24 вересня 2020, 13:15

Інкотермс®2020 vs Інкотермс®2010

Що варто знати експортерам та імпортерам, які планують підписувати контракти за новою редакцією міжнародних правил Інкотермс

Опубліковано в №18 (724)

Віта Мірошниченко
Віта Мірошниченко «PwC Legal Україна, АО» керівник практики митного регулювання та міжнародної торгівлі

Міжнародна торгівля — сфера, що враховує величезну кількість деталей та нюансів. Кожна країна має свої особливості у законодавстві, тому для зручності гравців на ринку були розроблені універсальні правила, які дозволяють уніфікувати та стандартизувати умови в міжнародній торгівлі. Такі правила створюють прозорі та зрозумілі умови для всіх і визначають важливі обов'язки покупців та продавців щодо поставки товарів за контрактами купівлі-продажу. Одними з них є стандартизовані правила Інкотермс®, за умовами яких визначені основні обов'язки сторін, такі як розподіл витрат та порядок переходу ризиків від однієї сторони до іншої.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З 1 січня набрала чинності вже 11‑а редакція правил — Інкотермс®2020. Вона не скасовує дію попередньої, і ті, кому це зручно, можуть укладати контракти на умовах Інкотермс®2010 або навіть Інкотермс®2000. Головне — усвідомити, які переваги отримує компанія відповідно до нових термінів, а що варто залишити без змін. Щоб прийняти правильне рішення, слід розуміти, на які питання відповідають правила Інкотермс®, що регулюють та які функції виконують.

Які ж основні тренди та новели у правилах Інкотермс®2020? Варто наголосити, що документ не зазнав суттєвих змін, але деякі з них допоможуть міжнародному бізнесу зменшити ризики під час експортно-імпортних операцій.

Поділ правил на групи

Суттєвою перевагою нової редакції правил є об'єднання термінів, які ми звикли використовувати у табличному вигляді, з розподілом на чотири групи: E, F, C, D. Нова версія правил об'єднала терміни за видами транспорту, тому при виборі умов поставки для контракту слід керуватися, перш за все, аналізом логістичного ланцюжка постачання та маршруту доставки.

Термін FCA та бортові коносаменти

Нова редакція правил розширює можливості застосування терміну FCA при морських перевезеннях, з яким нерідко працюють при оплаті товару за банківською гарантією. Якщо раніше це правило не можна було використовувати для оформлення інкасо або документарного акредитиву, то у версії Інкотермс®2020 таку можливість передбачено. При цьому покупець має надати інструкції для свого перевізника та уповноважити його на надання коносаменту продавцеві. За такої умови продавець зобов'язаний видати, зі свого боку, той самий коносамент для організації розвантаження товару в порту призначення.

Слід зазначити, що продавець не повинен займатися організацією перевезення, а дата поставки товару всередині країни та дата завантаження на борт судна будуть різними.

Рівні страхового покриття у правилах CIF/CIP

У версії Інкотермс®2010 терміни CIF та CIP покладають на продавця обов'язок організувати страхування вантажу з мінімальним страховим покриттям («Застереження С Інституту лондонських страховиків щодо страхування вантажів LMA/IUA або будь-яких подібних застережень»). Для правил CIF нова версія забезпечує мінімальне покриття (С), а правила CIP відтепер зобов'язують продавця отримати страхове покриття відповідно до застереження А, яке враховує всі ризики. Завдяки ретельному аналізу найкращих практичних кейсів Міжнародна торгова палата розробила умови, які повністю відповідають вимогам сьогодення.

Можливість організувати перевезення власним транспортом

Попередні версії правил позбавляли покупців та продавців можливості організації перевезення товарів власним транспортом. При цьому на практиці виникають ситуації, коли можна доставляти вантажі без участі посередника. Правила версії Інкотермс®2020 прямо дозволяють укладання договору та організацію необхідних перевезень для термінів FCA/DAP/DPU/DDP.

Заміна терміну DAT (поставка на термінал) на DPU (поставка з розвантаженням)

У версії Інкотермс®2010 були два терміни, які мали дуже схожі зобов'язання щодо виконання умов поставки — DAT та DAP. У новій редакції правил зберігається редакція терміну DAP, коли продавець здійснює поставку, і товар надано у розпорядження покупця на транспортному засобі, готовому до розвантаження. Водночас термін DAT виключено. Замість «Поставки на термінал» група D включатиме термін DPU (Delivered at place unloaded — поставка на місце з розвантаженням). Для використання цього терміну слід зауважити, що продавець має переконатися в можливості організації розвантаження в точці доставки, інакше він не виконає свої зобов'язання за контрактом.

Правила для зовнішньоекономічних контрактів та внутрішньої торгівлі регулюють наступні моменти:

  • розподіл відповідальності і обов'язків сторін: хто за що відповідає у взаєминах з постачання товару між продавцем і покупцем щодо оплати перевезення, страхування вантажу, підготовки транспортних документів, виконання митних формальностей тощо;
  • розподіл ризиків: де і коли продавець поставляє товари, в який момент настає перехід відповідальності за безпечну доставку;
  • розподіл витрат: яка зі сторін несе відповідальність і які витрати, що стосуються поставки товарів, щодо транспортування до місця призначення, упаковки, навантаження в транспортний засіб та вивантаження в пункті прибуття.

Незалежно від того, яку версію правил ви використовуватимете при постачанні товарів, слід дотримуватися простих «правил безпеки» ведення зовнішньоекономічної діяльності.

Инфографика-PWC-на-28-ю

За матеріалами публікації «Інкотермс®2020. Правила МТП з використання термінів для внутрішньої та міжнародної торгівлі»

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати