17 жовтня 2023, 14:50

Навіщо платити за контент, або що робити з проблемою піратства

Опубліковано в №11–12 (769–770)

Артур Аветян
Артур Аветян «Максим Боярчуков та Партнери» адвокат


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ні для кого не буде новиною, що в Україні проблема з порушенням авторського права була і є досить розповсюдженою серед пересічних громадян, які звикли керуватися логікою «навіщо платити за контент, якщо його можна отримати безкоштовно». 

Однак спостерігається також і позитивна тенденція у боротьбі з розповсюдженням та використанням піратського контенту, яка стала наслідком розповсюдження стрімінгових сервісів і популяризації вітчизняних та зарубіжних мультимедійних площадок, що за адекватні та доступні для майже кожного українця кошти дають змогу отримати ліцензійну продукцію високої якості.

Щодо змін у галузі захисту авторського права слід зазначити про прийняття Верховною Радою України 29 грудня 2022 року Закону №2803-IX від 1 грудня 2022-го «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо відповідальності за порушення авторського права і (або) суміжних прав». Цими змінами посилюється відповідальність за порушення авторських прав, що передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення та Кримінальним кодексом України. 

Зокрема, ст. 512 Кодексу України про адміністративні правопорушення було викладено у новій редакцій, відповідно до якої незаконне використання об’єкта права інтелектуальної власності або інше умисне порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності, що охороняються законом, тягне за собою накладення штрафу від 50 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією незаконно виготовленої продукції та обладнання і матеріалів, призначених для її виготовлення. Раніше за незаконне використання об’єкта інтелектуальної власності або інше порушення права передбачався адміністративний штраф у розмірі від 170 грн до 3400 грн, наразі після змін розмір штрафу збільшився і становить від 850 грн до 5100 грн. 

Якщо раніше в Кодексі адміністративних правопорушень було деталізовані всі види піратства, за які особа могла бути притягнута до відповідальності, то зі змінами таку деталізацію прибрали та фактично встановили відповідальність за порушення будь-якого авторського права. На мій погляд, зазначені зміни спричинені появою нових об’єктів інтелектуальної власності, за незаконне використання яких може бути притягнуто до відповідальності, а з урахуванням нової редакції статті така проблема буде нівельована.

Що ж до Кримінального кодексу України, то він також зазнав змін, які в основному стосуються санкцій за порушення законодавства. Наразі чинна редакція ст. 176 Кримінального кодексу України, якою регламентовано порушення авторського права і суміжних прав, викладена так:

«Незаконне відтворення, використання та розповсюдження творів науки, літератури і мистецтва, комп’ютерних програм і баз даних, інших творів, а так само незаконне відтворення, використання та розповсюдження виконань, фонограм, відеограм і програм мовлення, їх незаконне тиражування та розповсюдження на аудіо- та відеокасетах, дискетах, інших носіях інформації, камкординг, кардшейрінг або інше умисне порушення авторського права і суміжних прав, а також фінансування таких дій, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі, караються штрафом від 300 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк».

Внесеними змінами було збільшено розмір мінімального штрафу за порушення авторського права з 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400 грн на 2023 рік) до 300 (5100 грн на 2023 рік), а також передбачено відповідальність не тільки за виготовлення та розповсюдження нелегального контенту, але й за його використання.

Будемо відвертими, такі зміни щодо відповідальності за порушення авторських прав навряд чи вплинуть на ставлення людей до можливості використання піратського контенту та позитивно змінять ситуацію в країні загалом. 

Для викорінення піратства в Україні, на мій погляд, повинні бути вжиті більш рішучі заходи з боку держави, наприклад, відстеження та блокування сайтів і майданчиків, які використовують та розповсюджують нелегальний контент, а також посилення відповідальності саме для осіб, які використовують піратський контент і реальні кейси із притягненням таких осіб до адміністративної чи кримінальної відповідальності. 

Ще одним важелем впливу щодо недобросовісних осіб може бути суспільний резонанс щодо цієї проблеми та осуд з боку співгромадян за використання нелегального контенту.

Підсумовуючи, маю надію, що з часом використання піратського контенту нашими співвітчизниками буде як мінімум неетичним і непрестижним, а розвиток власних сайтів та площадок приведе до отримання якісної продукції за доступні кошти.    

 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати