06 травня 2021, 10:21

Міжнародний індекс ІВ 2021 року: глобальна структура ІВ зберігає високі позиції в умовах пандемії

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

«Індекс 2021 року» показує, що країни з найбільш ефективними структурами інтелектуальної власності з більшою ймовірністю отримають соціально-економічні вигоди, необхідні для боротьби з COVID-19, включаючи більш широкий доступ до венчурного капіталу, збільшення інвестицій приватного сектора в дослідження і розробки та в понад 10 раз більше активності в клінічних випробуваннях».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Центр глобальної інноваційної політики (Global Innovation Policy Center (GIPC) Торгової палати США в березні 2021 опублікував свій дев’ятий щорічний Міжнародний індекс інтелектуальної власності, виявивши, що США, Японія і Європа залишаються на вершині глобального рейтингу інтелектуальної власності, тоді як ринки, що розвиваються, такі як Об’єднані Арабські Емірати, Китай і Мексика, продовжили покращувати свої результати. Незважаючи на пандемію, загальна глобальне середовище ІВ покращилося, і в звіті підкреслюється вирішальна роль, яку сильна економіка ІВ зіграла в боротьбі з COVID-19.

андрощук 1

Звіт під назвою «Відновлення завдяки винахідливості» (Recovery Through Ingenuity),  охоплює структуру ІВ в 53 країнах світу з 50 унікальним показниками – від політики в галузі патентів і авторського права до комерціалізації активів ІВ і ратифікації міжнародних договорів. 32 з цих 53 країн показали позитивні поліпшення в своїх оцінках порівняно зі звітом за 2020 рік.

Інтелектуальна власність стане ключем до відновлення світової економіки. Відповідно до прес-релізу GIPC, Індекс 2021 року «показує, що країни з найбільш ефективними структурами інтелектуальної власності з більшою ймовірністю отримають соціально-економічні вигоди, необхідні для боротьби з COVID-19, включаючи більш широкий доступ до венчурного капіталу, збільшення інвестицій приватного сектора в дослідження і розробки, і в понад 10 разів більше активності в клінічних випробуваннях».

Індекс показав, що ефективні режими IP «дозволили розробити лінійку терапевтичних рішень для боротьби з COVID-19», включаючи вакцини, які були розроблені з урахуванням результатів десятиліть наукових досліджень, які були швидко використані під час пандемії. У доповіді зазначається, що ці вакцини вдалося розробити з безпрецедентною швидкістю тільки завдяки державно-приватному партнерству. «Оскільки уряди перемикають свою увагу на поширення вакцини, інтелектуальна власність буде мати вирішальне значення для полегшення ліцензування та передачі технологій, а також для прискорення виробництва і доставки вакцин і терапевтичних засобів», – йдеться в звіті.

Водночас у звіті висвітлюються кроки, зроблені в деяких країнах, які, на думку GIPC, працюють, щоб «підірвати основу, яка успішно сприяла інноваціям, пов’язаним з коронавірусом». Наприклад:

• В Ізраїлі, Угорщині та Росії уряди видали примусові ліцензії на лікування COVID-19.

• Інші країни, включаючи Чилі, Колумбію та Індонезію, закликали або прийняли нові закони, що розширюють критерії обов’язкового ліцензування.

• У Світовій організації торгівлі (СОТ) Індія і Південна Африка виступили з пропозицією відмовитися від прав інтелектуальної власності на всі ліки, пристрої та технології, пов’язані з COVID-19, за допомогою відмови Ради ТРІПС.

Було багато суперечок про те, чи дійсно ці кроки зашкодять інноваціям в довгостроковій перспективі.

