04 вересня 2023, 17:38

Навіщо бізнесу реєструвати торгову марку

Опубліковано в No9–10 (767–768)

Ірина Стародуб
Ірина Стародуб Head of Litigation LLC MONEYVEO

Впізнаваність компанії на ринку відіграє важливу роль у залученні нових клієнтів. Для того, щоб бренд був впізнаваний, варто приділяти увагу маркетингу, назві та логотипу компанії.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Якщо ви хочете підвищити впізнаваність свого бренду, вам у будь-якому випадку необхідно його юридично закріпити. Одним із таких інструментів є торгова марка.

Безпека бізнесу в плані інтелектуальної власності — це той фундамент, який по-справжньому окуповується. Коли справи йдуть вгору, хвиля організаційних питань може змити реєстрацію ТМ й інші юридичні формальності з порядку денного. Як би сумно це не було, але через таку безтурботність я спостерігаю ситуації, коли компанії проґавлюють момент, у який конкуренти чи інші особи з недоброчесними намірами реєструють чи навіть просто починають використовувати назву їхнього магазину, продукту, додатка, послуги тощо як свою і перешкоджають здійсненню підприємницької діяльності. Ба більше, бувають випадки, коли такі особи вимагають компенсації за порушення «своєї» інтелектуальної власності.

Відтак потрібно витрачати час, зусилля та фінанси для захисту свого бренду, чого можна було б уникнути, якби торгова марка була зареєстрована на етапі формування ідеї чи початку діяльності.

Чим раніше ви здійсните оцінку ринку інтелектуальної власності для пошуку доступних ТМ і потенційних конфліктів вашого бренду й подбаєте про цей цінний актив, тим більшу послугу зробите для свого бізнесу. Тому рекомендую закріпити реєстрацію ТМ у п’ятірці пріоритетів з розвитку власної справи, що, крім суто юридичних гарантій, має й інші неочевидні переваги.

Переваги зареєстрованої торгової марки

Зареєструвавши знак і отримавши охоронний документ (свідоцтво), власник отримує низку незаперечних переваг і прав:

— Виключне право використання.

Реєстрація знака робить його володаря власником виключних прав на його використання, тобто будь-яке використання цього знака без дозволу власника є незаконним і тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України.

— Ефективне вкладання коштів.

Рекламування тільки торговельної марки дешевше, ніж реклама власне продукції або послуг. Знак для товарів і послуг, як і інші види власності, має свою вартість, яка може істотно зрости з плином часу. Відомі випадки, коли вартість знака досягає таких меж, що стає дорожче всіх матеріальних активів підприємства.

— Об’єкт для продажу (здачі в оренду).

Торговельна марка може бути самостійним товаром і стає таким з моменту її реєстрації. Знак для товарів і послуг може бути предметом продажу, а також здачі в тимчасове користування, зокрема при укладанні договорів франчайзингу. На підставі укладання договорів про передачу прав або видачу ліцензії на використання власник виключних прав може отримати істотну матеріальну вигоду, навіть не використовуючи знак самостійно.

— Нематеріальний актив для статутного фонду або балансу підприємства.

Права власності на зареєстрований товарний знак можуть бути вашим внеском у статутний фонд підприємства, що створюється або вже працює. Згідно з восьмим стандартом бухгалтерського обліку, права на знак для товарів і послуг віднесені до нематеріальних активів. Відповідно вартість знака може бути поставлена на баланс підприємства або бути внеском до статутного фонду при створенні фірми.

— Престижний домен у зоні UA (для торговельних марок України).

З метою запобігання неправомірному використанню чужих знаків у мережі «Інтернет» в Україні були введені правила домену * .UA. Згідно з цими правилами, отримати домен у зоні UA можуть тільки власники зареєстрованого знака для товарів і послуг. Тобто сайт, створений на такому домені, викличе більше довіри та лояльності аудиторії, оскільки своїм існуванням підтверджує серйозні наміри та відповідальність власника цієї марки, який вивів своє ексклюзивне найменування на рівень державної реєстрації та захисту.

Державна реєстрація торговельної марки надає право:

— забороняти іншим особам використовувати зареєстровану торговельну марку без вашого дозволу, за винятком випадків, коли використання ТМ не визнається порушенням прав власника свідоцтва згідно із законом;

— порушувати судові справи проти несанкціонованого використання вашої зареєстрованої торговельної марки та вимагати від порушника відшкодування завданих збитків;

— проставляти поряд із товарним знаком попереджувальне маркування про його реєстрацію (попереджувальне маркування — це проставлення поруч із товарним знаком символу ®, який вказує, що знак зареєстрований в Україні. Так самопопереджувальним маркуванням є позначення ™, яке вказує на те, що заявка на реєстрацію цієї торговельної марки перебуває на розгляді в державній патентній експертизі. Як показує практика, використання згаданих вище символів свідчить про додаткові властивості товару, зокрема, підтвердження його особливого фірмового статусу, притаманного товарам високої якості);

— вимагати усунення з товару (його упаковки) незаконно використаної торговельної марки або позначення, схожого зі знаком настільки, що їх можна сплутати щодо однорідних товарів і послуг.

Як правильно вибрати ТМ для свого проєкту

Варто звертати увагу на такі моменти:

— правильно підібрані класи — торгові марки реєструється у певних класах для товарів/послуг, які по суті є переліком споріднених за сферою послуг або ж товарів. Для ІТ-сфери найчастіше підходять два класи: 09 (для мобільних додатків, комп’ютерних програм як товарів) і 42 (для послуг із консультування та розробки ПЗ, зокрема SaaS, створення вебсайтів тощо), також можна реєструвати ТМ і в 35 класі для реклами, маркетингу;

— унікальність — ваша ТМ не має бути ідентичною або схожою до ступеня змішуваності з уже зареєстрованими/поданими на реєстрацію ТМ (наприклад, «Ромашка» та «Ромаshka» для онлайн-гри);

— неописовість — торгова марка не має вказувати на суть чи характеристику та просто описувати товар/послуги, що надаються під такою ТМ (наприклад, ONLINEstore для маркетплейса). Простий тест описовості торгової марки: якщо цей термін чи слово часто використовується у рекламі продукту або послуг — з великою ймовірністю назва є описовою.

Підстави для відмови в реєстрації ТМ (тотожність і схожість знаків)

Пошук є неодмінною частиною реєстрації торгових марок. Уявімо ситуацію, коли ви не реєструєте торговельну марку з моменту створення бренду і початку продажів.

Продаєте ви вже рік, а потім наважуєтеся все-таки зареєструвати ТМ. У результаті пошуку, зробленого юристом, ви дізнаєтеся, що ця торгова марка давно зайнята. Це добре, що ви провели пошук, адже ви просто б (без пошуку) витратили кошти, які сплатили б юристу за подачу заявки, а також збори.

Також бувають ситуації, що ви подали заявку на реєстрацію, а вам прийшла відмова на підставі схожості з іншою, раніше зареєстрованою ТМ.

Розповім докладніше про ці причини.

Знаки можуть бути подібними до ступеня змішуваності, якщо вони:

  • звучать однаково у розмові;
  • зовні схожі;
  • мають те саме значення (в перекладі);
  • створюють таке саме загальне комерційне враження.

Також можуть бути інші причини для відмови, які є не менш рідкісними:

  • описовість;
  • неправильно подано підтвердження використання;
  • знак є загальновідомим прізвищем;
  • об’ємна торгова марка.

Отже, необхідно пам’ятати, що на початку ведення бізнесу все ж варто не забути зареєструвати торгову марку, щоб надалі уникнути ризикованих ситуацій.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати