Європейське відомство інтелектуальної власності (EUIPO) 16 січня 2024 року опублікувало нове дослідження Економічний вплив фальсифікату в секторах одягу, косметики та іграшок в ЄС (Economic impact of counterfeiting in the clothing, cosmetics, and toy sectors in the EU), в якому йдеться про те, що контрафактні товари в секторі одягу, косметики та іграшок обходяться ЄС у 16 млрд доларів у вигляді втраченого продажу та 200 тисяч потенційних робочих місць.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Найбільше постраждав сектор одягу, на частку якого припало понад 12 млрд доларів втраченого продажу, або 5,2% від загального обороту сектора. Згідно з доповіддю, контрафактна продукція також сприяє зростанню організованої злочинності та завдає шкоди навколишньому середовищу.
Європейська обсерваторія з порушень прав інтелектуальної власності (Обсерваторія) була створено для покращення розуміння ролі інтелектуальної власності (ІВ) та негатив наслідки порушення прав ІВ. Галузеві дослідження, опубліковані протягом 2015-2018 рр., аналізували 12 секторів окремо для кількісної оцінки економічних наслідків підробок у кількох секторах економіки Європейського Союзу (ЄС).
Оскільки потім була доступна нова інформація, що дозволяє розглянути додаткові аспекти підробки, наприклад, тенденції затримання контрафактних товарів і злочини, пов’язані з підробкою. На основі тієї ж методології з покращеними даними, цей звіт оцінює економічний вплив підробки під час продажу та працевлаштування в трьох секторах: одяг (включаючи взуття), косметика та іграшки. За оцінками, законна індустрія одягу втрачала майже 12 млрд євро щорічно в середньому у 2018-2021 роках, що становить 5,2% продажів одягу в ЄС. Як наслідок продажів щороку у швейній промисловості, втраченої через підробку, працювало на 160 тисяч людей менше, причому найбільше постраждали ринки Німеччини та Італії.
Ринок косметики в ЄС набагато менший, ніж ринок одягу, і становить близько однієї третини розміру з точки зору продажів. Орієнтовні втрати продажів косметики через підробку становлять 3 млрд євро, що відповідає 4,8% від загального обсягу продажів. Французька косметична промисловість є найбільш постраждалою в абсолютному вираженні, з 800 млн євро щорічних втрачених продажів. Втрачена робота в ЄС оцінюється в майже 32 000 осіб. Сектор іграшок є найменшим із трьох секторів, проаналізованих у цьому дослідженні, але він страждає найбільше, співвідношення продажів, втрачених через підробку складає 8,7%, що відповідає 1 млрд євро втрачених продажів і 3600 менше людей зайнятих у цій галузі. Німецька промисловість іграшок поглинула третину втрачених продажів через наявність підроблених іграшок в ЄС.
Підсумок втрачених продажів і зайнятості в ЄС у сфері одягу, косметики та секторі іграшок
У цьому звіті, як зазначалося, представлено оцінені економічні втрати від підробок у трьох секторах: одяг, косметика, іграшки. Оцінка втрачених продажів у кожній державі-члені ЄС базується на економетричних моделях, які спираються на статистичні показники підробки, такі як опитування EUIPO громадян щодо порушення ІВ, затримання контрафактних товарів на кордоні, зареєстровані правопорушення, пов’язані з фальшивомонетниками та сприйняття корупції. Оцінки моделей допомагають визначити ступінь які законні галузі зазнали скорочення продажів через наявність підробок товарів на ринку ЄС. Ці втрачені продажі призводять до прямих втрат зайнятості промисловості. Відносний вплив підробок на продажі в законних галузях оцінюється приблизно в 5% у промисловості одягу та косметики та близько 9 % у промисловості іграшок. У цьому звіті виявлено різні характеристики трьох секторів: розмір ринків і основні країни-виробники, вплив пандемії COVID-19 і подальше відновлення, а також суттєві показники або чинники підробки, які можуть пояснити різний економічний вплив підробки в кожному секторі.
Середньорічна вартість загальних продажів одягу у 2018-2021 роках становить 230 мільярдів євро; продаж косметики перевищив 65 млрд євро (або 30 % від вартості продажів одягу); а продажі іграшок становлять 5 % продажі одягу в ЄС (12 млрд євро). Німеччина є найбільшою економікою в ЄС, з більш ніж 20% загальної валової внутрішньої вартості (ВВП), за якою йдуть Франція (15%), Італія (13%) та Іспанія (9%). Що стосується економічного розміру трьох проаналізованих тут секторів, Італія дорівнює значенню продаж одягу в Німеччині; Франція є провідним виробником і споживачем косметики; продажі іграшок в Німеччині більш ніж удвічі перевищують продажі у Франції. Це слід мати на увазі, порівнюючи абсолютні втрати продажів у кожній державі-члені ЄС.
Висновки та пропозиції щодо подальших досліджень
Аналіз тенденцій продажів у трьох секторах, які постраждали від підробок, показав масштаби проблеми підробок для законного бізнесу, який страждає від зниження продажів і, як прямий наслідок, працює менше людей. Економічні наслідки підробки були оцінені на основі економічного аналізу тенденцій продажів у легальних галузях, доповнені неекономічними показники підробки.
Одним із результатів аналізу 2018-2021 років є великий вплив пандемії COVID-19 на продаж як законних, так і підроблених товарів, особливо в секторі одягу. Слід також підкреслити, що вплив підробок, оцінений у цьому звіті, базується на збитках через наявність підробок на внутрішньому ринку. Фірми ЄС також страждають від скорочення експорту третіх країн внаслідок продажу контрафактних товарів на їхніх ринках, і це може мати значний вплив на деякі країни-експортери (наприклад, Франція, у випадку косметики).
У майбутньому аналізу, продажі на ринку ЄС можна поєднати з міжнародними торговими потоками для завершення картини впливу підробок на фірми ЄС, незалежно від країни призначення.
Використані джерела
Economic impact of counterfeiting in the clothing, cosmetics, and toy sectors in the EU. URL:2023_counterfeiting clothing cosmetics and toys_draft.docx (europa.eu)