Погляд на економіки, що розвиваються. З 2012 року, коли було опубліковано перше видання Індексу, показник Китаю збільшився на 18,34%, а показник Індії – на 13,44%. Мексика показала другий за величиною загальний приріст балів цього року (3,87%) після законодавчих змін, внесених у результаті виконання зобов’язань за Угодою між США, Мексикою та Канадою (USMCA). «Однак Мексика втратила більше істотних вигод в області захисту інтелектуальної власності в сфері біологічних наук, коли важливі засоби захисту були видалені з остаточної угоди», – йдеться в повідомленні GIPC.

У Китаю було найбільше загальне зростання балів в період з 2020 по 2021 рік на 3,90%, а загальний бал на 2021 рік склав 54,86%. Як і з Мексикою, поліпшення показників Китаю частково пояснюється законодавством, прийнятим у відповідь на торговельну угоду зі США. «Ці зміни, в разі їх ефективного впровадження, повинні поліпшити внутрішній режим інтелектуальної власності Китаю», – йдеться в повідомленні GIPC. «Однак зберігаються бар’єри для доступу до ринку, нерівномірне правозастосування, заходи, що вимагають примусового передавання технологій, і серйозні недоліки у верховенстві закону, як і раніше, роблять бізнес-середовище в Китаї дуже складним для правовласників.

Режим інтелектуальної власності в США залишається сильним - але є можливості для поліпшення. Загальний бал США в 2021 році склав 95,31%, що на 0,03% менше індексу IВ 2020 року. Великобританія, Німеччина, Франція і Японія слідують в п’ятірці кращих. З них найбільше покращилась оцінка Німеччині – на 1,19%.

андрощук 2

У звіті було виявлено, що керівництво Управління США по патентах і товарних знаках (USTPO) по патентоздатних об’єктах призвело до «статистично значного зменшення числа відмов в перших відомствах щодо технологій, пов’язаних з Алісою», і USPTO запропонувало зміни в процесі міжпартійної перевірки дійсності патентів.Для Сполучених Штатів були визначені три слабких місця:

• Пропозиції щодо примусового ліцензування як політика стримування фармацевтичних витрат

• Зберігається невизначеність щодо патентоспроможності високотехнологічних секторів

• Відсутність цільової правової основи для боротьби з онлайн-піратством, як це роблять інші світові лідери.

Як і минулого року, у категорії «Патенти, суміжні права та обмеження» Сінгапур набрав 97,22%, за ним ідуть Японія, Південна Корея, Швейцарія та США, у всіх них такий же результат – 94,44%. Вони зайняли друге місце. За цим показником Україна набрала 26,11% а в категорії «Авторське право і суміжні права та обмеження» – 26,14%. У категорії «Права на дизайн, суміжні права та обмеження» показники значно кращі – 62,50%. У категорії «Комерційна таємниця, суміжні права та обмеження» показник складає – 25,00%. У категорії «Комерціалізація активів ІВ» показник України складає 29,17%.

«Інтелектуальна власність продовжує залишатися потужним економічним стимулом для створення робочих місць і інвестицій», – йдеться в повідомленні GIPC. «За даними Міністерства торгівлі США, тільки в Сполучених Штатах IВ забезпечує більш 6 трильйонів доларів ВВП і більше 45 мільйонів робочих місць».

андрощук 3

«Міжнародна система інтелектуальної власності дала інноваційному науковому співтовариству можливість реагувати на глобальну пандемію», – сказав Девід Хиршманн, президент і головний виконавчий директор GIPC. «Країни з найбільш ефективними екосистемами інтелектуальної власності – згідно з індексом 2021 року – стають надійними партнерами в нашій місії з розробки, виробництва і розповсюдження рішень, необхідних для перемоги над COVID-19 в рекордні терміни. Прийшов час домогтися більшого міжнародного консенсусу і потенціалу в галузі ІВ, щоб всі країни і наступне покоління змогли добитися стійкого економічного підйому за допомогою винахідливості».

Джерела

U.S. CHAMBER INTERNATIONAL IP INDEX 2021.

Eileen McDermott International IP Index 2021: United States Remains Second in Patent Rankings, Global IP Framework Holds Strong Amid Pandemic

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати