19 березня 2024, 15:02

Програма Patent Pro Bono в США: понад 39,3 млн дол. пожертвувано на безкоштовні юридичні послуги винахідникам

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Нині в багатьох країнах практика надання безоплатної юридичної допомоги pro bono (від лат. pro bono publico – «заради суспільного блага») давно сформована.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


В неї залучено широке коло юристів – адвокати, патентні повірені, юридичні фірми та клініки, адвокатські об’єднання, приватні юристи, інхаус-юристи тощо. Варто зазначити, що у світовій практиці така допомога надається та у сфері інтелектуальної власності, зокрема, патентного права. Так, у США патентна програма Patent Pro Bono діє вже 12 років. 10 грудня 2020 р. стартувала розширена Європейська програма pro bono EUIPO. На жаль цей досвід в Україні поки що не використовується.

Нове дослідження ВПТЗ США для Конгресу США показало, що програми pro bono розширюють доступ до патентної системи для новаторів з обмеженими фінансовими ресурсами. Відомство з патентів і торгових марок США (USPTO) нещодавно опублікувало доповідь для Конгресу, як того вимагає Закон про вивільнення американських новаторів від 2022 Unleashing American Innovators Act of 2022 (Закон або UAIA), в якому оцінюється працездатність і функціональність патентних програм pro bono. Дослідження показало, що патентні програми pro bono успішно розширюють доступ до патентної системи для незалежних винахідників та малих підприємств, які зазнають фінансових труднощів: у період з 2015 по 2022 рік патентні повірені-добровольці та адвокати, які не є патентними повіреними, пожертвували понад 3 млн доларів США.

«Це дослідження засноване на нашій активній роботі щодо залучення більшої кількості людей в Америці в інноваційну екосистему, пропонуючи безкоштовні юридичні консультації новаторам-початківцям, — сказала Кеті Відаль, заступник міністра торгівлі з питань інтелектуальної власності та директор USPTO. — Воно також спирається на роботу цієї адміністрації щодо розширення пропозицій USPTO та створення нових, щоб широко відкрити двері для інновацій та підприємництва по всій нашій великій країні. Ми знаємо, що зустрічі з людьми там, де вони знаходяться, за допомогою таких важливих програм, як наша програма Patent Pro Bono, є ключем до створення робочих місць, сприяння економічному процвітанню та вирішенню соціальних проблем».

Інші основні моменти дослідження включають:

• Майже вдвічі збільшився бюджет pro bono. Під керівництвом директора Відаль ВПТЗ США зробило запобіжний крок, подвоївши бюджет програми у 2023 році з 680 000 доларів США до приблизно 1,2 млн доларів США, що свідчить про збільшення інвестицій ВПТЗ США у програми pro bono для зміцнення американських інновацій.

• Підвищення обізнаності та просування. За останні кілька років кількість осіб, які звертаються за патентними програмами pro bono, побільшало порівняно з попереднім роком, у тому числі на 6% порівняно з 2021–2022 роками.

• Ключова участь повірених, які не є адвокатами. Приблизно 23% заявок на патенти pro bono було подано зареєстрованими патентними повіреними.

• Розширення участі громад, які історично були недостатньо охоплені послугами. З опитування учасників програм pro bono у 2022 році:

• У той час, як 13% усіх запатентованих винахідників є жінками, 43% заявників на патенти pro bono ідентифікували себе як жінки (порівняно з 41% у 2021 році).

• 35% вважають себе чорношкірими (порівняно з 30% у 2021 році).

• 14% ідентифікували себе як іспаномовні американці.

• 7,9% вважають себе ветеранами.

• 5,7% вважають себе американцями азійського походження чи корінними жителями островів Тихого океану.

• 1,6% ідентифікували себе як корінні американці.

• Постійна можливість підвищення порога фінансового скринінгу. Основною умовою, що обмежує участь винахідників, є вимога про фінансову перевірку регіональних патентних програм pro bono, і ВПТЗ США працює з цими програмами, де це практично можливо, над підвищенням порога валового доходу домогосподарства, що не перевищує 400% від федеральної межі бідності, встановленої в UAIA.

На додаток до даних, отриманих у межах патентних програм pro bono з 2015 року, у дослідженні розглядалися коментарі, отримані під час двох публічних слухань, та письмові коментарі, надані через повідомлення Федерального реєстру. Ці коментарі містили важливі відгуки про патентні програми pro bono та підкріплювали інформацію та рекомендації, що містяться у дослідженні.

Безумовно, закордонний досвід надання безоплатної юридичної допомоги pro bono винахідникам та інноваторам у сфері ІВ, зокрема Програма Patent Pro Bono, вкрай необхідний і має бути запроваджений в Україні. Особливої актуальності це питання набуває у зв’язку з повномасштабною агресією російської федерації проти України та запровадженням воєнного стану, а також із необхідністю розроблення стратегії післявоєнного відновлення України. Необхідно внести відповідні зміни (стимулюючі норми) до патентного законодавства, підзаконних актів, створити загальнонаціональну мережу незалежно керованих програм Pro Bono - Патентну програму Pro Bono, координовану УКРНОІВІ, координаційну раду, здійснити переклад українською спеціального онлайн-курсу для винахідників, розробленого ВОІВ, довідників із найкращих практик. Використати досвід і можливості ВОІВ - презентованої в Україні Програми сприяння винахідникам. Для цього потрібна підтримка з боку державних інституцій: Мінекономіки України, Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ), МОН України, НАН України, Мінюстиції України, а з боку громадських організацій: Товариства винахідників і раціоналізаторів України, Всеукраїнської асоціації представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених) України, Національної асоціації патентних повірених України, Національної асоціації адвокатів України, Українського союзу промисловців і підприємців, Торго́во - промисло́вої пала́ти України, Українського національного комітету Міжнародної Торгової Палати (ICCUkraine), Європейської Бізнес Асоціації.

Перший віцепрем'єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко 25.07.2023 підписала Меморандум про взаєморозуміння між Мінекономіки та ВОІВ щодо співробітництва у сфері інтелектуальної власності. Меморандум передбачає поглиблення співпраці та зосереджений на подоланні негативних наслідків військової агресії рф на інноваційний та креативний сектори та екосистему України. Серед напрямків співпраці між Мінекономіки та ВОІВ документ, зокрема, визначає реалізацію Програми підтримки винахідників ВОІВ.

Використані джерела

Геннадій Андрощук, Олександр Дорошенко Патентна програма Pro Bono : зарубіжний досвід для України // Теорія і практика інтелектуальної власності - 4-5 / 2023.-С.5160. https://drive.google.com/file/d/1qRLHVeUMznZ14sELg_zU1KwZgAajsNie/view

Patent Pro Bono report: Over $39.3 million donated in free legal services to inventors and small businesses. United States Patent and Trademark Office sent this bulletin at 01/30/2024 10:00 AM EST Patent Pro Bono report: Over $39.3 million donated in free legal services to inventors and small businesses (govdelivery.com)

Unleashing American Innovators Act of 2022 - Study of the Patent Pro Bono Programs. https://www.uspto.gov/ip-policy/legislative-resources/uaia-2022

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати