26 серпня 2020, 11:32

Покращення для ТОВ на горизонті

Опубліковано в №16 (722)

Зоряна Созанська-­Матвійчук
Зоряна Созанська-­Матвійчук «Redcliffe Partners» партнер
Станіслав Родіонов
Станіслав Родіонов «Redcliffe Partners» юрист

16 червня 2020 р. Верховна Рада України в першому читанні прийняла проєкт Закону про акціонерні товариства (Проєкт). Попри свою назву, він стосується не лише акціонерних товариств і пропонує також певні нововведення для товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю (ТОВ). Нижче пропонуємо короткий аналіз ключових змін, запланованих для ТОВ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Корпоративний договір

Іноземне право для українського ТОВ

Протягом останніх майже двох з половиною років законодавство передбачає можливість для учасників ТОВ укласти корпоративний договір. Проте увесь цей час залишається до кінця не вирішеним питання підпорядкування таких договорів іноземному праву. Внесені до Закону України «Про господарські товариства» відповідні зміни, а потім і Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (Закон про ТОВ) не містили жодного застереження про можливість/неможливість застосування іноземного права до корпоративних договорів. Відтак, будь-які аргументи про можливість керуватися в цьому питанні загальними принципами регулювання відносин з іноземним елементом зводились нанівець висловленою в судовій практиці позицією про те, що: 1) підпорядкований іноземному праву договір між акціонерами є нікчемним та 2) норми українського законодавства про окремі питання діяльності товариств є імперативними і не можуть бути змінені та/або замінені сторонами корпоративного договору. Отже, практична доцільність укладення корпоративного договору (особливо з точки зору іноземного інвестора) могла бути абсолютно нівельована.

Проєктом пропонується передбачити, що за умови дотримання положень Закону України «Про міжнародне приватне право» сторони корпоративного договору можуть на власний розсуд обрати право договору. Таке положення можна вважати суттєвим кроком уперед. Проте зарано говорити про вирішення проблеми на 100% — все одно залишається поле для маневру представників Феміди, котрі можуть по‑своєму витлумачити межі необхідного дотримання положень Закону «Про міжнародне приватне право».

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати