В результаті четвертої промислової революції (далі – 4IR) розумнішими стають не лише наші міста і підприємства, але й будинки, лікарні, побутова техніка, автомобілі та пристрої. У 2019 р. цифровий зв'язок став новим провідним напрямком патентних заявок в Європейському патентному відомстві (далі – ЄПВ), тоді як комп'ютерні технології стали другими за темпами зростання. Ці дві технічні галузі дозволяють 4IR надавати інструменти для перетворення технічних додатків в інших сферах в інтелектуальні пристрої. Також вони сприяють подальшим розробкам у таких напрямках як штучний інтелект (далі – AI) та 5G.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
В результаті більш глибокого розгляду цих галузей постає низка питань. Які тенденції розвитку стоять за сплеском? З яких регіонів надходять заявки? Хто є ключовими гравцями? З використанням патентної статистики Європейського патентного відомства проаналізуємо ці питання більш докладно.
Цифровий зв'язок
Цифровий зв'язок – це технологічна галузь, в якій переважають телекомунікації та комп'ютери з незліченними технічними додатками. Винаходи в цій галузі (мобільні мережі або Інтернет) дозволяють нам залишатися на зв'язку, ефективно працювати, жити більш безпечним і здоровим життям. У 2019 р. заявки на патенти в цій галузі в ЄПВ різко зросли (+20%).
Зростання кількості заявок на патенти з Азії, Європи, США і Китаю тепер нарівні. Підйом в цифровому зв'язку був викликаний зростанням з кількох країн з великими обсягами патентних заявок (зокрема, з Китаю (+ 65%), США (+ 15%), Південної Кореї (+ 36%)). Заявки від країн-членів ЄПВ були порівняно помірними, але високого рівня.
Європа є привабливим ринком для інших учасників та активним інноваційним регіоном. Це підтверджується часткою патентних заявок з цифрового зв'язку: держави-члени ЄПВ, США та Китай подали приблизно чверть всіх заявок на місцях.
5G як драйвер зростання
Аналізуючи глибше патенти в галузі цифрового зв'язку, можна виділити два напрямки, які швидко розвиваються – передача цифрової інформації та мережі бездротового зв'язку.
Американські заявники подали майже третину всіх заявок на передачу цифрової інформації, за ними слідують країни-члени ЄПВ (27%) та Китай (24%).
В мережах бездротового зв'язку частка заявок з Китаю – 30%, з країн-членів ЄПВ – 23%, із США – 21%. Мережі бездротового зв'язку є важливими елементами підтримки 5G та його більш високих швидкостей передачі даних, скороченого часу затримки та підвищеної щільності для інтелектуальних пристроїв. У мережах бездротового зв'язку помітно зросла кількість заявок на патенти, пов'язані з управлінням бездротовими ресурсами, розподілом ресурсів і плануванням. Розподіл ресурсів – це механізм для інтелектуального управління та розподілу ресурсів радіомережі серед споживачів (таких як мобільні абоненти).
Ключові гравці
Багато компаній конкурують як у передачі цифрової інформації, так і в мережах бездротового зв'язку. З першої десятки претендентів в обох списках фігурують вісім компаній, які представляють великий набір додатків з Європи, США та Азії.
Комп'ютерні технології
З огляду на те, як 4IR отримує подальший розвиток, не дивно, що у 2019 р. в ЄПВ також відбулося різке зростання кількості заявок на видачу патентів у галузі комп'ютерних технологій. Однак існують нові розробки: зростання в цьому напрямку обумовлене різними сферами, до того ж не всі гравці є IT-фірмами.. Транспортні компанії, постачальники автомобільної промисловості та медичні фірми беруть участь у грі, з інноваціями в галузі безпеки, медичної візуалізації та управління рухом, які сприяють збільшенню кількості заявок на винаходи у сфері комп'ютерних технологій.
Друге місце за темпами зростання в ЄПВ
Зі збільшенням патентних заявок на 10% комп'ютерні технології у 2019 р. стали другою за швидкістю розвитку технологічною галуззю в ЄПВ.
Зростання було обумовлене в основному патентними заявками з Китаю (+19% до 2018 р.), США (+14%), а також з країн-членів ЄПВ (+9%). Частка патентних заявок у галузі комп'ютерних технологій залишалася порівняно стабільною протягом 5 років, причому основна частина заявок надходила із США та країн-членів ЄПВ.
Повстання машин
З вивченням напрямку комп'ютерних технологій картина починає змінюватися. Межі між полями починають стиратися, наприклад, коли медичні фірми розробляють технологію машинного навчання для кращої діагностики. Логістичні компанії, що поліпшують обробку зображень, щоб машини могли краще ідентифікувати, упакувати та провести інвентаризацію на складі. Автовиробники вступають у сферу ІТ-компаній, винаходячи інтелектуальні технології, що полегшують перехід до автономного водіння. Зокрема, три підполя (машинне навчання і розпізнавання образів, обробка та генерація даних зображень, пошук даних) сприяють збільшенню кількості заявок на патенти в галузі комп'ютерних технологій. За останні 5 років машинне навчання і розпізнавання образів суттєво зросли. У період з 2018 р. до 2019 р. ЄПВ зареєструвало 29% збільшення кількості заявок на винаходи в цій сфері. Що стосується пошуку даних, у 2019 р. Бюро отримало на 4% більше заявок на патенти у порівнянні з попереднім роком. Заявки з обробки та генерації даних зображень також зросли. У період з 2018 р. до 2019 р. в цій галузі надійшло на 11% більше заявок на винаходи.
Машинне навчання та розпізнавання образів
Що стосується машинного навчання та розпізнавання образів, заявки на патенти тільки з країн-членів ЄПВ виросли на 55% і мали найбільшу частку заявок (41%), випередивши США (24%). Європейські фірми увійшли до списку перших претендентів з трьома компаніями (Bosch, Siemens і Philips увійшли в першу десятку).
Обробка та генерація даних зображень
В обробці та генерації даних зображень найбільшу частку в патентних заявках знову склали держави-члени ЄПВ (38%) та США (27%). Philips і Siemens були провідними компаніями в цій галузі, вчергове продемонструвавши важливу роль Європи в розробці нових технологій.
Пошук даних
В пошуку даних заявники із США є лідерами за часткою (48%), тоді як країни-члени ЄПВ (частка 23%) продовжують неухильно впроваджувати інновації в цій галузі. Кращі кандидати представляють різні технологічні напрямки, що охоплюють медицину, логістику, напівпровідники, мобільні пристрої та візуалізацію.
Хоча зазначені дані показують дуже сильну позицію азійських та американських фірм у боротьбі за лідерство у ключових цифрових технологіях, вони також підкреслюють інноваційний потенціал європейських технологічних компаній, які стоять на своїх позиціях серед тих сфер, які швидко розвиваються. Галузі цифрового зв'язку і комп'ютерних технологій являють собою «набір інструментів» для технічних додатків та інновацій в більшості інших провідних технологічних напрямків ЄПВ. Вони складають значну частину промислових секторів, в яких впроваджуються технології четвертої промислової революції та які вже були предметом дослідження патентного ландшафту, проведеного ЄПВ у 2017 р. У кінці цього року ЄПВ підготує нову версію дослідження.
Зростання цифрових технологій позначилося на значному збільшенні кількості заявок на реєстрацію із США, Китаю та Південної Кореї, кількість заявок на патенти з 38 країн ЄПВ також зростає. Це підтверджує позицію Європи як ключового ринку для наступної хвилі цифрової трансформації світової економіки.
Зростання патентів 5G та AI означає переломний момент у галузі цифрових технологій
Європейське патентне відомство у 2019 р. отримало 181000 заявок на винаходи за допомогою цифрових технологій, беручи на себе провідну роль в документах, поданих вперше за більше ніж десятиліття. Згідно з Патентним індексом EPO 2019, стрімке зростання кількості заявок на винаходи в галузі цифрових технологій було викликане 5G та AI.
Заявки на патенти з цифрового зв'язку, які включають технології, що мають вирішальне значення для реалізації бездротових мереж 5G, у 2019 р. виросли на 19,6% до 14 175 заявок, обігнавши медичні технології (зростання на 0,9% до 13 833 заявок), які були найбільш активними технологіями з 2006 р. Друга за темпами зростання в EPO галузь – комп'ютерні технології – збільшилася на 10,2% до 12774 заявок. Зростання обумовлене збільшенням кількості заявок, пов'язаних з AI, особливо в напрямку машинного навчання і розпізнавання образів, обробки та генерації даних зображень, а також пошуку даних. Президент ЄПВ Антоніу Кампінос додав, що швидке зростання цифрових технологій є найбільш яскравою тенденцією в індексі 2019 р.
«Цифрова трансформація економіки тепер повністю відображена в патентних заявках, що надходять в ЄПВ, – зазначив Кампінос. – Важливо, щоб компанії та дослідники в Європі, які прагнуть захистити свої винаходи, знайшли рівні умови для своїх конкурентів з Азії та США і змогли зберегти сильні позиції на світовому ринку технологій».
Сплеск заявок у Китаї
Збільшення на 4% всіх патентних заявок у ЄПВ у 2019 р. викликане значним збільшенням обсягів подачі заявок з Китаю (збільшення на 29,2% у порівнянні з 2018 р.), США (5,5%) та Південної Кореї (14,1%). За останнє десятиліття кількість заявок на патенти з Китаю збільшилася майже в шість разів: у 2019 р. було подано 12 247 заявок у порівнянні з 2061 заявкою у 2019 р. Китайські компанії зробили основний внесок у зростання кількості заявок на патенти в галузі цифрового зв'язку, збільшившись на 64,6%, американські (15%) і південнокорейські (36,1%).
Компанія Huawei займає перше місце. Китайська телекомунікаційна компанія Huawei у 2019 р. вибила німецький конгломерат Siemens на перше місце з подачі заявок на патенти, отримавши 3524 заявки. Торік ЄПВ повідомляло, що у 2018 р. компанія Siemens подала 2493 патенти в юрисдикцію, що на 8 більше, ніж Huawei. У 2019 р. Samsung вийшла на друге місце, а LG посіла третє місце. Наступною за цими двома південнокорейськими фірмами слідує американська компанія United Technologies, а Siemens на п'ятому місці. В першу десятку входять чотири компанії з Європи, дві з Південної Кореї, дві з США та по одній від Китаю і Японії.
Заявки на патенти з 38 країн ЄПВ у 2019 р. зросли незначно (1,1%). Це означає, що частка заявок на патенти з Європи продовжувала знижуватися з 51% у 2009 р. до 45% у 2019 р., оскільки все більше гравців поза межами Європи прагнуть захистити свої винаходи. Що стосується країн-учасниць, то Німеччина залишалася головною країною Європи, де стабільне зростання склало 0,5% після двох років поспіль. У Франції (-2,9%) і Нідерландах (-2,6%) минулого року спостерігалося зниження, тоді як заявки на патенти з Великобританії (6,9%) і Швейцарії (3,6%) продовжували значно зростати. Швеція (8%) була «чемпіоном зростання», цьому сприяло збільшення кількості заявок, пов'язаних з цифровим зв'язком і комп'ютерними технологіями. Серед європейських країн з великими обсягами найбільше збільшення заявок припало на Швецію, Великобританію та Швейцарію. Подача заявок з Німеччини залишалася стабільною. В Італії спостерігалося помірне зростання. Натомість у Франції та Нідерландах спостерігалося зниження. Що стосується країн із середнім обсягом патентування, то в Іспанії спостерігається найбільше зростання кількості заявок. Також було збільшення заявок з Бельгії та Австрії. Подальше значне зростання спостерігалося в компаніях з Португалії, Ірландії та Норвегії, хоча з невеликими загальними обсягами патентування. Заявки на патенти, подані в ЄПВ у 2019 р., також вказують на становище Європи як ключового ринку для наступної хвилі технологій цифрового перетворення.
А що в Україні?
Річного звіту відомства на сайті Укрпатенту досі немає. Україна входила до 20 країн-лідерів за кількістю патентів у сфері революційних технологічних інновацій: 3-D друку (11 місце), робототехніки (17 місце), блокчейн-технологій. Проте непродумані дії уряду зводять нанівець ці досягнення. Постановою Кабінету Міністрів України №496 від 12.06.2019 р. вчергове був збільшений розмір зборів за подання заявок та підтримання чинності об'єктів інтелектуальної власності. За подання заявки на винахід/корисну модель (формула до 3-х пунктів) плату збільшено з 800 грн до 1600 грн, для винаходів до 2400 грн на корисну модель. Раніше збір за підтримання дійсності патенту починався від 300 грн і досягав 3800 грн після 15-го року, а нині ця сума починається від 600 грн і доходить до 30 400 грн на 25-й рік володіння патентом.
Нові розміри зборів набули чинності з 12.07.2019 р. У 2019 р. зменшилася загальна кількість заявок винаходи й корисні моделі. Співвідношення між заявками на винаходи, поданими національними та іноземними юридичними й фізичними особами, є кричущим: серед національних заявників частка юридичних осіб перевищує 56% (майже половина заявок оформлюється на фізичних осіб), серед іноземних є більшою ніж 95%.
Можна прогнозувати подальше падіння рівня винахідницької активності національних заявників та негативний вплив на інноваційний розвиток держави. Це вже підтверджують статистичні показники. Згідно з даними Укрпатенту, в І кварталі 2020 р., у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року, активність у поданні заявок знизилася майже на всі об’єкти промислової власності. Загальна кількість поданих заявок зменшилася більше ніж на 16%, на винаходи – на 26,7%, на корисні моделі – на 34,3%,
03.06.2020 р. відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань цифрової трансформації. Відповідно до стенограми, на засіданні було прийняте рішення про створення робочої групи для підготовки законопроекту про цифрову трансформацію. Протягом певного часу профільний Комітет веде роботу з Міністерством цифрової трансформації щодо створення віртуальної зони цифрової трансформації для українських ІТ-компаній та міжнародних, що стали резидентами, які зареєстровані в Україні. Метою цієї зони (відповідно до стенограми) є сприяння розвитку ІТ-сфери в Україні, щоб стати інноваційною, всеукраїнською Кремнієвою долиною. Там є три основні напрямки щодо регулювання: податкове регулювання, податкові пільги, окремий правовий режим і дерегуляція, тобто спрощення умов ведення бізнесу тим компаніям, які зареєстровані в цій віртуальній зоні цифрової трансформації. На мою думку, це скоріше законопроект про стимулювання розвитку ІТ-сфери, а не законопроект про цифрову трансформацію. До складу робочої групи будуть залучені представники державних органів, підприємств, установ та організацій, а також представники міжнародних організацій та незалежні експерти, представники громадських організацій.
Висновки
Цифрова трансформація країни є одним із ключових завдань, поставлених Президентом України Володимиром Зеленським, в якому Міністерство цифрової трансформації (Мінцифри) сьогодні має найбільш відчутні для громадян результати — мобільний додаток «Дія» та портал державних послуг з кабінетом громадянина. Послуги, пов'язані зі створенням ФОП, на порталі «Дія» стали доступними для всіх українців у квітні. Стати бізнесменом можна за 10 хвилин, не виходячи з дому. За три місяці ФОП через портал відкрили 16,1 тис. разів, що становить майже 45% від усіх ФОП, зареєстрованих за цей час в Україні.
Ще на початку створення Мінцифри були поставлені такі цілі: оцифрувати всі державні послуги, навчити щонайменше 6 млн українців цифрової грамотності та залучати до 10% ІТ у ВВП України. Також принципово важливим завданням є покриття 95% транспортної інфраструктури, населених пунктів та їхніх соціальних об'єктів високошвидкісним якісним інтернетом.
Пріоритетною є цифровізація галузей митниці, податкової, містобудування, земельних відносин, охорони здоров'я, освіти, соціального захисту і пенсійного забезпечення, судочинства та захисту інформації. Ці галузі мають найвищий ризик корупції та водночас є найбільш затребуваними. Мінцифри працює над централізацією та взаємодією державних реєстрів, створює надійні системи захисту інформації.
Для громадян трансформують електронні послуги, пов'язані з народженням дитини, записом до дитячого садочка, школи, зміною місця проживання, вступом та навчанням в університеті, реалізацією виборчих прав, шлюбом, працевлаштуванням та призначенням пенсії. Всі ці послуги мають надаватися онлайн без жодних довідок, черг та інших незручностей.
Для бізнесу запроваджується отримання ліцензій та дозволів онлайн. Для цього в міністерствах та інших центральних органах виконавчої влади, обласних держадміністраціях були створені посади CDTO (Chief Digital Transformation Officer) — відповідальних за цифровізацію, електронні реєстри, процеси та послуги. Нині CDTO вже працюють у Міністерстві охорони здоров'я, Міноборони, Держаудиті та в Херсонській обласній держадміністрації.
Іншими пріоритетами діяльності є створення віртуальної бізнес-країни «Дія Сіті», легалізація віртуальних активів, запровадження е-резиденства та місцева інформатизація. Створення цифрової держави — потреба часу, яка має вивести Україну у світові лідери із залучення інвестицій, протидії корупції та зайвої бюрократії, а найголовніше — зручності та комфорту взаємодії людини з державою.