– Анно, вже понад півроку в нашій країні триває повномасштабна війна. Як ваша компанія реагує на цю ситуацію?
– Дійсно, це правда, і в це важко повірити – досі. Минуло вже сім місяців, а й досі бентежить думка, в які темні історичні часи ми живемо.
Варто розділити життя компанії на дві складові – операційна частина, тобто фактична робота, що виконується, і стан людей, які її виконують. Надзвичайною перевагою нашої компанії є люди, які в ній працюють, саме тому операційна складова під час війни постраждала мінімально. За повної підтримки нашого колективу нам вдалося сфокусуватись на роботі, і нашою головною метою стала робота на благо країни та підтримка ЗСУ.
Що ж до морального стану кожного з нас – він, певно, нічим не відрізняється від стану будь-якого українця. Ми сповнені справедливої ненависті та чесної злості щодо всього, що відбувається, і робимо все можливе для того, щоб максимально пришвидшити нашу перемогу, бо віримо: вона буде саме за нами.
– Як економічна криза вплинула на стан справ у Stron Legal Services?
– Більшість наших клієнтів та постачальників – це іноземці, завдяки цьому економічно ми майже не постраждали. Довелося відмовитись від оренди офісу в Києві, тому що зараз у ньому немає потреби, оскільки всі співробітники працюють дистанційно. При цьому ми запровадили соціальну допомогу співробітникам на час війни і виплачуємо її щомісячно. Ми розуміємо, що в такий скрутний час ми значною мірою покладаємось один на одного. Більше того, нам вдається розширюватись і під час війни ми найняли ще 6 людей до нас у команду!
– Як Ви налагодили роботу як менеджер у своїй компанії та свою роботу як юристки?
– З самого початку ми будували нашу компанію «на роки». Ми завжди дуже ретельно і уважно підходили до процесу добору колег у команду, шукали «своїх» людей, на яких ми могли покластись та довіритись їм. Саме завдяки правильним людям у таку скрутну хвилину ми змогли втриматись як команда, пазлики якої наразі розкидані по всій Україні та навіть всьому світу. Легко керувати командою, яка є професійною та яка знає, заради чого ми всі працюємо. Тому тут немає швидкого чарівного рецепту, як ефективно керувати командою дистанційно – налаштування цього процесу починається ще з моменту прийнятя рішення про співпрацю. Але, звісно, управління командою дистанційно вносить свої корективи, і сповіщення про «екранний час» в телефоні збільшується з кожним тижнем.
Задля налагодження ефективного дистанційного управління командою нам все ж довелось трохи змінити управлінський підхід, ввести додаткові адміністративні позиції, налаштувати більш чітку вертикальну ієрархію. Також практика дистанційної роботи довела потребу в хоча б мінімальній бюрократизації, яка нам не зовсім була близька раніше – зараз ми розробляємо посадові інструкції для співробітників, де в стандартизованій формі буде вказана більш детальна й чітка інформація щодо взаємодії співробітників між собою та ролі кожного з них у циклі виконання замовлень від клієнтів.
– Щороку, проводячи дослідження ринку юридичних послуг, в анкетах для ЮФ ми запитуємо кейси корпоративної соціальної відповідальності та pro bono-проєкти компаній. Зараз, під час війни, допомога/волонтерство, соціальні проєкти – це must. На чому сконцентровано увагу вашої компанії?
– Нині, як ніколи, вся наша увага прикута до новин. Ми розуміємо, що зараз у нашої країни надзвичайно складний час, і наш обов’язок перед Батьківщиною – це зробити все можливе, аби ми і надалі могли жити у вільній незалежній країні. Ми вважаємо, що зараз кожен українець повинен зробити свій внесок у нашу перемогу – не обов’язково матеріальний, допомагати можна по-різному: популяризувати українську мову та культуру, просто перестати слухати російську музику та відписатись від російських блогерів, «вступити» в інформаційні війська в соцмережах, виходити на мітинги на підтримку України за кордоном тощо. Опцій багато. Зате після Перемоги зможеш пишатися тим, що Перемога була здобута і завдяки саме твоєму маленькому, але вагомому внеску.
З самого початку війни ми постійно надаємо pro bono-консультації українцям, які звертаються по допомогу до нас в Інстаграм та Фейсбук. Також ми прийняли рішення весь наш прибуток відправляти на потреби ЗСУ та гуманітарну допомогу: буквально минулого тижня ми відправили 13 тонн гуманітарної допомоги до нещодавно деокупованих частин Харківської області та особисто поспілкувалися з мешканцями цих територій. Ми на власні очі побачили масштаби руйнацій, яку лишили після себе російські окупанти, та виявили, скільки всього нам доведеться відбудовувати після Перемоги.
За час війни ми передали на фронт 2 машини, постійно закуповуємо військове обмундирування для наших військових, засоби індивідуального захисту, військове екіпірування, тактичні аптечки, засоби зв’язку (радіостанції), закуповуємо приціли, дрони, тепловізори тощо. Нещодавно закупили 7 старлінків.
– Що Вас вразило найбільше в роботі (в юридичному бізнесі) від початку війни?
– Звісно, найбільше вразила згуртованість колег, які в такий складний час проявили мужність, змогли опанувати емоції і сконцентрувались на тому, як саме вони можуть зробити свій внесок у нашу Перемогу. Війна сприяла виявленню наших найкращих та найгірших якостей, тому бачити стійкість колег і їхню мужність – це надзвичайно надихає.
– Які запити клієнтів найбільш поширені?
– Запити наших іноземних клієнтів фактично не змінились, тому що війна не вплинула на них прямо – вони не мали бізнесу в Україні, тому ми продовжуємо консультувати їх з питань міжнародного корпоративного та податкового права.
Що ж до запитів, які ми отримуємо в межах нашого проєкту pro bono, то більшість із них, звісно, стосується перетину кордону, умови та процедури оформлення захисту за кордоном, соціальних виплат, наслідків оформлення захисту. Актуальними також були запити щодо постановлення жінок на військовий облік.
– Які перспективи розвитку України Ви бачите?
– Ми впевнені, що за Україною велике майбутнє. Весь світ вже пересвідчився, який неймовірний наш народ. Транснаціональні корпорації одна за одною покидають російський ринок, і ми вбачаємо великі перспективи того, що вони захочуть зайти на український ринок після нашої Перемоги. Тому ми очікуємо на великий прилив інвестицій у нашу країну.
– «Після Перемоги я…»
– Після Перемоги я повернуся до звичного життя. Святкуватиму Новий рік, Різдво і Великдень з батьками, а дні народження – з друзями. Буду їздити в центр Києва на сніданок із близькими людьми щонеділі. І нарешті перестану сортувати документи на ті, які треба та не треба взяти з собою в разі нової небезпеки.