки повноцінне відновлення господарської діяльності можливе лише за відсутності обмежувальних механізмів з боку держави.

ААУ також зверталася із закликом до міжнародної бізнес-спільноти про необхідність припинення економічної діяльності на території рф.

Останнє звернення ААУ пов’язане з розумінням очевидності продовження воєнного стану та комендантської години – Клопотання до КМУ про внесення адвокатів до переліку осіб, яким дозволено перебувати в визначений період доби на вулицях та інших громадських місцях, де запроваджено комендантську годину, без виданих перепусток.

– Що наразі плідно розвиваєте в Асоціації, в яких напрямах працюєте, як підтримуєте адвокатську спільноту?

– Крім звернень, ААУ активно підтримує юридичну спільноту через можливість безкоштовного отримання професійної якісної інформації. Ми зробили безкоштовною участь для всіх у поточних заходах ААУ.

ААУ активно проводить заходи на базі комітетів з усіх можливих напрямів права для юристів.

Окремо хочу відзначити новий проєкт ААУ – Марафон «Бізнес в умовах воєнного стану».

Це тематичні конференції, на яких провідні адвокати, експерти, фахівці, представники державних органів та судової системи, представники бізнесу порушують і дають власну експертну думку щодо найактуальніших проблемних питань. Учасники можуть отримати відповіді та рекомендації безпосередньо від експертів під час заходу.

Ці заходи будуть цікаві представникам бізнесу, банків, фінансових установ, податківцям, митникам, ріелторам, екологам, суддям, адвокатам, корпоративним юристам та ін.

Теми конференцій – податки, митниця, ринок нерухомості, аграрний бізнес, банкрутство, робота нерезидентів в Україні, виконання рішень судів, компенсація збитків, кримінальне право та багато інших тем, які вкрай потрібні бізнесу зараз.

Це внесок ААУ у підтримку українського бізнесу та українського юридичного ринку.

Детальніше з блоками та тематиками марафону можна ознайомитись за посиланням.

Для юридичної спільноти ААУ перезапустила телеграм-канал, який, як показує зростання кількості підписників, став цікавим для колег. На каналі представлено узагальнення різноманітних правових новин з офіційних джерел, думки експертів, публікації статтей провідних адвокатів, коментарі законодавчих актів та судової практики. Швидко, доступно, цікаво. Хто ще не підписався – ласкаво просимо.

Також на початку війни ми запустили телеграм-бот для надання юридичної допомоги. Члени ААУ брали активну участь у наданні консультацій тим, хто потребував термінової правової допомоги.

Звісно, ми хотіли б повернутися до офлайн-заходів, адже люди дуже скучили за живим спілкуванням, але поки лунає повітряна тривога, це досить складно реалізувати.

– Якими Ви бачите основні напрями діяльності ААУ до кінця року?

– ААУ розвиватиме і продовжуватиме діяльність, про яку я вже зазначала вище. Але ми також хотіли б відновити ті заходи, які були заплановані на цей рік, зокрема форуми. Так, ми думаємо про можливість провести заплановані податковий форум ААУ у листопаді та традиційний форум з кримінального права та процесу у грудні. Це, мабуть, найгостріші тематики зараз, оскільки обидві сфери діяльності зазнають суттєвих змін як у законодавстві, так і в практиці. Звісно, дуже складно щось чітко планувати, але ми дивимося в майбутнє з оптимізмом і хочемо його підтримувати у всіх колег.

Крім того, ми плануємо активізувати роботу із захисту бізнесу. Не секрет, що надання правової допомоги бізнесу є найбільшим джерелом фінансування юридичного бізнесу. Український бізнес наразі потребує підтримки та допомоги, оскільки він страждає і від законодавчих змін, і від реальних подій. Ми плануємо створити на базі марафону, який я вже згадувала, групу високопрофесійних адвокатів, готових будь-якої миті відгукнутися на заклик про допомогу, яким би він не був – від необхідності захисту під час обшуку до простої консультації з питань про якісь положення закону. Сподіваюся, що цей проєкт допоможе як бізнесу, так і колегам.

Стосовно юридичної освіти, в якій ААУ завжди брала посильну участь, хочу згадати, що за час воєнних дій ААУ підписала кілька меморандумів про співпрацю з навчальними закладами.

Це Державний заклад післядипломної освіти «Академія фінансового моніторингу» та Державний торговельно-економічний університет.

Якщо говорити про майбутнє юридичної професії, то наразі потрібно дуже велику увагу приділяти освіті, яка в Україні, на мою думку, є однією з найкращих. Діти та вже студенти також налякані, вони не впевнені, чи варто пов’язувати своє життя з країною та професією юриста. Нещодавні статистичні показники рівня подання заяв про вступ на правознавство до різних навчальних закладів України свідчать про зменшення кількості бажаючих. Саме тому ААУ планує активно працювати з молоддю через Клуб майбутніх адвокатів – це різноманітні заходи для студентів, стажування, сприяння працевлаштуванню.

– Чи відбулися кадрові зміни в команді ААУ під час війни? Чи продовжувала команда працювати після 24 лютого, як було організовано роботу Асоціації у березні – квітні? 

– Для того щоб здійснювати таку активну діяльність, потрібен злагоджений колектив. Робота і в березні, і у квітні, і наразі організована, як завжди, – Секретаріат ААУ працює 24/7, всі залишаються на бойовому посту. Розслаблятися ніколи.

– Усім відомо, що адвокати повсякчас мають підтримувати стійкість і впевненість, щоб не відбулося. За Вашими спостереженнями, вони достойно тримають удар, спричинений війною? Якою є Ваша оцінка стану юридичного ринку? Як на компанії вплинула війна?

– Війна не може пройти без сліду, зокрема і для юридичного ринку. У багатьох є маленькі діти, проблеми зі здоров’ям, які, звичайно, важко поєднуються із постійним жорстким стресом, що супроводжує нас щодня. Багато колег виїхали за межі України, це їхнє право та вибір. Нам потрібно вижити та перемогти!

На мою думку, неможливо здійснювати адвокатську практику, перебуваючи за межами країни, принаймні це може бути лише протягом якогось невеликого проміжку часу. Наша професія вимагає особистого контакту, підтримки колег, колективу, відчуття емоційного настрою та ситуації. Тому сподіваюся, що частина колег таки повернеться до практики, а ті, хто не повернеться, швидше за все, випадуть із обойми. Те ж саме стосується і юридичних компаній, і адвокатських об’єднань. Багато хто ще не відкрив офіси з моменту початку війни, багато хто працює в економ-режимі на 5–10–15% від передвоєнного рівня. Ми бачимо, що офіси багатьох великих юридичних компаній зачинені, звільнено весь допоміжний персонал, застосовується оптимізація витрат навіть у великих компаніях, залишають команду асоційовані, молодші партнери. Це природний процес, пов’язаний із відсутністю роботи, з відходом від традиційних практик.

Виживуть ті, хто був оптимізований апріорі, без роздутих штатів, без корупційних клієнтів, хто мав реальних клієнтів і реальні практики, і ті, хто зможе перелаштуватися, відмовитися від хибного пафосу та продовжити працювати у тих напрямах, у яких вони найкраще почуваються.

За моїми спостереженнями, найбільш упевнено почуваються наразі саме бутикові компанії, що були орієнтовані на невелику кількість практик і на реальні кейси.

Звичайно, ми ще побачимо поділ, злиття та припинення діяльності на юридичному ринку. Все ще тільки починається, на жаль. Але за підсумком, після Перемоги, а я вірю в неї, юридичний ринок забуде те ранжування, яке було встановлено часто необ’єктивними та штучними рейтингами, і, сподіваюся, колеги почнуть сприймати себе та оточуючих колег не за місцем у якомусь рейтингу, а за реальним професійним рівнем, незалежно від приналежності до компаній, багато з яких підуть у небуття.

– Які практики, на Вашу думку, зараз більш актуальні та популярніші, ніж до 24 лютого?

– Практики розвиватимуться паралельно з воєнною ситуацією та зі станом суспільства. Наразі будуть дуже актуальні податкове право, кримінальне право, банкрутство, аграрне та земельне право, оскільки земля залишається одним із найефективніших об’єктів інвестування у зв’язку з загрозами інфляції та занепаду банківської системи, лобізм, сфера будівництва.

Найменш перспективними є обслуговування всіх видів розважального бізнесу, супровід інвестицій, операції з цінними паперами, банківське право, питання антимонопольного права, тендерні суперечки.

Якщо говорити про практики, традиційні у сфері обслуговування фізичних осіб, то, безумовно, у цьому напрямі наразі спостерігається суттєвий спад звернень, але, впевнена, до весни на нас чекає шквал розлучень, позовів про поділ майна та з питань, пов’язаних з дітьми. Мені здається, на другому місці за гостротою будуть питання, пов’язані із трудовим правом. Суперечки стосовно компенсації збитків, завданих воєнними діями, – це поки що мало прогнозований напрям, оскільки практики поки що немає. Кримінальна практика залишається затребуваною, просто змінюються акценти: від дрібного хуліганства у бік колабораціонізму.

Вочевидь, буде багато питань про зниклих під час війни людей, дітей, військовополонених, оскільки з цим пов’язано багато проблем у банківських кредитах, праві власності на майно, виплатах компенсацій тощо.

– Які перспективи адвокатської діяльності в нових умовах? Чи продовжують адвокати підтримувати Асоціацію у тому ж складі, що і до початку війни?

– Адвокатура як суспільний інститут виникла кілька тисячоліть тому, пережила багато чого, в тому числі сторічні війни, тому немає підстав вважати, що наразі адвокатурі як інституту щось загрожує.

Питання в тому, що буде з органами адвокатського самоврядування, з юридичною освітою, з доступом до професії, із судовою системою, в межах якої реалізуються завдання адвокатури. Зниження рівня доходів, навіть суттєве, як наразі, – це дуже сумно, але це не припинить адвокатську діяльність. Ймовірно, багато адвокатів, юристів, підуть із професії. Хтось через виїзд з країни, хтось через відсутність клієнтів перекваліфікується.

Ми дуже вдячні за те, що колеги підтримують Асоціацію: морально, участю у заходах ААУ, позитивними відгуками, особливо приємно, що надходить потік бажаючих приєднатися до членів ААУ. Це насправді дуже важливо, тому що це і є реальна оцінка роботи ААУ, тому що організація має бути насамперед потрібна колегам.

Користуючись нагодою, хочу також подякувати всім членам Правління ААУ, без винятку, за ініціативи, за підтримку і за те, що вони не втрачають оптимізму й продовжують займатися громадською роботою – тільки віддаючи, ми можемо набути. Досвід, визнання, реалізацію, задоволення від своєї діяльності.

– Як Ви оцінюєте перспективи реформування адвокатури, запропоновані у пакеті післявоєнних реформ?

– Дуже хотілося б усім нам дочекатися цих післявоєнних реформ. Вони однозначно будуть необхідні. Суспільство змінюється і ще зміниться драматично.

Нинішнього 2022 року виповнюється 10 років з моменту обрання органів самоврядування адвокатури відповідно до профільного закону 2012 року. Це дуже тривалий термін, за який адвокатура пройшла складний і важкий процес формалізації та структурування й набула досить великого позитивного досвіду на цьому шляху, який, сподіваюся, буде враховано та реалізовано у процесі реформування.

На жаль, ми бачимо і деструктивні процеси в самій адвокатурі. Навряд чи можна назвати позитивною тенденцію призначення керівників органів адвокатського самоврядування замість демократичних виборів, навіть якщо це пов’язано з воєнною ситуацією. Це драматичний результат тих жорстких конфліктів у столичній адвокатурі, які ми спостерігали напередодні війни. Це не прикрашає та не зміцнює українську адвокатуру, це руйнує довіру до органів адвокатського самоврядування.

Я бачу необхідність у підвищенні ролі регіональних адвокатур, у розробленні більш демократичних процедур доступу до професії, до виборних процесів, до публічної діяльності та розпорядження фінансами, до усунення волюнтаризму в діяльності центральних органів адвокатури та підвищення їх значення саме як центру узагальнення практики та вироблення спільних рекомендацій.

Звичайно, однією з болючих проблем є участь адвокатів у корупційних та інших злочинах, про які ми дізнаємося з відкритих джерел, що дає підстави замислитися як про доступ до професії, так і про роботу дисциплінарних комісій.

– Планування зараз – справа невдячна, але все ж поділіться з колегами власними баченнями та інструментами виходу із кризової ситуації в умовах війни. Які маєте побажання колегам, щоб не втратити надію, залишитися у професії чи навпаки, бути відкритим до нових змін і самовдосконалення? Як знайти точки опори адвокату у воєнний час, запобігти руйнуванню особистості та зберегти власну практику?

– Виходу з кризової ситуації наразі немає жодного, окрім Перемоги України. У цій кризі неможливо перемогти шляхом добору іншого складу помічників, або шляхом використання інших способів реклами, або шляхом зміни офісу. Можна оптимізувати витрати, можна сконцентруватися на найефективніших практиках, можна використовувати вільний час для навчання та розвитку.

Потрібно працювати, підтримувати себе та всіх, хто поруч, створювати робочі місця, платити податки й дивитися вперед із вірою та оптимізмом.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати