23 вересня 2022, 16:57

Перевезення гуманітарних вантажів через кордон: які документи необхідно оформляти військовозобов’язаним?

Інна Мирошніченко
Інна Мирошніченко «Максим Боярчуков та Партнери» адвокат

Протягом останніх семи місяців Україна продовжує героїчно боротися за свою свободу та демократію. Безліч благодійних організацій, підприємців та громадян країн усього світу спрямували свої зусилля на допомогу українському народу та Збройним Силам України. Відповідно до інформації, яку надає Державна митна служба України, станом на липень загальний обсяг ввезених в Україну гуманітарних вантажів становив понад 600 тисяч тонн.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


І якщо питання щодо перетину кордону ліцензійними перевізниками врегульовано досить чітко, система «Шлях» для них не нова, а питання щодо отримання дозволу на виїзд за кордон вирішується протягом тридцяти хвилин за електронним запитом перевізника, то стосовно водіїв, які не мають ліцензії та здійснюють перевезення на благодійній основі для благодійних фондів та організацій, ситуація дещо відрізняється. Далі пропонуємо розібратися, які документи необхідно оформити військовозобов’язаним водіям з метою виїзду за кордон для отримання гуманітарного вантажу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2022 № 615 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 і від 3 березня 2022 р. № 194» (далі – постанова) внесено зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57.

Внесені зміни визначають, що в умовах воєнного стану пропуск водіїв, які здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, а також населення України, через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за наявності відповідних рішень про виїзд за межі України, виконання правил перетину державного кордону України та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека. Рішення про виїзд за межі України водіїв (далі  – Рішення) приймається Міністерством інфраструктури України або обласними військовими адміністраціями за наявності відповідного обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів.

Відповідно до Правил зі змінами, отримувачам гуманітарних вантажів (благодійним чи громадським організаціям, медичним закладам, військовим частинам, формуванням тощо) для отримання рішення про виїзд за межі України водіїв необхідно звернутися до Міністерства інфраструктури України або обласної військової адміністрації з відповідним письмовим зверненням. Зі зразком звернення можна ознайомитися за посиланням. Серед додатків до звернення містяться:

-          Пропозиція щодо виїзду за межі України водіїв в умовах правового режиму воєнного стану (далі – Пропозиція) із зазначенням прізвища та ініціалів водія, назви підприємства, серії та номера посвідчення водія, серії та номера закордонного паспорта водія та дати народження;

-          Обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення (далі – Обґрунтування), в якому необхідно зазначити прізвище, ім’я, по батькові водія, місце завантаження, приблизну вагу гуманітарного вантажу, характер вантажу, пункт вивантаження та марку транспортного засобу, на якому планується поїздка.

Вказана інформація вноситься стосовно кожного водія, що прямує за гуманітарним вантажем. Зазначені вище документи мають бути відправлені до Мінінфраструктури або обласної військової адміністрації на електронну пошту у двох форматах: сканований ПДФ з підписом і печаткою та у форматі ворд.

Слід звернути увагу, що у разі непідтвердження мети поїздки Державна прикордонна служба України може відмовити особам у перетині державного кордону. В зв’язку із чим ми б радили заявникам до звернення додавати документи, що підтверджують надання донорами гуманітарної допомоги (листи, договори дарування і т. д.), та мати ці документи або їх копії безпосередньо під час перетину кордону.

За результатами розгляду отриманих документів Мінінфраструктури або обласна військова адміністрація приймає Рішення про виїзд за межі України водіїв в умовах правового режиму воєнного стану та направляє вказане Рішення до Адміністрації Державної прикордонної служби України та Державної служби України з безпеки на транспорті. Останні, після отримання Рішення, вносять відповідну інформацію про водіїв до системи «Шлях». Окрім цього, Мінінфраструктури направляє заявникові копію рішення, після чого водії заявника можуть вирушати за отриманням гуманітарного вантажу. Варто зазначити, що Мінінфраструктури наполегливо радить водіям для уникнення простою в пункті пропуску дочекатися надходження Рішення на електронну пошту заявника.

Процедура отримання Рішення про виїзд за межі України водіїв в умовах правового режиму воєнного стану займає близько семи днів з дня направлення звернення до Мінінфраструктури або обласної військової адміністрації (за умови, що заявником правильно складено всі документи та чітко викладено обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення).

Щодо строку перебування за кордоном, то відповідно до Правил перетинання державного кордону, Рішення про виїзд за межі України приймається на строк не більше шести місяців, проте водії можуть безперервно перебувати за кордоном не більше 30 календарних днів з дня перетину кордону. Проте, як бачимо на практиці, Мінінфраструктури зазвичай видає рішення лише на три місяці. Таким чином, водії, отримавши Рішення, можуть протягом трьох місяців виїжджати для отримання гуманітарного вантажу за кордон, але перебувати за кордоном кожного разу можуть не більше 30 днів. У разі перевищення строків перебування за кордоном та/або зміни мети виїзду за кордон Мінінфраструктури та військові адміністрації скасовують своє рішення про виїзд за межі України відповідних осіб протягом семи робочих днів з моменту встановлення фактів зазначених порушень.

Тож, як бачимо, формування документів для отримання Рішення про виїзд за межі України водіїв за правового режиму воєнного стану не є складним процесом, разом з тим потрібно бути досить уважним, оскільки в умовах сьогодення законодавство зазнає постійних змін.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати