12 липня 2022, 15:44

Ринок юридичних послуг вже змінився і згодом почне рухатися в бік консолідації та сегрегації

Віталій Радченко
Віталій Радченко «CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang» керуючий партнер київського офісу
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Наприкінці травня міжнародна юридична компанія CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang оголосила про призначення нового керуючого партнера київського офісу – Віталія Радченка. Він змінив на цій посаді Грема Конлона, який займатиметься роботою фірми на Близькому Сході.Radchenko-Vitaliy-CMS-UA (2)

Пан Радченко працює в CMS з 2007 року. В інтерв’ю нашому виданню він розповів про напрями розвитку фірми у воєнний час, допомогу зарубіжних офісів, ключові запити від клієнтів сьогодні, зміни у фінансовій політиці та погляди на майбутнє ринку юрпослуг України. 

–  Віталію, вітаємо з очоленням українського офісу CMS. Як так сталося, що в часи такого потрясіння для нашої країни та для економіки зокрема ваша компанія прийняла рішення про кадрові зміни та призначення?

–  Ми готувалися до зміни керівництва вже тривалий час, адже Грем Конлон переходить на іншу роль у CMS після п’яти років керування київським офісом фірми. Грем очолює міжнародну практику з M&A і виступає радником з трансакцій по всій території Європи та поза її межами, а відтепер приділятиме особливу увагу Близькому Сходу. Цей регіон продовжує пропонувати значні можливості для M&A та іноземних інвестицій у Центральну й Східну Європу та Україну.

–  Ви працюєте в компанії з 2007 року. Це немалий термін. Чи були спокуси перейти в іншу фірму або спробувати повернути свою кар’єру до «інхауз-напряму»?

–  Не для хизування, звичайно, але подібні пропозиції як мені, так і іншим нашим провідним юристам надходили, надходять та будуть надходити постійно. Тому спокуси були і будуть завжди для кожного з нас. Проте особисто я не бачив і не бачу кращих альтернатив для моєї практики та в галузі на багатьох рівнях – це і професійний рівень колег в українському офісі, регіональних офісах у Центральній і Східній Європі та нашому штабі в Сполученому Королівстві. Це також унікальна культура фірми, мотиваційні політики, програми розвитку та навчання. Це топові позиції в рейтингах з енергетики та рівень транснаціональних, міжнародних клієнтів і проєктів.

–  Можливо, повторююсь, але не можу не запитати, як команда вашого офісу зараз? Коли повернулися до нормальної (якщо це можна так назвати) роботи після початку війни?

–  Ми дуже вдячні надзвичайній підтримці менеджменту та колег з інших офісів CMS у ці скрутні часи, тому жодної людини в київському офісі ми не звільнили. Всі зарплати збережені. Фірма забезпечила евакуацію та проживання в межах України та у створеному хабі поза межами України – у Будапешті. Налагоджено роботу з безперебійної підтримки всіх співробітників та членів їхніх родин 24/7.

Приділяємо увагу ментальному здоров’ю, провадиться постійна робота із психологом для всіх працівників та членів їхніх родин з метою подолання ПТСР і якомога швидшого виходу у стан, наближений до нормального та ефективного. Надаємо можливості відвідування конференцій та бізнес-зустрічей у Європі як тим, хто за межами, так і з України, за наявності змоги виїзду.

– Вашій компанії певною мірою пощастило, адже вона – частина глобальної мережі і, напевно, має можливість отримувати допомогу з інших офісів – секондмент, ймовірно, фінансова підтримка тощо. Як така взаємодія відбувається у вас?

– Так, ми маємо безпрецедентний рівень підтримки та уваги до всіх наших потреб від фірми. Це є надзвичайно цінним та зворушливим і тим, що додає сил та натхнення для кожного з членів нашої команди. 

Наша завантаженість, звичайно, знизилася, але роботи достатньо від постійних та нових клієнтів. Будучи частиною глобальної фірми, маємо багато внутрішніх віртуальних та фізичних секондментів, а також секондментів до наших клієнтів. Наші транзакційні (M&A, банківські) юристи, наприклад, уже задіяні в транзакціях інших офісів, персонал з підтримки бізнесу використовується офісами в Лондоні та Будапешті.

– Які ключові запити від клієнтів сьогодні

– Більшість стосується договірних питань – форс-мажор, припинення договорів, реструктуризація. Питання трудових відносин, мобілізації, бронювання працівників. Багато судових справ та регуляторних питань. Проте є і M&A-проєкти – нещодавно ми закрили транзакцію з придбання проєкту сонячної електростанції в Україні (під час війни!), також активно допомагаємо українським компаніям створювати спільні підприємства та інвестувати за межі України, виходити на європейські ринки, де ми працюємо з іншими офісами CMS. Постачання озброєння та військового обладнання.

–  Чи доводилося змінювати підходи до цінової політики?

–  Підходи до цінової політики завжди під пильним наглядом нашої фінансово-комерційної групи аналітиків, і наш глобальний курс у фірмі – на щорічне підвищення ставок. В Україні доводиться балансувати та враховувати особливості ринку, конкуренції.

– Якщо абстрагуватись від війни (як би болісно це не звучало), чим нинішня криза відрізняється від попередніх? Що зараз відбувається на ринку юридичних послуг, на Ваш погляд?

–  Мабуть, це добре, що ми вже загартовані певним чином минулими кризами, з якими ми дуже успішно впоралися. Звичайно ж, досвіду виходу з кризи в межах повномасштабної війни в нас ще не було, але ми, як і всі, віримо у швидку перемогу України та відбудову нашої держави, яка має всі перспективи посісти гідне місце лідера у Європі та світі. Гадаю, що ринок юридичних послуг вже змінився і згодом почне рухатися до консолідації та сегрегації. Думаю, нам усім потрібно готуватися до шаленого попиту на високоякісні юридичні послуги з тим славнозвісним commercial added value для наших вибагливих клієнтів, а також пильнувати та постійно розвивати наші таланти. Зокрема, систематично робити внесок у навчання студентів-правників. Ми, наприклад, присвятили понад 155 годин та вже другий рік поспіль проводимо навчання з двох авторських курсів «Основи IT-права» та «Основи складання юридичних документів» для студентів Києво-Могилянської академії.

–  Як відреагували юрфірми на виклики війни? Чому одні зберегли команди, зарплати (або про це говорять), а інші зникли з комунікаційного горизонту? Чи справді річ у тій самій заповітній фінансовій подушці?

– Гадаю, що здебільшого фірми не були готові та не змогли адаптуватись до значного падіння свого доходу порівняно з витратами та не мали достатньої фінансової подушки. Фірми, які в режимі реального часу знають про свої витрати, доходи, ефективність та завантаженість юристів, мають стійку бізнес-модель, мають способи реагування на значну тимчасову або довготривалу «просадку» доходу – змогли встояти та адаптуватись.

–  Ваші погляди на участь юридичних фірм у повоєнній відбудові України? Іноземні фірми, що зайдуть, будуть створювати конкуренцію нашим?

–  Без перебільшення: роль юрфірм у допомозі державі, клієнтам, громадянам у відновленні та відбудові України буде колосальна. Здається, всі розуміють, що роботи буде дуже багато.

Проте вважаю, що навіть до того, як повоєнна відбудова почнеться, кожен відповідальний бізнес, працівник та громадянин має щодня запитувати себе, що корисного він зробив сьогодні для України та ЗСУ.

Конкуренція – це завжди добре, дає поштовх для розвитку всіх гравців. Головне, щоб у нас у всіх вистачало належним чином кваліфікованих кадрів для реалізації всієї роботи, яку нам доведеться виконувати вже зараз і щойно війна закінчиться. Мені здається, проблему із brain drain матимуть не тільки IT-компанії, а й юридичні фірми та інші бізнеси, що покладаються на інтелектуальну працю своїх співробітників. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати